Onko kukaan pannut koskaan merkille, että kun närpiöläinen myy talvipakkasessa viljeltyjä tomaattejaan ja kurkkujaan niin ei koskaan laatikon kyljessä seiso, että ovat suomalaisia vaan heillä on aivan oma nimikkeensä näille tuotteille. Monet suomalaiset eivät arvaakaan sitä kikkaa jota he käyttävät myydessään tuotteitaan pahaa aavistamattomille suomalaisille eli finnareille. Närpiössä myydään KOTIMAISTA ei koskaan suomalaista!!! Jospa suomalainen ymmärtäisi tämän eron niin suomenkielisten pakkoruotsitukseen jäisi huomattavasti vähemmän rahaa.
Suomenruotsalaisten tomaatit ovat kotimaisia!!!
åkeW
1050
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Voj,voj tillochmed tomaterna är nuförtiden tvångsförsvenskare.
Hur vore det med ett medborgarinitiativ mot Närpes tomater,eller en liten demonstration ?Tomaterna verkar att vara minst lika viktiga som pakkoruotsi.
Jag köper bara tomater från Närpes. Ostan tomaatteja vain jos ne on Närpiöstä! Tietää mitä saa, ei myrkyillä kasvatettuja.
Närpion tomaateilla on kestämätön hiilijalanjälki. Hinta tulee nousemaan pilviin lähivuosina. Mutta ei se mitään kun on kyseessä ruotsinkielisten toiminta. Yksi ohituskaista tarpeen ?
Aloittaja lienee vanha ystävämme, nimimerkki niinno. Hän on jo vuosikaudet ollut kiinnostunut Närpiön tomaateista.
Många andra besökare här på forumet är också sjukligt intresserade av tomater.Kanske de ändå använder tomater i några hemliga riter ?
Palstan tasohan on tunnettu siitä, että fennot ilmeisesti yrittävät työntää tomaatteja peräaukkoonsa ja ovat ihmeissään siitä, että seuraa ummetus. Näin fennopalstoilla. Todella "tasokasta keskustelua". Olikohan Tala se, joka teki aloitteen tähän "keskusteluun#?
Nu är visst Närpes tomater ett större problem för aktivisterna än pakkoruotsi.
Missään ei ole kukaan tuollaista työeläkeläinen sanonut.
Minusta on aivan informatiivista, että laatikkojen kyljissä on merkintä siitä, mistä päin Suomea ne on kasvatettu. Närpiö on hyvin merkittävä vihannesviljelyn keskus, ja ostamistani kurkuista käytännössä kaikki ja tomaateistanikin useimmat ovat Närpiössä kasvatettuja. Ei kannata tehdä tikusta asiaa.