"Kuka tahansa voi avata kotinsa ovet turvapaikanhakijoille. Olisitko sinä valmis majoittamaan esimerkiksi sodan jaloista paenneen ihmisen tai perheen väliaikaisesti kotiisi"?
http://yle.fi/uutiset/ottaisitko_turvapaikanhakijan_kotiisi/8262403
Tämä on myös käytännössä mahdollista. Jos yksityishenkilö haluaa tarjota kotiaan turvapaikanhakijalle, hänen kannattaa ottaa yhteyttä lähimpään vastaanottokeskukseen ja kertoa, millaisen ihmisen voisi ottaa luokseen asumaan ja kuinka pitkään olisi valmis tätä majoittamaan.
Olisitko sinä valmis ottamaan kotiisi turvapaikanhakijan tai vaikka koko perheen? Kerro myös perustelusi.
Entä sijaitseeko kotisi lähellä vastaanottokeskusta? Miten yhteiselo on sujunut? Oletko ystävystynyt pakolaisen kanssa?
http://yle.fi/uutiset/ottaisitko_turvapaikanhakijan_kotiisi/8262403
Tämä on myös käytännössä mahdollista. Jos yksityishenkilö haluaa tarjota kotiaan turvapaikanhakijalle, hänen kannattaa ottaa yhteyttä lähimpään vastaanottokeskukseen ja kertoa, millaisen ihmisen voisi ottaa luokseen asumaan ja kuinka pitkään olisi valmis tätä majoittamaan.
Olisitko sinä valmis ottamaan kotiisi turvapaikanhakijan tai vaikka koko perheen? Kerro myös perustelusi.
Entä sijaitseeko kotisi lähellä vastaanottokeskusta? Miten yhteiselo on sujunut? Oletko ystävystynyt pakolaisen kanssa?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ottaisin ja kuljettaisin jätesäkissä ulos ja metsään.
Hyvän säkin uhraisit,tosta noin vain
Ottaisin mutta ainoastaan maallistuneen hyvännäköisen naisen jolla ei ole "sukutaakkaa".
Ei siellä sellaisia ole. Ne on kaikki jätetty kotimaahan.
Ja täysin suomalaisesta tyylistä poiketen turhiksethan ei anna omastaan vaan nimenomaan ottavat toisilta. Sitähän ne tänne tulevat tekemäänkin.
Tottakai ottaisin pakolaislapsen, jos saisin sen saman jopa 400 euroa per vuorokausi per lapsi, minkä yrittäjätkin ottavat "hoidosta". Olisi äkkiä asuntovelka maksettu jo parin kuukauden hoitomaksuilla.
Voisin ottaa mutaman kymmenen, jos saisin niistä tonnin kuussa ylläpitokorvausta. Minulla on tyhjillään oleva navetta.
Tekeekö se kotityöt asumista vastaan? Kai valtio maksaa myös ruuat ja taskurahat minulle? On tuo takapuolen pyyhkiminen käynyt hankalaksi. Siihen olis kiva saada joku nuori kaunis pakolaisnainen. Voisi kai jotain kivaa keksiä petipuuhiin.
Mikä ettei, joku siisti nuorukainen voisi nukkua parisängyssämme minun ja vaimon välissä..
No just joo! Kirveellä päähän!
En olisi uskonut, että kysymykseen, joka on asetettu väärin,olisi tullut asiallisia vastauksia. Oikea kysymys on. Haluaisitko majoittaa maahanmuuttajia omaan kotiisi "käypää"korvausta vastaan?
Kuka takaa ettei ole isis terroristi ja leikkaa päätäsi irti nukkuessasi???
Joo, olet liikaa lukenut MV- sivuja. Siitä saa savumyrkytyksen.
Että pään leikkaavat irti, oletko saanut paljon häkää kirjoituksista?
Sitä kaikkea viestiä tulee tuutintäydeltä, ja ne voi jättää omaan arvoonsa.
