Mark5:" Tietoisuus saa aikaan liikettä ja toimintaa aivoissa, eikä päinvastoin! Olet kääntänyt kaikki tosiasiat päälaelleen, väärin päin. Kaikki kemialliset reaktiot ihmisessä ovat seurausta elämästä, eikä päinvastoin!"
Huh huh. Sanattomaksi vetää.
Nosto: Mark5:n väite toisessa ketjussa
12
<50
Vastaukset
- heh-heh-heh-
No tuulihan johtuu siitä, että puut alkavat heilutella itseään:D
- Nimi_Ja_Merkki
Ja kaikki kemialliset reaktiot polttomoottorissa ovat seurausta auton liikkumisesta, eikä päinvastoin!
Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:
Ja kaikki kemialliset reaktiot polttomoottorissa ovat seurausta auton liikkumisesta, eikä päinvastoin!
Ja junien myöhästyminen todistaa kellojen käyvän väärin. (Kaveri oli tänä aamuna kovin närkästynyt siitä, että juuri hänen käyttmänsä juna oli neljä minuuttia myöhässä.)
"No tuulihan johtuu siitä, että puut alkavat heilutella itseään:D"
Väärä rinnastus! Kyse ei ole tietoisuuden ja ei-tietoisuuden välisestä suhteesta. Sekä tuuli että puut ovat molemmat ei-tietoisia.Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:
Ja kaikki kemialliset reaktiot polttomoottorissa ovat seurausta auton liikkumisesta, eikä päinvastoin!
"Ja kaikki kemialliset reaktiot polttomoottorissa ovat seurausta auton liikkumisesta, eikä päinvastoin"
Väärä rinnastus! Sekä moottori että auton liikkuminen ovat kumpikin ei-tietoisia.marsunkiillottaja kirjoitti:
Ja junien myöhästyminen todistaa kellojen käyvän väärin. (Kaveri oli tänä aamuna kovin närkästynyt siitä, että juuri hänen käyttmänsä juna oli neljä minuuttia myöhässä.)
"Ja junien myöhästyminen todistaa kellojen käyvän väärin. "
Väärä rinnastus! Sekä junat että kellot ovat kummatkin ei-tietoisia.Lakkaapa höpisemästä tyhjiä ja esitä todisteet väitteellesi "Tietoisuus saa aikaan liikettä ja toimintaa aivoissa, eikä päinvastoin! Olet kääntänyt kaikki tosiasiat päälaelleen, väärin päin. Kaikki kemialliset reaktiot ihmisessä ovat seurausta elämästä, eikä päinvastoin!"
- Puiden_tietoisuus
Mark5 kirjoitti:
"No tuulihan johtuu siitä, että puut alkavat heilutella itseään:D"
Väärä rinnastus! Kyse ei ole tietoisuuden ja ei-tietoisuuden välisestä suhteesta. Sekä tuuli että puut ovat molemmat ei-tietoisia."Sekä tuuli että puut ovat molemmat ei-tietoisia."
Puut kuitenkin ovat elollisia olentoja, toisin kuin nuo muut esimerkit. Ei ole ollenkaan varmaa, että puilla ei olisi jonkinlaista tietoisuutta. Tietoisuuden tai sen puutteen todentaminen on tunnetusti hyvin vaikea ongelma. Lisäksi jokaisella tuntuu olevan oma määritelmänsä tietoisuudelle. Kallistuisin kuitenkin sille kannalle, että elottomilla asioilla tuskin on tietoisuutta. Tuokin tosin on lähinnä vain jonkinlainen käsitteen määrittely-yritys, koska subjektiivista kokemuksellisuutta ei voida mitata objektiivisesti.
Mark-Jaakob on esittänyt väitteen. Nyt hänen tarvitsee vain todistaa se - tämän periaatteen kreationistitkin ilmeisesti hyväksyvät.
Lisäksi todistukselle täytyy Jaakopin (ja kreationistien) kriteereitten mukaan olla silminnäkijätodistajat.
Hän ilmeisesti kannattaa vitalismia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vitalismi- Nimi_Ja_Merkki
Tuollainen elämänvoima olisi tietenkin tutkittavissa ja havaittavissa oleva asia, jos se olisi olemassa. Elävien solujen toiminnassa pystyttäisiin mittaamaan jostain tyhjästä tulevaa taikaenergiaa, joka aikaansaisi ja vaadittaisiin solukemian toimintaan. Mark-lapsukaisemme taitaa pitää siitä todisteena sitä, että hänen iänikuista vaadettaan elävän solun keinotekoisesta rakentamisesta ei täytetä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252416- 1132021
- 1131657
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421513Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91457Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901055Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016120996Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87945Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15939Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35937