Kokoomuksen NATO-YLE löysi läskitutkimuksen, jolla voi propagoida armeijaa ja sotakoulutusta. Jyväskylän ammattikorkeakoulu oli teettänyt heppoisen epätieteellisen opinnäytetyön RUK:n "johtajakoulutuksesta".
Ettei vaan puolustusvoimien kouluja käymättömät ja tilastotiedettä, logiikkaa, päättelyä, kyselyjä ymmärtämättömät upseerit tai ohjaajan reserviläisharrastus olisi vaikuttanut kyselyyn ja YLEn natottamishinku juttuun.
Tai armeijan, reserviläisyyden, RUK:n, puolustusvoimien, puolustustahdon arvostuksen lasku tässä pakkonatottamisen ilmapiirissä kyselyyn ja juttuun.
YLEn jutussa ja kyselyssä kysytään reserviläisiltä ja RUK:n upseerikokelailta, että onko RUK:sta ollut hyötyä johtamistaitoihin.
Älytön, propagandistinen, naiivi tutkimusasetelma.
Asiaa olisi pitänyt tietysti kysyä objektiivisesti työnantajilta, yrityksiltä, yritysjohtajilta ja vielä selvittää asiaa vertailevalla tutkimuksella ja kovalla tilastodatalla, ovatko RUK:n käyneet parempia vai huonompia johtajia kuin normaalit suomalaiset johtajat ja esim. naisjohtajat.
Ettei vaan puolustusvoimien kouluja käymättömät ja tilastotiedettä, logiikkaa, päättelyä, kyselyjä ymmärtämättömät upseerit tai ohjaajan reserviläisharrastus olisi vaikuttanut kyselyyn ja YLEn natottamishinku juttuun.
Tai armeijan, reserviläisyyden, RUK:n, puolustusvoimien, puolustustahdon arvostuksen lasku tässä pakkonatottamisen ilmapiirissä kyselyyn ja juttuun.
YLEn jutussa ja kyselyssä kysytään reserviläisiltä ja RUK:n upseerikokelailta, että onko RUK:sta ollut hyötyä johtamistaitoihin.
Älytön, propagandistinen, naiivi tutkimusasetelma.
Asiaa olisi pitänyt tietysti kysyä objektiivisesti työnantajilta, yrityksiltä, yritysjohtajilta ja vielä selvittää asiaa vertailevalla tutkimuksella ja kovalla tilastodatalla, ovatko RUK:n käyneet parempia vai huonompia johtajia kuin normaalit suomalaiset johtajat ja esim. naisjohtajat.
Vastaukset 30
Vanhimmat
NatoYle huolissaan kun presidentin, kokoomuksen, Hesarin, Ylen natottaminen on johtanut siihen, että reserviläisyydestä erotaan ja varusmiespalveluksesta kieltäydytään.
Tiltuilla on taas hätä, kun tutkimustulos ei vastaa heidän valeitaan puolustusvoimista.
Tiltujen maanpuolustusvihamielisyys näkyy hyvin tästäkin avauksesta.
Tuollaisen tekstin tuottamiseen tarvitaan oikein kunnolla kieroon kasvanut luonne. Muita ei tiltuissa olekaan.
Älä älä sinä Matti puutu korkeakoulutasoiseen keskusteluun. Hauku vaan venäläisiä ja kehu Natoa. Se on sinun älykkyysosamäärän "tasoa".
Matti kun osaa kapiaisena vaan tappaa luulee että tiede on jotakin ihmisen luonnetta tai ihmisen kieroa luonnetta.
luulee kaikkia yhtä tyhmiksi. Tiltujen valeetkin ovat avuttoman tyhmiä.
Aloittaja,
todennäköisesti puolustusvoimat, Maanpuolustuskorkeakoulu, Esikunta, Jyväskylän kyberpuolustuksen yksikkö on maksanut kyselyn ja olleet yksi tutkimuksen ohjaajista, ainakin tarkastajista.
tiedä asiasta edes alkeita.
Yliopisto päättää tutkimuksistaan täysin itsenäisesti ja vastaa myös niiden tuloksista. Muilla kuin tiltuilla ei ole edes tarvetta ryhtyä asiantuntemattomaan valehteluun.
YLEn RUK-propaganda osui vähän huonoon aikaan kun upseerioppilas on juuri kuollut ampumaharjoituksissa Hangossa.
Kuolleelle, tapetulle ei upseerikoulusta ollut mitään hyötyä muuta kuin nopea kuolema.
valeitaan myös surullisesta onnettomuudesta.
Se on aina tiltuille riemun paikka.
Minun mielestäni kysely on aivan turha. Jos ei ole käynyt RUK:ta ei Suomessa pääsee ainakaan teollisuudessa johtotehtäviin.
Asiaa on aivan turha kysyä. Suurin osa Suomessa toimivista johatjista on korkeakouluista tuttuja (minulla on usemapi tutkinto) ja heitä kaikkia yhdistää RUK kurssinumero pois lukien naiset.
