http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450178817544.html
Raiskauksessa avusti 17 vuotias, joka tuomittiin ehdolliseen vankeuteen
Raiskauksessa avusti 17 vuotias, joka tuomittiin ehdolliseen vankeuteen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hullu eläin taas ollut vapaana.
Kysymys on kulttuurieroista. Islamilainen kulttuuri poikkeaa omastamme paitsi raakoine sharia lakeineen, myös sukupuolten välisen tasa-arvottomuuden osalta.
Naisen asema islamilaisessa kulttuurissa on perinteisesti miehen asemaa heikompi. Tyttö on lähes aina vähäarvoisempi ja -oikeudellisempi perheenjäsen kuin poika. Turkin ja Syyrian maaseudulla kivitetään aviorikoksesta epäiltyjä naisia. Iranissa vallitsee valtiollinen huntupakko kaikille yli 9-vuotiaille naisille. Saudi-Arabiassa naiset saivat vastikään äänioikeuden. Sudanissa ruoskitaan julkisesti naisia siveettömästä pukeutumisesta.
Meidän tulee rauhallisesti ja kärsivällisesti ohjata näitä savitaloista saapuneita pakolaisia oppimaan paitsi maamme kulttuuria myös toimintatapoja, ja sukupuolten välistä tasa-arvoa. Täällä "siveettömästi" vieraita miehiä silmiin katsovat, tukka "rivosti" auki, "pornahtavissa", sääret paljastavissa hameissa ilman miespuolista sukulaista saattajanaan kulkevat tytöt eivät ole kenen tahansa, hyödynnettävissä olevaa vapaata riistaa.
Tässä tietoa eräästä upeasta teatteriarvostelusta:
http://tampereenylioppilasteatteri.net/vanhat_sivustot/naytelmatiedot/1169136580USKOaviisiarviometakritiikki.pdf
http://www.hertta-marikaukonen.blogspot.fi/
Yksittäistapaus. Ei liity maahanmuuttoon.