Niin, ei tarvitse päätä leikata irti. Yleensä riittää, kun leikkaa kurkun auki, kyllä tavallinen elävä silläkin tavalla tokenee.
Sellainen lienee tavallista isis-piireissä ..
Palon helpommin turvapaikanhakijoille, kuin suomalaisille.
Suomalainen jättää vuokransa maksamatta, hajottaa asunnon, tai kasvattaa hamppua, ja senkautta mädättää asunnon.
Turvapaikanhakija onkuin suomalainen 1960- luvulla Ruotsissa.
Varmaan kokee olevansa II- luokan kansalainen, kuten suomalainen koki ruotsalaisten taholta. Joutui tekemään ne p.askahommat, kun ruottalainen ei viittinyt sitä tehdä. Ehkä sama on näillä ahkerilla turvapaikanhakijoilla. Ruotsissa sai paremman palkan aikoinaan ja viikonloppuvapaat, mitä suomalaiset kotinurkilla. Oli vain sunnuntaivapaa ja pienet nälkääylläpitävän ansion.
Niin, Yleltä näkyy varmaan Pimeä historia. Ko. sarja maantaisin klo 20
Nähdään se Vihanaika, kuinka yritettiin itse pakoon Ruotsiin, josta ei tultu auttamaan. Siis meitä suomalaisia. Yhden yön aikana väkilukuun mikä tänään on, niin 10 000 ihmistä tapettiin kirveellä ja vihaa yritettiin paeta. Kannattaa hieman katsella aikaa laajemmin ja miettiä sitä, löytyykö meidän majataloista suojaa vai ei.
Muslimien historiasta (tai ei nyt oikeastaan eilistä pidemmälle tarvitse kaivautua) löytyy kyllä melkoisen julmia tekoja, ei tarvitse mennä satojen vuosien taakse etsimään todistuksia. Eli mun majatalooni ovat tervetulleita nykyajan rauhantahtoiset ihmiset. Vie sukupolvia, ennenkuin väkivallan kierre saadaan katkaistua.
Kerronpa yhden tapauksen, josta paikallaolleet näkevät vieläkin painajaisia:
Hyväntekijät olivat k.... tai enpä viitsikään kertoa, rupeaa itkettämään,
Mitä yhteistä on seuraavilla:
- joulupukki
- viisas blondi
- ahkera turvapaikanhakija
No tietysti se, että kaikki ovat satuolentoja.
En minä ottaisi. Sipilä ottaa?
Harkitsisin jos olisi tilaa.
Turvapaikan hakijasta Turvamies kotiin.
Siinä olisi sitten pukki kaalimaan vartijana.
Juu ottaisin saunan taakse
Ja sit voit edustaa tätä lasta joka tuli sodanruntelemasta kotimaastaan ja jätti kotinsa, vanhempansa, vaimonsa ja lapsensa sinne keskelle sotaa ja lähti karkuun suomeen.
Montakohan on tuokin silloin syksyllä lehdissä elvistellyt heppu jo majoittanut:
http://yle.fi/uutiset/juha_toivottaa_pakolaiset_tervetulleeksi_kotiinsa_yon_selkaan_ei_ketaan_laiteta/8261094
Kysymyksesi on huonosti asetettu. Miksipä enää auttaa niitä ISIS:n taistelijoita, jotka ovat jo maassa ja valtion piikissä. Vai oletko kuullut viherhörhöstä, joka lahjoittaisi omiaa rahojaan maassa jo olevien pakolaisten auttamiseen.
Pakolaisia halajavat jättävät Suomeen jo päässeet pakolaiset kernaasti valtion ylläpidettäviksi. Jos kukkahattutädin tarjomaan lyhyeen määräaikaiseen majoitukseen otetaan lisää pakolasia ulkomailta, halukkaita kyllä löytyy. Tosin "hätämajoituksen" jälkeen heidät sitten siirretään vikkelästi valtion ylläpidettäviksi.
Sata kertaa en en ikinä ottais, näitä valehtivaa kansaa!!!
Sikaista kansaa!