Niinpä tietysti pitää mamun saada bulevardikämppä meidän muiden piikkiin:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450162124768.html
eipä ole minun elinaikana ollut mahdollista että kantasuomalainen muualta suomesta tuleva olisi saanut Helsingistä kaupungin asunnon vaikka olisi ollut työpaikka siellä, paskaisesti on nauraneet kysyjille. Kummallista kun heti jos tulee mamuna niin nuo asunnotkin järjestyy kuin mamulle illallinen.
Sitten vielä ihmetellään mistä se rasismi kumpuaa kun mamut vie kaikki edut, suomijonne ajaa ylikalliilla autolla sadan kilometrin työmatkaa etelä-suomessa päästäkseen töihin kun mamu asuu parhailla paikoilla ja viettää päivänsä ostareilla saaden yhteiskunnalta suunnilleen saman verran käyttörahaa kuin se työssäkäyväkin työllään tienaa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450162124768.html
eipä ole minun elinaikana ollut mahdollista että kantasuomalainen muualta suomesta tuleva olisi saanut Helsingistä kaupungin asunnon vaikka olisi ollut työpaikka siellä, paskaisesti on nauraneet kysyjille. Kummallista kun heti jos tulee mamuna niin nuo asunnotkin järjestyy kuin mamulle illallinen.
Sitten vielä ihmetellään mistä se rasismi kumpuaa kun mamut vie kaikki edut, suomijonne ajaa ylikalliilla autolla sadan kilometrin työmatkaa etelä-suomessa päästäkseen töihin kun mamu asuu parhailla paikoilla ja viettää päivänsä ostareilla saaden yhteiskunnalta suunnilleen saman verran käyttörahaa kuin se työssäkäyväkin työllään tienaa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pienituloiselle eläkeläiselle tuputetaan että vuokraa pienempi asunto kun vuokrat niin kalliita.
Niin ja tähän vielä että pitäisi pyrkiä mahdollisimman halpaan ratkaisuun jos kerran yhteiskunta kustantaa. Voitaisiin rakentaa parakkikylä jonnekin syrjempään tai asuttaa syrjäseutujen tyhjiä kerrostaloja, esim. Kajaanin liepeiltä joista tarjottaisiin asunto. Eihän siellä pakko olisi olla, aina voi mennä omilla kustannuksillaan Helsinkiin asumaan mutta yhteiskunnan ei ole mikään pakko sieltä järjestää asumista, oikeasti sotaa ja vainoa paenneelle se syrjäisempikin varmaan käy hyvin. Lisäksi tuon asuntoasiankin tulisi olla semmoinen että se turistia ennemminkin kannustaa pois lähtemiseen kuin jäämiseen.
Mielestäni turvapaikan saaneille pitäisi alussa määrätä paikkakunnat, missä heille järjestetään ensimmäiset asunnot. Pienillä paikkakunnilla kohtalaisessa kunnossa olevia asuintaloja puretaankin, kun väestömäärä vähenee. Juuri tulleet turvapaikan saaneet joutuvat joka tapauksessa opettelemaan kielen, tavat ja yhteiskunnan toiminnan, luultavasti myös kouluttautumaan johonkin ammattiin. Alkuopettelu sujuu pienelläkin paikkakunnalla, jos kerran sopeutumishalua on.
Mikäli haluavat heti välttämättä asettua suuriin kaupunkeihin, heidän tulee tyytyä samaan "lähtöviivaan" ja jonoon muiden asunnonhakijoiden kanssa. Helsingin kaupungin asuntotuotnto ei pysty nytkään tarjomaan tarpeeksi asuntoja niitä tarvitseville helsinkiläisille.
Miten niin "järjestetään ensimmäiset asunnot"? Eihän suomalaisillekaan kukaan asuntoja järjestä. Mikä merkillinen velvollisuus meillä on paapoa turhiksia ja järjestää heille yhtään mitään?
"jos kerran sopeutumishalua on" Kenellä näistä maahantunkeutujista on muka sopeutumishalua? Valittamishalua niillä on, kun "valtio ei tee mitään heidän hyväkseen", vaikka he ovat armollisesti suvainneet saapua maahan.
