Stubb on valmistelemassa lakia, jolla suomalaiset ammattisotilaat, varusmiehet, reserviläiset pakotetaan taistelemaan ulkomailla Suomen rajojen ulkopuolella
Aliupseeriliitto vastustaa lainmuutosta vedoten siihen, että laki koskisi ennen muuta aliupseeristoa ja että sotilaan henkeen kohdistuvat riskit kovenevat selvästi, jos velvollisuus puolustaa Suomea laajenisi velvollisuudeksi taistella ulkomailla.
Aliupseeriliitto vastustaa lainmuutosta vedoten siihen, että laki koskisi ennen muuta aliupseeristoa ja että sotilaan henkeen kohdistuvat riskit kovenevat selvästi, jos velvollisuus puolustaa Suomea laajenisi velvollisuudeksi taistella ulkomailla.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Pentagon, USAn armeija, NATO, Niinistön NATOn Isäntämaasopimus vaativat, että USAn ja NATOn kenraalit voivat komentaa Suomen kapiaisia, varusmiehiä, reserviläisiä ulkomaillakin.
omiaan, kuten aina.
USA:n ja Naton kenraaleilla ei ole mitään käskyvaltaa Suomen armeijaan.
"USA:n ja Naton kenraaleilla ei ole mitään käskyvaltaa Suomen armeijaan."
Aivan varmasti on suomalaisiin sotilaisiin jos se kenu johtaa operaatiota, jossa suomalaisia on mukana tavalla tai toisella.
Sotilaan ammatin valinneet menköön sotimaan vaikka hevon perseeseen
Kohta on!
Haglund, Stubb, ja Katainen laitto tämän lakialoituksen vireille jo 2 vuotta sitten.
Että tämän lain turvin on Suomi velvollinen taistelemaan Usa:n ja muitten Natomaitten rinnalla ulkomailla.
Että ei tämä uusi uutinen ole?
periaatteessa kaikkia sotilaita.
Käytännössä kuitenkin vain tiettyjä erikoisjoukkoja. Niihin liittyvät tietävät silloin jo värväytyessään mahdollisen taistelukomennuksen.
Ulkomaan komennuksille ei nykyisinkään lähetetä kuin siihen erikseen varustettuja ja koulutettuja joukkoja. Ne ovat jatkossakin YK:n, EU:n ja Naton listoille ilmoitettuja erikoisjoukkoja.
Vain perinteisiin rauhanturvatehtäviin voi päästä niiden ulkopuolelta.
Lakisääteinen komennus taistelutehtäviin voi tulla kyseeseen vain hyvin harvinaisessa tapauksessa.
NATO-palvelusta pitää olla oikeus kieltäytyä:
Varusmiesliiton ja eri puolueiden pitäisi nyt ymmärtää alkaa ajaa varusmiespalvelusta suorittavalle ja ammattisotilaallekin oikeuden pidättäytyä palvelusuhteessaan vain Suomen puolustamiseen ja oikeuden kieltäytyä palvelemasta USA:n armeijaa ja NATOa sekä osallistumasta NATO-operaatioihin.
Nyt presidentti ylipäälikkö Niinistön aikana varusmiespalvelusvelvoitetta on salamyhkäisesti levennettu niin, että esimerkiksi ilmavoimissa Rissalassa, maavoimissa jääkärinä Utissa sekä pioreenina Keruulla varusmies joutuu palvelemaan NATOa ja osallistumaan NATO-operaatioon eikä hänellä ole oikeutta kieltäytyä NATO-tehtävistä.
Nyt muutetaan sitten jo koko asepalvelulakia niin, että kantapeikot, varusmiehet, reserviläiset joutuvat ulkomaille sotiin.
Suomi ei ole Naton jäsen, joten ulkomaanpalvelus tapahtuu vain YK:n valtuuttamissa kriisinhallintaoperaatioissa. Niissä voidaan kuitenkin joutua taistelutehtäviin, joten lakimuutos on katsottu tarpeelliseksi.
Varusmiesten lähettäminen ulkomaille tulee tuskin koskaan kyseeseen, koska heillä on koulutus kesken.
