Olemattomuusko kaiken loi?

Olematomalle tuli olematon olotila, olematon sanoi: "Olkoon myös olematon olematonta", ja silloinpa joku muu olematon ymmärsi sen päinvastoin, ja olevaisuus syntyi. Mutta kumpi heistä oli hyvä ja paha? Olematon sanoi: Ei kumpikaan, mutta sitten syntyi jo kaksi puolta, pitää alkun olemattomutta pahana, ja olevaisen elämää hyvänä TAI PÄINVASTOIN!
1850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

No ei ainakaan Jumala, jota ei ole.

Äänestä

Eaamatussa on ilmoitettu, että Jumala n! Siis ateistit tms. ovat olemattomuudessa!

Äänestä
  • Eaamattu puhuu paskaa. Jumalaa ei ole, kuten ihan hyvin itsekin tiedät.

    Äänestä

  • Nipistin itseäni: olen olemassa.

    Äänestä

  • Lukaiseppa pätkä Pentti Saarikosken gnostilaista runoa - ja ajattele.

    Pentti Saarikoski: Hämärä tanssii.

    Te kyselette mikä minä olen
    minä olen kaikki se
    minkä minä tiedän
    kysytte minulta kun olen matkalle lähdössä
    kuinka kauan aion olla poissa
    olen poissa siihen asti kun taas olen täällä
    Te kiusaatte minua mielettömillä kysymyksillänne
    haastattelette minua
    kun olen lähdössä tietämään
    mitä nyt en tiedä

    Äänestä

  • Mikä mahtaa olla sellainen eaamatu? Onko se jokin kirjoitustaidottomien käsikirja? Ja siinä kirjassa siis ilmoitetaan että Jumala on n? Eikös sen nimi pitänyt olla Jahve tai Herra eikä n?

    Äänestä

Tai sitten kaikki oli jo.

Äänestä

Huvin kirjoitettu. Eihän olemattomuus voi luoda yhtään mitään. Paitsi tietysti Jumalan, joka voi sitten tyhjästä luoda ihan mitä vaan.

Äänestä

Eihän olemattomuutta silloin voi olla, jos jumala kerran oli olemassa.
Taas kulminoituu typeryys, sekä ajatteluun kykenemättömyys.
On siinä jollain ollut naurussa pitelemistä, keksiessään jumaluuden selittämään kaiken olemassa olevan.

Äänestä

Kun universumi koostuu enimmäkseen tyhjästä niin helppokos sellainen on tehdä. Kun sanomus sanoo: tyhjän saa pyytämättäkin, niin varmaan sitten melkein tyhjän saa melkein pyytämättäkin.

Äänestä

Minua jaksaa aina huvittaa se, miten joidenkin mielestä selitys että näkymätön taikaheppuli taikoi kaiken olemaan, olisi järkevä ja uskottava selitys kaikelle.

Vaikka se totta vieköön ei ole kumpaakaan. Eihän se ole edes selitys, vaan selityksen irvikuva. Lapsellisen typerä joulupukkitason selitys joka ei selitä yhtään mitään.

Äänestä

Mitä muuta voisi "höyrähtäneiltä" odottaa ?
Nykyisissäkin on jo ainakin puolet liikaa.

Äänestä

Oletko ihan omasta päästäsi keksinyt hajatelman, että "mahdollisesti kaiken loi olemattomuus" ja kyselet siksi, että löytyisikö hajatelmallesi kannatusta? Vai onko joku ehkä väittänyt, että kaiken loi olemattomuus?

Äänestä

Niin se vain on.Maailmankaikkeuden syntyyn ei voi vaikuttaa muut lait kuin fysiikan lait,ja niissäkin, avaruun tyhjiön puheena ollessa, vain lämpötilan ja paineen alituiset muutokset.
Joten noitten suureiden vaihteluiden avulla äärioloista toiseen,tuntemamme maailmankaikkeus on syntynyt n. 15 miljardia vuotta sitten.
Loppua ei näy,voi olla että syntyy vielä uusiakin maailman kaikkeuksia aika ajan jälkeen, ja joissain opuksissa saippuakuplateoriaksi tuo ilmiö on mainittu .
Eli jumaluudet ovat vain ihmismielissä syntyneitä kuvitelmia,joille niillekään ei taida loppua ikinä tulla,ihmisen mielikuvitus kun tuppaa olemaan näissä uskon asioissa varsin vilkas joka suuntaan.

Uskovaistenkin olisi syytä vain hyväksyä evoluutio-oppi,eikä alkaa taistelemaan sitä vastaan koko ajan vain voimakkaammin ja nolaamaan itsensä lopulta perinpohjin ja ilmeisesti tulemalla vielä totuuden heille paljastuttua, järkensä menettäneiksi rikolliseksi,jotka ei muuta yritäkään kuin käännyttää kaikki uskoviksi,vaikka äärimmäisen uhkailun ja väkivallan voimin,mutta kuitenkin surkeasti epäonnistuen ja elämänsä ehkä ennenaikaisesti menettäen.

Äänestä
  • "Niin se vain on.Maailmankaikkeuden syntyyn ei voi vaikuttaa muut lait kuin fysiikan lait,ja niissäkin, avaruun tyhjiön puheena ollessa, vain lämpötilan ja paineen alituiset muutokset."
    Jaaha, taas yksi "Havukka-ahon ajattelija" palstalla.
    "Lämpötilan ja paineen alituiset muutokset" ei ole fysiikan laki. Sitä paitsi, mietihän minkä lämpötila ja paine tyhjiössä voi vaihdella? Fysiikan lakeja löytyy mm. seuraavasta:
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Fysiikan_lait

    Äänestä

Ylipäätänsä onko jonkun pitänyt jotakin luoda (kuka loi Jumalan?). Tyhjiössä ei ole kumminkaan voinut mitään uskovien mukaan syntyä, paitsi se Jumalanne joka loi taivaan ja maan!? Tyhjiössä syntymisen olette kieltäneet vaikka tyhjiöstä on voinut syntyä vaikka mitä, kuten sen teidän Jumalanne.

