Olkaa hyvät, kaikki lapuan kodin, uskonnon ja isänmaan nimeen äänestäneet.
https://kaisadinmaa.wordpress.com/2015/12/16/kuulkaa-tata-te-hallitusherrat/
https://kaisadinmaa.wordpress.com/2015/12/16/kuulkaa-tata-te-hallitusherrat/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ennenkuin hiljennytte kinkkujenne ääreen.
http://www.valomerkki.fi/puheenvuorot/kipeita-leikkauksia
"Kipeitä leikkauksia" - niinpä niin. Ns. hyvinvointuyhteiskunta on pilannut kansalaiset ja hyysännyt pois heidän vastuunottamisen omasta elämästään. Kun kotona olevien vanhempien päivähoito-oikeuksia nyt päätettiin kaventaa, suuttuneet vanhemmat kirjoittavat, että seurauksena on kymmenen vuoden päästä gettoutuminen,
kun lapset näin jäävät vaille opetusta yhteiskunnan normeista. !!!
Jos ihmiset ovat näin pihalla omasta vanhemmuudestaan ja omasta kasvattajanvastuustaan, leikkaukset vapaasti jatkukoot. Pitää kasvaa uusi vastuullisten vanhempien sukupolvi ja se tekee kipeää. Viimeksi tänään luin lehdestä, miten tälläkin alueella joka puolella lasten huostaanoton tarve on räjähdysmäisesti kasvanut eikä siihen varatut rahat riitä mihinkään. Syy siihen sanotaan niin kuin se on: vanhemmat.
Hyvinvointiyhteiskunnanko näet syypääksi noihinkin kokemiisi ongelmiin. Vanhaan naiset kotona hellan ja nyrkin välissä olevaan yhteiskuntaan naiset eivät enää tule palaamaan vaikka menneen maailman peräkylien kepulaiset sitä kuinka haluaisivat.
Miten olisi kaikkia ympäröivän materialismin ja ahneen kaupallisuuden vaikutukset ihmisten elämäntapoihin ja asennemaailmaan?
1.)"Hyvinvointiyhteiskunnanko näet syypääksi noihinkin kokemiisi ongelmiin."
Juuri niin, siitähän tuo esimerkkini on mitä oivallisin todiste. Hyysäysyhteiskunta on ottanut yksilön vastuita kannettavakseen ja niin tekemällä on hämärtänyt ihmisten omaa ajattelua ja sen myötä TEHNYT TILAA (=liikaa aikaa ja joutilasta rahaa) materialisimin houkutuksille. No, onneksi tässä on pian pakko palata juurille.
2.) "Vanhaan naiset kotona hellan ja nyrkin välissä olevaan yhteiskuntaan naiset eivät enää tule palaamaan vaikka menneen maailman peräkylien kepulaiset sitä kuinka haluaisivat."
Mistähän tuo ajatus tuli? Tällä maalailulla ei ole mitään tekemistä esittämäni esimerkin kanssa eikä tekstistäni voi tehdä tuollaista johtopäätöstä. Peräkylän kepulaisista puhumattakaan.
Kunnollinen ilmainen koulutus ja päivähoito sekä terveyspalvelut kaikille tarvitseville hämärtävät ihmisten omaa ajattelua ja vastuuntuntoa omasta elämästään ja tekevät tilaa kaupallisille houkutuksille?
Pakkotyötäkö ehdotat ratkaisuksi? Vai peräti luokkayhteiskunnan ja orjuuden palauttamista?
Hei, eihän minulla ollut ollut viestissäni kuin YKSI esimerkki hyysäysyhteiskunnasta. Siis YKSI. Rönsyät sinnetänne ja keksit omiasi luulotellen niitä minun ajatuksikseni. En ota niistä vastuuta. Pakkotyötä, luokkayhteiskuntaa ja orjuutta? Niitäkö minun pitäisi haluta? Tämähän on ihan hullua.
Esimerkiksi ilmaista koulutusta en pidä hyysäsyyhteiskuntana, mutta kotona oleville vanhemmille päivähoito-oikeus ON ehdottomasti hyysäysyhteiskuntaa. Näkeehän sen seurauksista eli siitä, miten ihmiset ovat hallituksen rajoittamispäätöksen ottaneet vastaan. Kaikki pitäis vaan tulla kuin Manulle illallinen. Eikö muka kerro ajattelun rappiosta?
Tähän ei sitten enää kannata vastata eikä meidän keskustella, ymmärryksemme eivät kulje samoja raiteita. Toinen puhuu aidasta, toinen aidanseipäistä.
Tässä sitä hyvinvointiyhteiskunnan alkavaa alasajoa - keliaakikotkaan ei enää jatkossa saa ruokarahaa Kelalta. Voi, voi.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1450331133546.html