Itärajan takana kaikki joutuvat käymään maanpuolustusopissa ja kaikki oppivat ampumaan. Meillä on vapaus kieltäytyä RAUHANAIKANA po toiminnasta.
Ei RUK ole mikään kriteeri siviilitehtäviin. Jossain se otetaan huomioon, jossain ei.
Itärajan takana noin 10 % ikälu9kasta suorittaa varismiespalveluksen.
RUKn johtajakoulutuksesta ei ole niin minkäänlaista hyötyä siviilielämään ei etenkään moderniin siviili- ja yrityselämään. Päinvastoin, armeijan autoritäärisestä johtamismallista on vain haittaa.
on hyvin nykyaikaista syväjohtamista. Se on helppo soveltaa mihin tahansa johtamistehtävään.
Yksikään tiltu vain ei ole selvinnyt kutsuntoja pidemmälle. Se näkyy tolkuttomina valeina armeijasta.
HAHAHAHAAA syväjohtamista, nyt Matti pistit pahan. Syväjohtamista ei tarvita missään. Sellaista ei ole olemassakaan.
Tarkoitat varmaan syvärakennetta, mutta siihen ei "tarvita" syväjohtamista HAHAHAHAAA.
Oletko napannut termin syvälle menevästä hyökkäyksestä, "syvähyökkäyksestä" HAHAHAHAAA.
Tiltu paljastaa tyhmyytensä. Eikö syväjohtaminen ole tuttua, eikö mielikuvituskaveri Matti tottele?
Buaaahaaa syväjohtaminen syvälle vihollisen selustaan ei nyt ihan kelpaa yritysjohtamiseen Buahaaaa syväjohtajayrittäjä.
Valkeakosken Tiltu peittää huonon koulupohjansa ja tyhmyytensä lauseilla: HAHAHAHAAA ja Buaaahaaa??
Muuta älyllistä ei miehestä irtoa?
Suomen armeijan kapiaisista kaikki siis jokainen eli 100 % on älyltään tyhmempiä kuin varusmiesten älykkäin aines.
Kapiaiset pysyvät johtaja-asemissaan vain suljetun järjestelmänsä, pakon, sotilaskurin ja armeijan omien rangaistusjärjestelmiensä, poliisiensa, putkiensa, rikoslakiensa avulla, eivät mitenkään älynsä ja johtajaominaisuuksiensa vuoksi.
Niinpä,
jos armeijassa mentäisiin älyn, älykkyyden, pätevyyden mukaan everstiluutnantti olisi jo ajat sitten suljettu ammuslaatikkoon.
Upseerikoulitukseen valitaan noin 8 % varusmiehistä eli parhaat sotilaat. Käytännössä kaikki ovat vähintään ylioppilaita.
Vakinaiseen palvelukseen pyrkii tästä noin 1 400 henkilön joukosta vuosittain 600-700. Erittäin vaativan pääsykokeen jälkeen valitaan noin 140 koulutukseen, jossa yliopistotason tutkinto ja vaativa sotilaskoulutus yhdistyvät.
Yksikään tiltu ei ole edennyt edes aliupseerikoulutukseen ja vain harva selvinnyt edes apupalvelusmieheksi.
Upseerikoulutukseen valitaan ikäluokan lahjattomin aines, se joka ei pääse korkeakouluihin, yliopistoon eikä edes ammattikorkeakouluun.
Vakinaisen palveluksen pääsykoe on lastenleikkiä korkeakoulujen ja yliopiston pääsykokeisiin verrattuna.
voi päästä edes pyrkijäksi vain RUK:n hyvin suorittanut ylioppilas.
Korkeakouluihin voi pyrkiä jokainen ylioppilas.
Käytännössä Kadettikouluun voi pyrkiä vain 5-6 % miespuolisesta ikäluokasta. Karsinta on suuri jo ennen pääsykoetta.
Everstiluutnantin omaksuma HUUTAMISEEN PERUSTUVA JOHTAMISMALLE ei oikein toimi digikulttuurissa.
perustuu aivan samoille tekijöille kuin siviilimallit.
Everstiluutnantin vetäisemää everstiluutnantti Nissisen syväjohtamista ei ole käytetty missään siviilimaailman yrityksessä eikä everstiluutnanttien syväjohtaminen kestä kriittistä tarkastelua.
periaatteita käytetään kaikissa johtamismalleissa. Käsitteet hiukan vaihtelevat.
Tiltut eivät tunne ainoatakaan johtamismallia, eikä yksikään ole saanut johtamiskoulutusta armeijassa.
Hyvä että puolustusvoimat eivät ole asuntovälittäjiä. Ne tekisivät tutkimuksen kysymällä osakeasunnon omistajilta, että onko mielestänne osakeasunnon omistamisesta hyötyä
Tai hiihtovalmentajia. Ne kysyisivät hiihtäjiltä, onko suksista mielestänne hyötyä.
on ylikäymätön.
Miten typeryyden yli käydään.
Kysy hoitajalta kun se tulee vaihtamaan sinulle vaipat.