Orpo kertoi kansalle 20.7.2015

Mitä Petteri Orpo kertoi kansalle 20.07.2015 turvapaikanhakijoista
"Suomi sitoutuu tässä vaiheessa vastaanottamaan yhteensä 792 turvapaikanhakijaa kahden vuoden aikana. Suomea kokouksessa edusti sisäministeri Petteri Orpo."
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Valetta

Äänestä

Orpon aikana Suomeen on tullut 32000 perusteetonta turvista lähinnä Ruotsista, Ruotsi on turvallinen maa ja Kokoomuksen Orpon ansiosta Suomen veronmaksajat joutuvat maksamaan näille perusteettomille joko elämän tai lentolipun vaikka olisi pitänyt käännytää rajalta takaisin Ruotsiin.

Äänestä
  • Eiköhän kaikki evankelisluterilaiset ja muut kristityt ole toisoppisia ja näin ollen muslimi-invaasio on kristityille todellinen "uhkatekijä" ? Outoa laatia sitä suojaan näitä suomalaisia lakeja, joissa ei ole terrorismia ja globalisaatiota otettu ollenkaan huomioon. Edes SPR ei siltä välttämättä voi säästyä.

    Äänestä

Taitaa olla se n.700 pakolaista vain Syyriasta ja loput paremman elämän toivossa rauhallisista maista.

Äänestä
  • Niin, tänne kyllä jokainen meistä voi tulla viimeiselle matkalleen. Sitähän ei etukäteen kukaan tiedä, mutta vaarallista on lähteä seikkailemaan maapalloa ristiin ja rastiin.

    Onhan tämä alue muutenkin äärimmäistä luontoa pohjolan perukoilla. Siitä kertoo tämän saitin kylmä totuus. Meitä suomalaisia uhkaa myös viimeinen matka, jos lähdemme omilta, tutuilta kotiperiltä.

    http://www.murha.info/phpbb2/viewforum.php?f=9

    Äänestä

Suomessa näyttää olevan paljon ihmisiä, joille on yksi hailee, miten maamme miljöö muuttuu tällaisten pakolaisinvaasioiden vuoksi.

Politiikka 22.12.2015 klo 7:01
Näkökulma: Odotettavissa perustuslakikonfliktien kevät
http://yle.fi/uutiset/nakokulma_odotettavissa_perustuslakikonfliktien_kevat/8545691

"Valtiosääntöoikeudellisen seuran Perustuslakiblogi on jo ennalta tyrmäävä: ei tarvitse edes selvittää asiaa, joka on itsestään selvästi ristririidassa perustuslain kanssa. Erilainen, matalampi sosiaaliturva ihmisen alkuperän tai uskonnon perusteella ei missään tapauksessa ole mahdollista."

Itse ensin juristit tekevät sellaiset säännöt, ettei mikään mahti estä kuluja tai islamin uskon dominanssia täällä, ei edes poliittinen päätös tai kansan äänestys. Meidän suomalaisten on ilmeisesti tällä perusteella helpompi heittäytyä pakolaiseksi tms. ja ryömiä johonkin sosiaaliturvamaahan anomaan näitä lain suomia "helpoja nakkeja". Milloin lähdetään?

Äänestä

Jos persut, halla-aho ja soini ovat innostuneet maksamaan siitä, että ruotsista tulisi sakkia lisää tornion kautta?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kansalainenja kirjoitti:

Mitä Petteri Orpo kertoi kansalle 20.07.2015 turvapaikanhakijoista
"Suomi sitoutuu tässä vaiheessa vastaanottamaan yhteensä 792 turvapaikanhakijaa kahden vuoden aikana. Suomea kokouksessa edusti sisäministeri Petteri Orpo."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu