Hammassärystä

olijameni

kyselisin että voiko kovakin hammas särky mennä vain ohi? minulla oli viikon verran hammas todellakipiä ei voinu syyä silläpuolella mitään ja muutenki varovaisesti, välissä kielellä koskeminen sattu ja suun kiinni pitäminen myöskin kuolan nieleminen mutta sitten ei pariin viikkoon yhtäkään kipukohtausta, välissä tuntee jotain pientä siinä hampaassa muttei mitään suurempaa kipua. nyt kuitenkin tuntuu vähän semmoista pientä niin kuin sen puolen poskiontelossa olisi jotain, ehkä hitusen turvoksissa en tiedä nämä saattaa olla omiakin pelkoja?

9

7762

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelastajasi2015

      Särky voi joskus helpottaa tai mennä ohi, kun tulehduksen aiheuttama turvotus "tappaa" hampaan hermot ja verisuonet. Toinen selittävä tekijä kivun lakkaamiseen on seuraava: Tulehdusmätä etenee kudoksessa aina heikoimman vastuksen suuntaan. Tällöin on mahdollista, että hampaan ollessa tulehtunut, mätä pääsee purkautumaan johonkin pään ja kaulan alueen anatomiseen tilaan. Sinun tapauksessasi on todennäköistä, että kipeä hammas on ollut ylhäällä takana ja tulehdus levinnyt poskionteloon. Näin tapahtuessa kipu usein helpottaa paineen purkautuessa, mutta tulehdus muhiessaan voi saada pahaakin tuhoa aikaiseksi, joten suosittelen hakeutumaan hammaslääkäriin.

    • tietäjä2

      Voi olla että reikä yltää lähelle ydintä ja aiheuttaa siksi kipua, hammas ei välttämättä ole tulehtunut kun kerta kipukin loppui.

    • uudistuva_särky

      Uusiutuva kipu. Tuossa kolmisen viikkoa sitten alkoi kova hammaskipu takahampaissa, yksi ei sietänyt edes kevyttä sormalla painamista purupinnalta, sekä kylmän kipu, saman puolen kaksi ylintä ja kaksi alinta joista kolmessa lohkeamia syödessä. Siihen otin tulehduskipulääkettä 2-3 kertaa per vrk.

      Tarkastuskäynti ja kuvat, sekä tuleva korjaussuunnitelma hinta-arvioineen, todella pitkä odotusaika edessä, yli 2kk yksityisellä. Yhdessä juuritulehdus, joka ilmeisesti jo tuhonnut pulpin.

      Yllättäen yhdessä toisen puolen ei oirelevassa hampaassa myöskin juuritulehdus ja hammaslääkäri totesi, että varmuudella tilanne selviää vasta hampaan avattua josko tarvitsee juurihoitoa vai ei. Tuo hammas tulisi mielestäni saada kireesti työn alle siinä toivossa ettei tilanne pahenisi ja josko sen saisi hoidettua ilman juurihoito-tappoa.

      Hammassärky lakkasi liki kahdeksi viikoksi ja nyt eilen alkoi heräillä paikoin uudestaan poskiluun seutuunkin kevyesti säteillen, joskaan ei toistaiseksi agressiivisenä, mutta ajoittain hieman untakin häiriten.

      Koen outona tuon kivun uusiutumisen, ellei sitten tulehdustila ole lakannut ja nyt sitten jostakin syystä alkanut uudestaan.

      Huolestuttavaa on tuo mielettömän pitkä odotusaika, sillä sinä aikana voi vahiko lisääntyä.

      Valitettavasti tällä hetkellä en tunne ketään todella hyvän ja luotettavan maineen omaavaa hammaslääkäriä, eli koetan edelleen tuttavapiiriä haastatatella.

      Henkis-moraalinen uupumus ja vastenmielisyys kehittynyt koko alaan.

      Menneinä vuosina on ollut kerrassaan huonoa kokemusta eri hammaslääkäreistä ja työmoraalistaan, että vaikuttaa olevan todellista arpomista osaavan ja vastuuntuntoisen, sekä tunnollisen löytäminen. Vaikutaa, että kaikki huiskivat kelloa vastaan euron kuvat silmissään. Sama haaste kuin tulisi löytää hyvä ja työnsä kunnolla tekevä automekaanikko.

      Sitten nyttemmin lisähaaste on vallalla olevat muovipaikat, joita kaikki eivät edes osaa asianmukaisesti laittaa ja moni paikka pilataan jo asennusvaiheessa ja jopa hampaan lohkaisevalla tavalla liian paksuja keroksia kerralla kovettaen, se ikuinen kiire ja ahneet euron kuvat silmissä.

    • 181618

      Hammassärky ei mene ohi itsestään.....
      Hammaslääkäriin mars.
      Se että viivyttelyn takia menettäisi hampaan, on tyhmyyttä.

    • itseviivytellyt

      isonee vaan ongelma :( ikävä kyllä ..

    • alkup.kirjoittaja

      ei viitsisi joulumenoja nyt pilata tuon takia kun ei kerta kovaa kipua ole..

    • itseviivytellyt

      voihan se ohi mennä mutta tulee takas.

    • hreshsghwer

      hammas åpoistoon

    • fdbsag

      voi olla sinuiitti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1526
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      20
      1026
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      946
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      886
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      825
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      759
    Aihe