"Nyt presidentti ylipäälikkö Niinistön aikana varusmiespalvelusvelvoitetta on salamyhkäisesti levennettu niin, että esimerkiksi ilmavoimissa Rissalassa, maavoimissa jääkärinä Utissa sekä pioreenina Keruulla varusmies joutuu palvelemaan NATOa ja osallistumaan NATO-operaatioon eikä hänellä ole oikeutta kieltäytyä NATO-tehtävistä."
Tiltun tavanomaista puppua. Suomi ei ole Naton jäsen, joten kukaan ei joudu pakolla Naton tehtäviin.
Kansainvälisessä kriisinhallintakoulutuksessa voi olla mukana vapaaehtoisia varusmiehiä. Ne ovat kuitenkin koulutustilaisuuksia, eivät operaatioita.
Tiltut tosin eivät ymmärrä eroa.
"Varusmiesten lähettäminen ulkomaille tulee tuskin koskaan kyseeseen, koska heillä on koulutus kesken."
NATO-operaatioon osallistumista on myös, jos varusmies pannaan vartioon kentän reunalle siksi aikaa, kun NATO:n kuljetuskone tankkaa. Hän voi joutua torjumaan terroristien hyökkäystä NATO:a vastaan.
"Tiltun tavanomaista puppua. Suomi ei ole Naton jäsen, joten kukaan ei joudu pakolla Naton tehtäviin."
Isäntämaa sopimuksen perusteella voivat joutua kotimaassa. Puhut paskaa.
Vartiotehtävä suomalaisessa tukikohdassa ei todella ole Nato-palvelua kuin tiltun valeissa.
Isäntämaasopimus mahdollistaa vain rauhankumppanuuteen kuuluvat kriisinhallintaharjoitukset, ei Nato-operaatioita.
Tiltuilta puutuu vaatimattominkin rehellisyys asiantuntemuksesta puhumattakaan.
Mitä paskaa tämä on? Miksi suomalaisten pitäisi taistella ulkomailla? Olemmeko nyt ehkä imperialistinen suurvalta?
Perustavatko uuden Viking SS-divisioonan?
Hulluus paistaa touhuista.
tiltulla, kuten ei moskaan muulloinkaan.
Kyse on lähinnä terrorismin vastaisesta taistelusta kriisinhallintaoperaatioissa, Nythän niissä on vain omasuojaoikeus.
"Stubb on valmistelemassa lakia, jolla suomalaiset ammattisotilaat, varusmiehet, reserviläiset pakotetaan taistelemaan ulkomailla Suomen rajojen ulkopuolella"
Stubb on valtiovarainministeri, jolla ei ole mitään tekemistä maanpuolustuksen kanssa.
Lain valmistelee puolustusministeriö ja hallitus esittää sen eduskunnan käsittelyyn,
Tiltujen pakkomielle on valehdella kaikesta.
Aliupseeriliitossa taidetaan tietää miten USA ja NATO taistelevat. Ylin sodanjohto ei ole taistelualueella lainkaan ja keskiportaan upseeristo lähettää aliupseerit ja sotilaat tukikohdista taisteluhommiin.
Niin ja unohdit mainita, että sieltä pääesikunnasta tukikohtaan tulevat tiedustelutiedot ovat aina päinpersettä. Alupseerit ja sotilaat lähetetään minne milloinkin ilman kunnollista tiedustelutietoa, valmisteluja ja suojaavia joukkoja.
Niinpä niitä sitten jää aina väijytyksiin, miinoihin, tienvarsipommeihin, autopommeihin, granaatiniskuihin jne.
USAn armeijan ja NATOn päämajassa ja tukikohdissa kenraalien ja upseerien ei tarvitse persettään penkistä nostaa ennen kuin omasta joukko-osastosta 20 % on tuhottu ja tapettu. Sitten esimiesten tarttis ihan ohjesääntöjen mukaan tehä jotakin.
Stubb ei ole valmistelemassa minkäänlaista lakia!