Ette huomaa itse kuinka ristiriitaisia olette väittäessänne, ettei tyhjiöstä ole voinut syntyä mitään kun itse koitatte romuttaa teorian alkuräjähdyksestä (joka on suurelle osalle ihmisiä ainut vaihtoehto), mutta onhan teidän Jumalannekin ollut pakko syntyä joskus ihan tyhjästä vaan eli tyhjiöstä, kun väitätte sellaisen olevan olemassa. Sitä ei ole havainnut taho, joka on halunnut uskoa Jumalaan.

Uskovat kysyvät jatkuvasti kuinka ateistit tai uskonnottomat kykenevät täyttämään sen tyhjiön, jonka Jumala on heillä täyttänyt. Ihan helposti, ihmisellä on jotakin muutakin sisältöä tällöin elämässään kuin pakkomielteinen Raamatun räpläily.
Sanon sinulle uskovainen mies/uskovainen nainen, että räplää joskus sitä aviovaimoasi/ota aviomieheltäsi suihin niin ettei tarvitsisi enää räpläillä Raamattua (tai "ottaa suihin" Raamatultasi) niin kovin paljon. Siihenhän sä toivot kaikkien periaatteidesi jäävän huomioimatta ollenkaan puolisoasi vaan kaiken elinvoimasi ja huomiosi haluat änkeä muiden ihmisten elämään. Eläisit sinä vaan omaa elämääsi kiihottamalla puolisoasi kuin sotkeutumalla muiden ihmisten elämään.

Itse en avioidu kuin vasta 3/2017, vaikka saisin miehenä avioitua pitkäaikaisen avovaimoni (=nainen) kanssa nytkin ihan vaan sitä varten että avioituminen on jokaisen ihmisen oikeus Suomessa sukupuolisesta suuntautumisesta riippumatta, joka tulee voimaan Suomessa 3/2017.
Sitä AitoAvioliitto ry:n aloitetta tasa-avioliittoa vastaan tuskin kannattavat enää nykyisin edes yhdistyksen jäsenet tai AA-yhdistyksen aloitetta kannattaneet tai siitä ihmisiä hiillostaneet ihmiset!? Sen jälkeen se lopahti kuin kananlento kun AA-yhdistys itse tiedotti kotisivullansa olleensa Yhdysvaltalaisen homovihajärjestön rahoittama, joka USA: koittaa käännyttää homoseksuaaleja heteroiksi ylläpitämällä käännytysleirejä! :)

Äänestä

Kyse on juurikin siitä, miten ateistit selittävät maailmankaikkeuden eli olevaisen synnyn. Miksi alkuräjähdys tapahtui.

Selitystä kaivataan tähän kysymykseen.

Ne jotka tuntevat Jumalan, ovat saaneet tietää Jumalan luoneen.

Äänestä
  • "Kyse on juurikin siitä, miten ateistit selittävät maailmankaikkeuden eli olevaisen synnyn. Miksi alkuräjähdys tapahtui."
    Ensinnäkin ateisteilla ei ole yhteistä selitystä, eikä tarvettakaan sellaiselle. Uskonnoilla on yleensä yhteiset, kunkin eri uskonnon mukaiset näennäisselitykset, jotka ilmeisesti tyydyttävät uskovia. Toiseksi minulla henkilökohtaisesti ei ole mitään tarvetta turvautua näennäisiin selityksiin, joiden tueksi ei löydy mitään todistettavaa tietoa. Se, mitä tieteen menetelmillä pystytään selittämään, vaikkakin osin puutteellisesti, riittää minulle ja mielenkiinnolla tutustun uusiin havaintoihin, mutta aukot tiedoissa eivät hetkauta elämääni mihinkään suuntaan.
    Tavallaan ihmetyttää ihmisten hinku absoluuttisiin "selityksiin" ja valmius hyväksyä sellaiset totuuksiksi ilman mitään kritiikkiä. Niin kuin nyt tämäkin "selitys" kaiken luoneesta jumaluudesta. Eihän se todellisuudessa selitä yhtään mitään. Se on kuin vastaus lapsen kysymykseen "mistä lapset tulevat?" No, haikara tuo ne, älä kysele enempää.
    "Ne jotka tuntevat Jumalan, ovat saaneet tietää Jumalan luoneen."
    Mistähän Jumalan tuntija tietää tuntevansa tämän? Ei tietenkään mistään, hänestä vain tuntuu siltä. Hän on omaksunut uskomuksen ja pitää sitä totena ilman mitään todellisia perusteita. Ei hän osaa niitä kertoa kysyttäessä. Ei hän osaa perustella kunnolla edes sitä, miksi jonkun jumaluuden pitää välttämättä olla olemassa. Niin sanottu "tieto" luomisesta on myös pelkkä perusteeton uskomus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ateistiko kirjoitti:

Olematomalle tuli olematon olotila, olematon sanoi: "Olkoon myös olematon olematonta", ja silloinpa joku muu olematon ymmärsi sen päinvastoin, ja olevaisuus syntyi. Mutta kumpi heistä oli hyvä ja paha? Olematon sanoi: Ei kumpikaan, mutta sitten syntyi jo kaksi puolta, pitää alkun olemattomutta pahana, ja olevaisen elämää hyvänä TAI PÄINVASTOIN!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu