http://yle.fi/uutiset/kirkoille_tuhansien_vuokratulot_joulukonserteista/8538818
"Kirkoille tuhansien vuokratulot joulukonserteista. Sekä Turussa että Helsingissä noin puolet kirkoissa järjestetyistä konserteista on kaupallisia. "
"Kirkoille tuhansien vuokratulot joulukonserteista. Sekä Turussa että Helsingissä noin puolet kirkoissa järjestetyistä konserteista on kaupallisia. "
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo on sitä kirkon mainostamaa yhteisöllisyyttä?
Rahastaa kaikesta mahdollisesta, No parempi tuo on kuin verovaroista, siis valtiolta. Omia verokertymiäänhän kirkko suojelee visusti, että niitä käytetään vain kirkon byrokratiaan ja seinie pystyssä pitoon, hyvän tekoon vain murusia.
Jos kirkko itse mitä tiloja tarvitsee muualta kuin omat tilansa, (ja tarviihan se kun ihmiset ei tule kirkon tilohin, niin kirkon on mentävä sinne minne ihmiset tulevat ja missä ovat" niin se vetoaa ns. "yleishyödyllisyyteensä", ja kinuaa tilat ilmaiseksi käyttöönsä.
Tasan ei käy onnen lahjat. Kirkko on ahne ja jostain kuman syytstä tollt tätä ahneutta suvaitsevat, ja antavat kirkolla ilmaisia palveluita, Ja jotkut sanovat että ilmaisia lounaista ei muka ole. No joo. Sanontahan tarkoitaa että joku muu kuin syöjä, joka usein on evl. kirkko, maksaa.
Siis kirkko on se ilmaiseksi kuormasta syöjä eikä maksaja.
Ja samaanaikaanhan kirkko vielä muistaa mainostaa kuinka paljon porukkaa kirkoissa käy konserteissakin. Käy kyllä, mutta ei kirkon omissa tilaisuuksissa.
Miettiiköhän kirkko oikeasti koskaan, että "mitä Jeesus tekisi"? Olisiko Jeesus halunnut, että hänelle pystytetään valtavia palvontapalatseja verorahoin, vaikka niillä verorahoilla voitaisiin tehdä jotain oikeasti hyvääkin, ja sitten joku vielä tahkoaa omaan käyttöönsä lisää rahaa näillä palatseilla?
Miksiköhän kristityt yhä useammin eroavat kirkosta?
Hauskaa, että nykyään uskonnoton joulu tuntuu olevan se ei-kaupallinen versio joulusta ja kirkon joulu on rahan takomista.
TottaMooses!