Ruotsin kiristettyä maahanmuuttopolitiikkaa, on sieltä alkanut palata ns. turvapaikanhakijoita takaisin lähtömaihin. Onko elämä ruotsissa siis vaarallisempaa kuin maissa, joista nämä ovat lähteneet? Toivoisin lampun syttyvän.
Ruotsi vaarallinen maa.
Aukeeko
1395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Päätäjämme on houruissa ja nyt lomalla kuukausia, näitä ei huolet paina eikä mures, joo tappelevat keskenänsä rutsis -niikuin kotonaankin ehkä kotona on nyt tutumpi kaiffaripiiri ympärillä, jotei aivan ylätäen huukoteta selkään, siksi palailevat.
Niin ja omassa maassa kaikki on sallittua mikä Ruotsissa ja myös suomessa on rangaistava teko. Tervemenoa vaan kaikille.
Voihan siihen yhtenä syynä tuo halakian hyttymiskerkkyyskin.
Näitä tunkeutuja lomailijoita (passatuja oloneuvoksija) tunkeilijoita palaa täältä pikkuhiljaa lentäen kotimaahansa, ovat lomansa suomen piikkiin viettäneet, islamistit ovat röyhkeitä uskontonsa varjolla, omistavat alueet heti missä kuleksivat, sellaista omistus sotaahan nämä käyvät lähtömaisaankin, koko ajan pitää olla pientä kahakkaa.
Onko Suomi kiristänyt maahanmuuttopolitiikkaansa kun täältäkin lähtevät takaisin?
Ja tokihan noita elintason perässä tulleita joukossa on, onhan se selvää kun lähtöalueella olot on ankeat vaikkei hengenvaaraa olisikaan.
Niindän niitä kokona loikoilevia, tuilla eläviä on meillä täällä kotomaassakin runsain mitoin.
näin norjassa
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi5n_-Zt-fJAhWk_nIKHZ11CBUQFghAMAY&url=http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/norja-karkotti-ennatysmaaran-ulkomaalaisia/2755930&usg=AFQjCNEY1rwtIWQF8zRz3HqKBjisRXjctA&sig2=hKx6JgEyAo66PVRZhPgEIQ
Hyvinkin ennustettavissa ja tiedossa ollut pakolaisvyöry on saanut koko Euroopan kriisiin. Samaan aikaan kun rajat vuotavat kuin seula ympäriinsä, vokeissa vääntelehditään tuskaisina, koska ehkäpä jopa 30 % ”asiakkaista” on ”kadonnut”, intressi on palauttaa nämä kadonneet “hädänalaiset” takaisin täysylläpitokeitaisiin.
Miten sitä jättilaskua yhteiskunnalle tehdään, jos jo alun perin paperittomat tyypit katoavat maan alle ? Puhun tulkkauksesta, vaatetuksesta, muonituksesta, terveys-, laki-, terapiapalveluista, koulutuksesta, asunnosta: sähköstä, vedestä, kalusteista KAIKESTA.
Tuo on siis monen suvakin painajainen! Älkäämme lausuko sanoja maahantunkeutumisen estäminen tai karkotus / käännytys, hys hys.
Hauskinta ja murheellisinta koko farssissa on, että alkuperäinen, todellinen ongelma ei ratkea eikä poistu tällä mielipuolisuudella. Se vain lisää ”pakolaisuutta”.
Tämä on katastrofi vailla vertaa ja jatkaa eskaloitumistaan. Talous tippuu kuin hissi vailla vaijeria ja vieraat kansat vyöryvät kaduille kuin vedenpaisumus. Jossakin on raja… että kuinka paljon, jne. Niin, ”aavan meren tuolla puolen jossakin on maa…” ja siellä se ratkaisun avain on. Valitettavasti. Suomi ei tee mitään. Tämä on selvää. Katsotaan mitä Saksa tekee, sitten hypätään tai kyykätään.
Mihin moinen passiivisuus voi liittyä? Joidenkin urahaaveisiin EU:n ”huippuviroissa”? Sitten onkin kyse jo megaluokan suhmuroinnista.
Tuolta löytyy taloustiedot, tänä vuonna velka on entisestään syventynyt:
2014: Julkisyhteisöjen alijäämä 3,4 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen. Julkisyhteisöjen rahoitusasema eli nettoluotonanto oli kuudetta vuotta peräkkäin alijäämäinen, 7 miljardia euroa. Edellisenä vuonna alijäämä oli 5,1 miljardia euroa. Alijäämä oli 3,4 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen, mikä ylittää EU:n vakaus- ja kasvusopimuksen mukaisen 3 prosentin kynnysarvon, ensimmäistä kertaa vuoden 1996 jälkeen.
http://www.stat.fi/til/vtp/tup.html
http://mvlehti.net/2015/12/19/lukija-ullatusten-vuoden-surullinen-saldo/
Kertoo postaajan tasosta että teksti ei ole omaa.
Itsekään ei kansainvaellus riemastuta mutta hymyilyttää kyllä kun ajattelee miten helvetin pahaa se sulle tekee - päivittäin. Se että ihmisille annetaan ruokaa ja majoitus kun he kerran täällä ovat.
Ei voi mitään, hyvältä tuntuu.
Ja jätetään oman maan orvot hoitamatta,
Katsoppas mitenkä tuo valtionvelka lisääntyy, eikö yhtään huoleta.
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj86amW--nJAhVr_HIKHV9NAhgQFggdMAA&url=http://velkakello.fi/&usg=AFQjCNF0iY8wb_Df90TGgKqDj0i9Lli2sA&sig2=WWks2C2NEcmVTeqlS7aXNg
Siellä lähtömaissa riittää kyllä väkeä tulemaan. Ongelma ei ratkea sillä, että sotkemme myös oman maamme asiat tällä menolla. Luulenpa, että sunkin "hyvältä tuntuu" loppuu jossain vaiheessa.
Koska sota tarttuu suomeen ja eurooppaan näitten tunkeutujien mukana -nämä on täynnä ristiriitoja jotta nokkuvat.
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi5nPPorezJAhWB2ywKHTtsA68QFghPMAg&url=http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/04/17/voiko-libanon-valttya-syyrian-ja-irakin-sodan-tartunnalta&usg=AFQjCNG2zxzjrbpDoe2ZMul3RVHDcOk08w&sig2=Qwv4muuk_paPxAhYSJ_Z_Q
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiZipvOr-zJAhWKBiwKHQKuCtIQFggdMAA&url=https://fi.wikipedia.org/wiki/Syyrian_sisällissota&usg=AFQjCNHWtWyUpWU2ffpYQwCIGuA8bQdoDA&sig2=Y1iapOURcvEgvCIo0FS9nA
jatkuu ja jatkuu
Eurooppa on aikansa auttellut näitä kehitysmaita -nyt sitten nämä karvalapsoset tukeutuvat äiteehinsä, euroopa on tätä myötä muutenken pudonnut mailman kehityksestä jälkeen -lakiviidakoillaan kaikkien käet on sidottu tumpeloimaan, nyt sitten nämä lukutaidottomat rupeaa eurooppaa pitämään lomakohteenaan -kohdemaan eväin.