Nämä turhapaikan tavoittelijat saavat vielä aikaan sisällissodan Suomeen, kun tuo väkisintulijoiden kohtelu on sen verran epäoikeudenmukaista kantasuomalaisiin verrattuna, että veikkaanpa, että mellakoita on vielä tulossa. Kaikki merkit ovat jo ilmassa.
Siten niin, että joka tapauksessa heille varmaan järjestetään asunnot. Jos tulee myönteinen päätös, niin mihin he yhtäkkiä menisivät. En minä tässä ole heille asuntoja järjestämässä, mutta realistina varmaan ymmärrät, etteivät Helsinki ja Turku heitä kaduillekaan jätä!
Tämä on pitkävaikutteinen ongelma. Ja rahasampo sijoitusasuntojen omistajille. Se, että Suomen sisäinen tilanne kiristyy, ei kyllä ole pelkästään Orpon syy. Ei ole talikonkäyttäjän syy, jos lanta haisee.
Kanta Suomalaiset saavat kärsiä nahoissaan noista pakoloisista johtuvan vuokra asuntojen vuokrien nousun koko Suomessa eikä vain Helsingissä. Että silleen.
Eihän monella työssäkäyvälläkään ole varaa vuokrata asuntoa yksityiseltä Helsingistä
Saatanan Sipilä!
Pakolaisten asuttaminen tulee kalliiksi,,työssäkäyville.
Se maksaa joka tilaa.
Näin ainakin sanotaan. Pakolaisten elättäminen ei voi olla yhteisvastuullista millään logiikalla. Se on rikos ihmisyyttä vastaan. Ihmisen perusoikeuksiin tulee kuulua oma päätös siitä, että mihin hän käyttää rahansa ja kuinka hän on poliittisesti suuntautunut.
Mielestäni olisi oikeus ja kohtuus saada verokorttiin merkintä rasti ruutuun periaatteella, että "olen valmis maksamaan 5 % enemmän veroa palkastani pakolaisten elättämiseksi”. Ja ne, jotka tuota kohtaa eivät rastittaisi, eivät myöskään tulisi osallistuneeksi noihin ihmisoikeuksia loukkaavaan etnohumppatalkoisiin.
Katainenkin, ja kokoomus laajemminkin peräänkuuluttaa sellaista kulutusveroa jossa ne maksavat jotka kuluttavatkin. Tämä ajatus pitäisi laajentaa koskemaan myös noita "pakolaisten kulutusjuhlia. "
Ja mitä tuohon pakolaisten asuttamiseen tulee, niin kysyn, että miksi sosiaalitukien perässä kulkevilla, henkilötietonsa valehtelevilla tuhansilla turvapaikkaturisteilla pitäisi olla oikeus asua valkeiksi kalkituissa uusissa taloissa merenrannalla ja maksaa veroja tasan 0 euroa. Eihän Helsingin Vuosaari nyt mikään Monaco sentään ole.
Päivät kuitenkin lorvaillaan itäkeskuksen käytävillä ja kahviloissa tekemättä mitään. Kyllä se ilmainen ruoka muuttuu ihan samanlaiseksi paskaksi Outokummussakin ja muissa muuttotappiokunnissa ilmaisten seinien suojeluksessa. Siellä on kokonaisia kerrostaloja tyhjillään. Pakolaisten suojelukriteeristö tulee täyttyneeksi tälläkin tavoin. Ei siinä ole mitään järkeä eikä kohtuutta, että ihmiset, jotka tämän maan rattaita pyörittävät, joutuvat heräämään neljältä aamulla, että ehtivät töihin pääkaupunkiseudulle.
Pitäisi aivan ehdottomasti säätää sellainen laki, että vasta silloin, kun pakolainen elää omillaan ilman yhteiskunnan tukea, hän voi valita vapaasti asuinpaikkansa mutta siihen asti valtio voi osoittaa sellaisen vaikka mistä paitsi ruuhkasuomesta.
Tunsin erään pakolaisen helsingissä joka välittömästi saatuaan oleskeluluvan sai kaupungin asunnon pikkuhuopalahdesta, päivääkään ei hän ole töitä tehnyt ja tuskin tulee tekemään. Minulla on myös suomalainen ystävä joka parisuhteesta erottua oli yli vuoden asunnoton vaikka hän kävi kokopv työssä. Hänellä oli erittäin pitkät työmatkat kin hän joutui palaamaan lapsuudenkotiinsa...
