Ei auta Skepsis ry eikä tiedepäiväkodit, ihmeitä vain yksinkertaisesti tapahtuu ja koko ajan. Paavi julistaa pyhimykseksi todistettujen ihmeiden tekijät.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/348308-suomen-katolilaiset-saavat-uuden-pyhimyksen
"Pyhimykseksi julistamiseen tarvitaan katolisessa kirkossa vähintään kaksi hyväksyttyä ihmettä. Paavi on hyväksynyt nämä ihmeet, joten enää ei ole mitään esteitä sille, että birgittalaissääntökunnan uuden, Suomessakin toimivan haaran perustaja julistetaan pian pyhäksi."
Kuinkas se suu nyt laitetaan
Ihmeitä tapahtuu edelleen
16
84
Vastaukset
- takaisku.ateismille
Jumala ei auta sielujen pysymisessä ns. tässä maailmassa..
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/isis-vahvistaa-olemme-pariisin-iskujen-takana/5559450
Eiköhän Jeesuksen paikka olisi turbiinissa, koska jauhettu epäjumala ei enää pahaa tee, sanoo Mustanaamiokin - wwwhhhaatt
Missähän mahtaa olla todisteet ämmän ihmeteoista?
- Taikauskonnoton
Mihin todisteita tarvitaan? Riittää kun on uskoa.
Uskohan ei perustu todisteisiin, vaan sokeaan uskomiseen. Jos uskotaan taikoikin, taioista tulee mukamas todellisia, vaikkei sellaisista ole mitään havaintoa. - wwwhhhaatt
Taikauskonnoton kirjoitti:
Mihin todisteita tarvitaan? Riittää kun on uskoa.
Uskohan ei perustu todisteisiin, vaan sokeaan uskomiseen. Jos uskotaan taikoikin, taioista tulee mukamas todellisia, vaikkei sellaisista ole mitään havaintoa."Kahden todistetun kuolemanjälkeisen ihmeteon tai marttyyreilla uhrikuoleman jälkeen vuorossa on julistaminen autuaaksi. Seuraavassa vaiheessa hänet julistetaan pyhimykseksi ja liitetään pyhimysluetteloon eli kanonisoidaan."
Aloittajan linkistä.
"Näin kerran ihmeen tapahtuvan juuri kun olisimme tulleet ilmankin toimeen." - Stanislaw Jerzy Lec
- dsfsadfasf
Heh, mielenkiintoinen tyyppi.
"Kunnioitimme Unkarin kansannousua enemmän kuin länsi. Siellä pidettiin minuutin hiljaisuus, meillä vallitsi yleinen vaitiolo."
Ihan kuka tahansa ei olisi sanonut tuota kommunistisessa Puolassa...
- takaisku.ateismille
Pieraisin ja se haiseee, apua!CP ktnwt
- rtuwru
Ai noin paljon sua pelottaa tiedepäiväkoti. Se tekeekin hallaa jumaluskomuksille ha muulle huuhaalle. Eiköhän nita tiedepäiväkoteja tule lisääkin, ja päiväkotivierailuja Heurekaan.
- sun.murusesi
Jenni Vartiaisesta ei kyllä tule tieteellinen ajattelu ensimmäisenä mieleen.
- Simsalabimbom
Huuhaa ihmeet ei paljon hetkauta.
- wind-
Ihmeitä tapahtuu..ehkä se on fundamentaaliselle ateismille takaisku, mutta tuntuisi että tieteelle kaikenlainen ihmetyksen aihe ihmeineen onkin juuri päinvastoin...todella haasteellista siis. Ihmeet menettävät merkityksensä jos kaikki voitaisiin tieteellisesti todentaa ja näin on ilmiselvästi tarkoitettukin. Ihminen kun on vajaa...luojan kiitos kaikessa tieteellisyydessäänkin ja mysteerithän ne antavat elämälle eliksiiriä.
- Taikauskonnoton
Millainen on fundamentaalinen ateismi? Sellaistako, ettei ihmiset usko taikoihin vaikka kuinka uskotellaan taikojen olevan totta?
Ei taiat muutu todeksi vaikka miten jankutettaisiin. Jotain näyttöäkin pitäisi olla, ei pelkkiä huhupuheita. - wind-
Taikauskonnoton kirjoitti:
Millainen on fundamentaalinen ateismi? Sellaistako, ettei ihmiset usko taikoihin vaikka kuinka uskotellaan taikojen olevan totta?
Ei taiat muutu todeksi vaikka miten jankutettaisiin. Jotain näyttöäkin pitäisi olla, ei pelkkiä huhupuheita.Se on järkähtämätöntä uskomusta siihen että Jumalan pitäisi olla.. todistettavissa tieteellisesti, että "siihen" voitaisiin uskoa.
Verrataan sitä vaikka Cernin hiukkaskiihdyttimeen, joka löytäisikin vahingossa helvetin portit. - funtsausmentalismi
Taikauskonnoton kirjoitti:
Millainen on fundamentaalinen ateismi? Sellaistako, ettei ihmiset usko taikoihin vaikka kuinka uskotellaan taikojen olevan totta?
Ei taiat muutu todeksi vaikka miten jankutettaisiin. Jotain näyttöäkin pitäisi olla, ei pelkkiä huhupuheita.No kun tavallinen ateisti ajattelee, että jumalaa ei ole, niin fundamentalistinen ateisti ajattelee, ettei jumalaa sanan fundamentalistisessa merkityksessä ole olemassa.
Eiku, ettei fundamentalistien jumalaa ole olemassa.
Eiku, että fundamentalistisesti ajateltuna jumalaa ei ole.
Taitaa tuo tavallinen ateisti olla tiukempi kieltäjä kuin fundamentalisti ateisti. - wwwhhhaatt
"Se on järkähtämätöntä uskomusta siihen että Jumalan pitäisi olla.. todistettavissa tieteellisesti, että "siihen" voitaisiin uskoa"
No sitten fundamentaalista ateismia on näilläkin palstoilla marginaalisen vähän. Niin vähän, etten ole itse huomannut sellaista ollenkaan. Nimittäin, kun ateisteilta kysytään täällä, (on kysytty monesti) että mikä sinulle todistaisi Jumalan, niin vastauksissa yleensä esiintyy jokin ihme, jota EI voi todistaa tieteellisin menetelmin luonnolliseksi. Joka siis johtaisi väistämättä ajatukseen, että jossain tuolla on jotakin, joka ei ole mitenkään selitettävissä tieteellä ja jos tämä jokin vielä jollain tavalla kommunikoisi ihmiselle, niin sitten Jumalaan uskottaisiin.
- Epäjumalienkieltäjä
Suu laitetaan leveään hymyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583703Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j723085Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin532271Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.131503Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651269- 861146
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä23971Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55955- 47942