Olen suruissani havannut, että torontolaisuus ym eksytys on tehnyt tuhoa Vapaakirkon sisällä ja edelleenkin useassa Vapaakirkon seurakunnassa puhutaan torontolaisuudesta myönteisesti ja toimitaan sen eksytyksen hengessä monessa asiassa.
Myös menestysteologia vaikuttaa Vapaakirkon sisällä samoin monet muut ääri/uuskarismaattiset ilmiöt. Monille paimenille lähes kaikki käy, tyyliin antaa kaikkien kukkien kukkia. Kun johtajuus on hukassa, eksytys leviää voimalla moniin kirkkokuntiin kuten Raamatussa on ennustettu ennen Jeesuksen tuloa tapahtuvan.
Esim helluntaikirkossa varoitetaan paljon paremmin monista harhaopeista ja ekystyksestä. Vapaakirkko puhuu ympäripyöreitä ja hymistelee ja vetäytyy ottamasta kantaa monissa tärkeissä asioissa, ettei ärsyttäisi ketään. Se ei ole ryhdikästä ja Raamatun mukaista toimintaa ja ei tuo siunausta.
https://ajankohtainen.wordpress.com/category/uskon-eksyttajat/aarikarismaattisuus-eksytykset/
https://ajankohtainen.files.wordpress.com/2013/04/toronton_eksytys.pdf
Eksytys (torontol. ym) tehnyt tuhoa Vapaakirkossa
UskovaEppuli
2
265
Vastaukset 2
- kannataressata
No niinhän se on...itsekkin olen sieltä pois lähtenyt. Mutta en minä pidä helluntaita sen turvallisempana. melko rauhassa saavat oman älyn mukaan julistajat häärätä.
Toivon mukaan tällaista ei esiinny kovin monessa vapaaseurakunnassa. Kuulostaa hyvin omituiselta, kun vertaa oman seurakuntani toimintaan.
Mutta ehkä se on niin, ettemme omassa seurakunnassamme aina ymmärräkään, miten kiitollisia voimme olla siitä, että saamme kuulua tukevalla pohjalla seisovaan pitkäikäiseen seurakuntaan. Ehkä se pohjalainen jäyhyys on ainakin jossain hyvä asia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde921335- 47911
- 95875
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku85789Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57717- 42581
- 64576
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191567- 34557
- 48537