Kannattaa aloittaa raiskaaminen ja terrori, niin saat kaiken ilmaiseksi. Mummojen ryöstäminen ja kaikki muukin väkivalta auttaa asiassa. Sitä kannattaa kohdistaa myös suoraan virkailijoihin. Silloin toimit valtion hallinnon suositellulla tavalla.
Suomessa suositaan rikollisia terroristeja ja lastenraiskaajia.
Siinä vain on se yksi iso MUTTA, kun Suomalaisilla on väärä ihonväri ja etninen tausta. Että silleen.
Eihän tätä olisi voinut tietää ennalta, ei kukaan kertonut että näin voisi käydä.
Kyllä Suomessa on avoimesti keskusteltu maahanmuutosta jo vuosia mutta nyt vain kävi niin että unohdettiin puhua tästä asunto-ongelmasta, syyttäkkää itseänne rasistit.
Terveisin: Suvakki (SPR) (RKP) (hihhihahah, kyllä me ainakin tienataan tällä)
Siitähän tietenkin on kysymys, että jotkut tienaavat.
Ja elämä tulee mielenkiintoiseksi, etten sanoisi suorastaan jännittäväksi, kun ei koskaan ulos lähtiessään tiedä, kumpi kolkkaa, terroristinen matu vai epäoikeudenmukaisuuteen kyllästynyt kantis. Että turpiin saaminen jossakin vaiheessa on jokseenkin varmaa.
Perheet tulevat kohta perässä, mistäs sitten otetaan niille ne isot asunnot.
Eikös meillä ole maassa jo aikaisemminkin erinomaisesti asuntoasioiden järjestelyssä kunnostautunut pääministeri. Kysytään siltä.
Mutta pysyäksemme asiassa kyllä Suomen rahamiehet keksivät ratkaisun tuohonkin ongelmaan hetkessä. Mulla heti yksi malli mielessä. Pakkolunastutetaan tontteja valtiolta tai kunnilta, luovutetaan ne ilmaiseksi sopiville, luotetuille ja suunsa kiinni pitäville gryndereille, jotka rakentavat tonteille tasokkaat asunnot, myyvät ne asunnonvuokrausta harjoittaville sisarfirmoilleen, jotka sen jälkeen vuokraavat ne mamuille ja matuille. Asunnoista peritään ruhtinaalliset vuokrat, koska valtio tietenkin ne maksaa. Ja sitten parin kolmen vuoden päästä, kun asunnot ovat peruskorjauskunnossa, korjataan ne omistajien toimesta valtion piikkiin ja lypsykierroksen toisen vaiheen tulot on kotoutettu. Ja näin jatkuu ainakin yhden sukupolven ajan. Sen jälkeen talot ovatkin jo poistokunnossa, joten niiden tilalle on rakennettava uudet ja nekin tietenkin valtion piikkiin, onhan mamut ja matut johonkin asutettava. Ja kun eivät käy töissä, niin ei ole niillä omaa rahaa enempää kuin mitä valtio maksaa taskurahaa ja sossu lisätukea.
Mamutus ja matutus ovat suomalaiselle liikemiehelle rahantulon ikiliikkujia. Kiitos, antelias Suomen valtio.
Hah-hah, olen vilpittömästi vahingoniloinen. Helsinki on täynnä sosialisteja, vihreitä ja muita kommunisteja. Tuo porukka on tahtonut pakolaisia mahdollisimman paljon ja toivottavasti heidän toiveensa toteutuu. Uskon ja toivon että tulevina vuosina pakolaisia ja heidän perheenjäseniään tulee Helsinkiin kymmeniä tuhansia. Siinähän nautitte monikulttuurisuuden iloista!
Onneksi muutin pari vuotta sitten pois Helsingistä. 22 vuotta oli aivan tarpeeksi, en kaipaa takaisin.
Tämä on Saatanan Sipilän terroria.
Saatanan Sipilä toimii kuin olisi Isis-kalifaatin asialla, kuin olisi perustamassa isis-kalifaattia Suomeen.
Tällä Sipilä-paskiaisella ei ole mitään tekemistä Kepun -EIKÄ SUOMEN ETUJEN- kanssa - kuten ei lastensairaala-huijari Anne Bernerilläkään.
Molemmat "kepuli-paskat" ajavat vain omia etujaan, kuka vaan eniten lahjoo näitä paskiaisia.