nimittäin molemilla uskomuksilla jumala asuu tähdellä mormoneilla Kolobissa ja skientologeilla jokin vastaava Xenu- hahmo avaruudessa.
Molemmat ovat vauraita uskonsuuntia ja mielettömän mielikuvituksellisia.
Molemmat uskomukset keräävät myös tietoa ihmisistä.
Molemmat ovat vauraita uskonsuuntia ja mielettömän mielikuvituksellisia.
Molemmat uskomukset keräävät myös tietoa ihmisistä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Miksi koetat lokeroida? Eivätkö asiat kelpaa sellaisina kuin ne ovat? Lokerointi antaa harhakuvan, että hallisee jonkin asian. Tutustu:
www.mormonit.fi
Siis:
www.mormonismi.net
Yritättehän tekin, sinä mukaan luettuna, lokeroida uskontonne raamatulliseksi ja kristilliseksi, mikä antaa täydellisen harhakuvan uskonnostanne.
Hiljattain maalailit täällä täysin skientologisia/scifimäisiä kuvia galaksien jumalasta ja "luomattomasta" älystä. Kukaan kristitty ei satuilisi uskontonsa puitteissa tuollaista, heillä jumala on ilmoitettu, ei oman mielikuvituksen avulla pähkäiltävissä.
Entä jos oppi luomattomasta älystä onkin peräisin ilmoituksista? - Onko Jumala kuollut eikä pysty ilmoittamaan enää mitään?
Entä jos Jumala ilmoittaisikin, että miehet saavat naida niin monta naista kuin sielu sietää? Onko Jumala kuollut eikä pysty ilmoittamaan enää mitään?
Ai niin...
Onko pelko peräisin ilmoituksista, tai hämmästys? Uskonnossasi ilmeisesti jumala on kuollut jos ei koko ajan ilmoittele jotain, vaikka sitten täystyhmää .
Milloin profeetanne saikaan viimeksi ilmoituksen ja mikä se oli? Äläkä nyt laista vastaamasta tähänkin ja ne korvarenkaat ja vanhanaikainen julistus millainen perheen pitää olla, ei käy. Sehän oli kuin suoraan USA:n konservatiivien ohjelmasta, mutta kymmenen vuotta sitten.
Matt. 12:39
Mutta Jeesus vastasi heille: "Tämä paha ja uskoton sukupolvi vaatii merkkiä, mutta ainoa merkki, joka sille annetaan, on Joonan merkki.
Matt. 16:4
Tämä paha ja uskoton sukupolvi vaatii merkkiä, mutta ainoa merkki, joka sille annetaan, on Joonan merkki." Hän jätti heidät siihen ja lähti pois. [Joona 2:1; Matt. 12:39-42; Luuk. 11:29-32]
Mark. 8:11
Fariseuksia tuli väittelemään Jeesuksen kanssa. He vaativat häneltä merkkiä taivaasta pannen näin hänet koetukselle. [Matt. 16:1-4 : Matt. 12:38 | Matt. 22:35; Mark. 10:2, Mark. 12:15]
Mark. 8:12
Jeesus huokasi syvään ja sanoi: "Miksi tämä sukupolvi vaatii merkkiä? Totisesti: tälle sukupolvelle ei merkkiä anneta." [Mark. 9:19 ]
Luuk. 11:16
Toiset taas halusivat panna hänet koetukselle ja vaativat häneltä merkkiä taivaasta. [Matt. 12:38, Matt. 16:1; Mark. 8:11]
Luuk. 11:29
Kun ihmisiä tuli yhä lisää, Jeesus alkoi puhua heille: "Tämä sukupolvi on paha sukupolvi. Se vaatii merkkiä, mutta ainoa merkki, joka sille annetaan, on Joonan merkki. [Matt. 12:41,42]
Luuk. 11:30
Niin kuin Joona oli merkki niniveläisille, niin on Ihmisen Poika oleva merkkinä tälle sukupolvelle. [Joona 3:3]
Joona on hebrealainen versio tarinasta, joka on ollut kaikille tuttu Lähi-Idässä ja vähän laajemminkin.
Raamatun kertomuksessa Joonan on määrä mennä Niiniven kaupunkiin suorittamaan hänelle annettua tehtävää. Pienen mutkan kautta hän joutuukin kalan nielemäksi.
Sattumoisin Niinive on kalajumala Dagonin (Uanna) kotikaupunki.
Vaikka Joona tarkoittaakin hebreaksi kyyhkystä, on korrelaatio ilmeinen: Yonah-Uanna.
Näyttää siltä, että piskuisen hebrealaisen heimon suojelijalla YHWH:lla oli tärkeää asiaa aikansa suurimman kaupungin asukkaille.
Hebrealaiset ovat kuitenkin lähtemättömissä Uannan suhteen.
Kivikaudella heillä oli paljon läheisempi suhde tähän merkilliseen hahmoon, jonka dogonit muistavat nimellä Nommo.
Ja aivan samoin kuin Niiniveläiset pitivät Uannaa opettajanaan, samaa sanoivat dogonit Nommosta.
Nommo saapui kaukaiselta tähdeltä. Hän opetti, että ihminen on androgyyni. Vasta ympärileikkauksen myötä ihmisestä tulisi tyttö tai poika.
Pojalta piti vain poistaa tämän femiinistä puolta edustava ruumiinosa, esinahka. Samoin tytöltä piti poistaa klitoris, joka esiintyi uhmakkaasti peniksenä.
Hebrealaisilla ja dogoneilla on muitakin yhteisiä tapoja, mm. riemuvuodet, jotka seuraavat kosmisia aikamääriä ja muistavat Nommon kotiseutuja tuolla puolen Linnunradan, jossain Plejadien suunnalla.
Tapani, taas jätit vastaamatta esitettyihin kysymyksiin!
Kristinusko katsoo saaneensa kaikki ne ilmoitukset ja ohjeet, jotka ovat tarpeen. Ne on koottu Raamattuun, josta etsivä löytää.
Yritätkö nyt sanoa että jos ei usko mormonismin oppeihin älystä, taivaallisesta isästä ja äidistä, ikuisnaimisista ynnä muusta, on verrattavissa niihin jotka eivät uskoneet Jeesukseen, vaikka te opetatte muuta kuin Jeesus opetti ettekä itse edes usko Raamatun Jeesukseen?
Miten tällainen ajatuskummajainen yleensä on mahdollinen? Tee nyt itse parannus ja usko siihen mitä Jeesus opetti eikä mitä Smith opetti.
Minä en vaadi merkkiä mistään, vaan muistutan sinun oman uskontosi opeista, ei Jeesus missään ilmoittanut että hänen jälkeensä toimiikin elävä profeetta ja tuo profeetta saa jatkuvasti ilmoituksia joihin pitää uskoa.
TE opetatte että teillä on elävä profeetta jolle teidän jumalanne Kolobin Elohim ilmoittaa asioita ja kysyin mitä hänelle on ilmoitettu ja kun et osannut vastata kysymykseeni , vetoatkin yhtäkkiä Jeesukseen joka puhui aivan muusta .
Mikä muuten oli Joonan merkki niniveläisille ? Vihollisen pääkaupungista/vihollisesta voi tehdä hyväntahtoista pilaakin, samoin omista profeetoista. Jonah raukalle ei onnistunut yhtään mikään, lopulta hän istui naama ruvessa jonkun pensaan alla valittamassa .
Sinä et tiedä mitä Jeesus opetti.
Ai ai - kovin defensiivinen, eikä selkeä ote nimimerkillä "Selkeyttä"!
Kaksipiste näyttää tuntevan Raamatun.
"Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät koskaan katoa."Matt. 24.35
Lainaus on Jeesukselta ja saattaa sinun mielestäsi olla väärennös koska et ole kristitty, mikäänhän ei voi puhua smithiä vastaan ei edes Jeesus ,mieluummin teet jeesuksesta valehtelijan jonka julistus katosi saman tien kun oli esitetty.
Kertoisitko mikä sinusta on tärkeintä Jeesuksen Kristuksn opetuksissa?
Uskon että Jeesuksella oli sanoma jonka hän myös kykeni tuomaan julki toimintansa aikana .Hän ei poukkoillut, ei opettanut lillukan varsia ja eli kuten opetti loppuun asti. Ei saanut syytteitä sopimattomasta käytöksestä, eikä jättänyt muutakaan moraalitonta perintöä seuraajiensa setvittäväksi, ei edes yrittänyt karata roomalaisilta. Ei vedonnut opetuksessaan itse kääntämiinsä tuntemattomiin teksteihin jotka nyt vain sattuivat hänen käsiinsä, vaan perusti toimitansa siihen joka jo oli hänen yhteisölleen täysin tuttua, eli sen oma uskonto.
Jos Jeesus ei saanut sanottua sitä millä hänen mukaansa pelastuu ja sitä miten hänen seuraajiensa siis tulee elää, tai jos lähimmät seuraajat eivät saaneet sitä säilytettyä jälkipolville, vaan se katosi jo ennen kuin ensimmäinen apostoli, eli Paavali, kirjoitti omat kirjeensä jolloin jo Paavali itsekin levitti väärää oppia, silloin Jeesuksella oli sanoma joka ei kestänyt aikaa, edes muutamaa vuotta, kun jo katosi. Silloin ei tietysti kannata luottaa Jeesukseen lainkaan, hän oli selkeästi epäonnistuja.
On myös epärehellistä väittää että on Raamatun Jeesuksen seuraaja, mutta jonkin uuden hänelle luodun uuden opin mukaan, sillä perusteella että ei muka tiedetä mitä Jeesus itse asiassa opetti ja siksi voi keksiä hänelle uudet itselle sopivat opetukset tai lisätä oman mielen mukaan uutta vanhoihin. Noin ei voi toimia muidenkaan osalta, ei uskontojen hahmojen eikä muidenkaan. Jos uskoo Jeesuksen jumalalliseksi olennoksi jolla oli tietty tehtävä maanpäällä, silloin tietenkin on selvää, että asiat eivät tältä toimijalta edes voineet mennä pieleen .
Tietoa mormonismista. Mormonikin voi pelastua jos hän kääntyy elävän Jumalan puoleen, eikä ole vielä täysin paatunut sydämeltään.
http://exmormon.org/d6/drupal/finnish
http://www.mormonismi.net/selitys.shtml
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/uskonyhteisot/lansimaiset/83-mormonit-mapjk-kirkko
http://exmormoni.blogspot.fi/
https://www.youtube.com/user/iamanexmormon
Markus 12.
29. Jeesus vastasi: "Ensimmäinen on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa;
30. ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi ja kaikesta voimastasi'.
31. Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'. Ei ole mitään käskyä, suurempaa kuin nämä."
Siinä on tärkein ja huomaathan että Jumala on yksikkö muodossa.