Valkeakosken Tiltun suureksi suruksi on hänen suosikkinsa puolustusministeri J. Niinistö ajamassa eteenpäin lainmuutosta, jossa voidaan kantahenkilökuntaa VELVOITTAA lähtemään ulkkomaisiin sotatoimiin! Tähän asti sellainen ei ole ollut mahdollista vaikka Tiltu itse tavan takaa Suomen nimissä hyökkäilee Venäjälle milloin missäkin!
Ja TÄTÄ käännettä aliupseeriliitto vastustaa!
Kyse ei teitenkään ole mistään USA:n tai Naton sodistya (Suomi ei Natoon edes kuulu) vaan EU:n taholta tulleisdta pyynnöistä sotilaallisen avun suhteen!
Lainmuutos vie aina aikansa... min. 2 vuotta!
Heh heh heh trollitoimsto on hauska: "tätä käännettä" kun lainmuutos tarkoittaa täydelilstä muutosta puolustusvoimien, kapiaisten, varusmiesten, reserviläisten tehtäviin ja velvollisuuksiin.
USAn ja NATOn sodankäynti perustuu vanhanaikaiselle strategialle, että sodanjohto, upseerit, uhaavat alempiarvoisia aliupseereita ja sotilaita.
USAhan ja NATO-maihin malli sopii, koska noissa maissa koulutustaso on heikko ja armeijaan värväytyy heikkolahjaisia imbecillejä.
Suomessa asevelvolliset ovat suurimmaksi osaksi älykkäämpää väkeä kuin upseeristo.
Suomi ei voi antaa Ranskalle tai muillekaan maille suoraa sotilaallista apua nykylainsäädännön puitteissa.
- Laki puolustusvoimista rajaa sotilaallisen voimankäytön ulkopuolelle, kun puhutaan muiden maiden auttamisesta tai puolustamisesta, sanoo Maanpuolustuskorkeakoulun erikoistutkija Tommi Koivula.
Koivulan mukaan laki on selvässä ristiriidassa EU:n perustussopimuksen kanssa, jossa kirjoitetaan sanatarkasti näin:
"Jos jäsenvaltio joutuu alueeseensa kohdistuvan aseellisen hyökkäyksen kohteeksi, muilla jäsenvaltioilla on velvollisuus antaa sille apua kaikin käytettävissään olevin keinoin."
Suomessa on usein pohdittu, kuinka paljon EU:n perussopimuksen avunantolauseke 42.7, joka tunnetaan myös turvatakuina, auttaisi Suomea, jos tänne kohdistuisi sotilaallisia toimia.
Koivula pohtii, että luultavasti useilla muillakin mailla on vastaavanlaisia rajoitteita omassa lainsäädännössään. Sen vuoksi Suomen avunsaanti muilta EU-mailta voisi olla vaikeaa sotatilanteessa.
Kaikki EU-maat ovat hyväksyneet Ranskan pyytämät turvatakuut, myös Suomi. Keskustelut turvatakuista jatkuvat kahdenvälisesti maiden välillä.
Koivulan mukaan Suomi voisi nykylain puitteissa tarjota Ranskalle jonkinlaista asiantuntija-apua, tiedustelutietojen vaihtoa ja omien tietojensa jakamista.
Alkaa olla korkea aika aloittaa vallankumous.
Ainoastaan giljotiini voi pysäyttää nämä hullut hallituksessa.
Eli äkkiä molemmat Tiltut mellakoimaan kauppatorille!
Eihän näistä ole kuin rähjäämään alokkaille
YK-hommat ymmärrän, mutta muut ulkomaankeikat ei tule kuuloonkaan.
Olisihan tuo ratkaisu sillä ensimmäisenä työttömät reserviläiset pakotettaisiin lähtemään sotiin tietenkin.Tietenkin kieltäytyjältä' otettaisiin oikeus suomen sosiaaliturvaan eli ei saisi enään mitään tukia.
Miten olisi, jos turvapaikanhakijat pantaisiin töihin?
APUA, tähänkö on tultu?
Suomalaiset pakotettaisiin ulkomaille taistelemaan terroristeja vastaan ja samalla puolustusvelvollisuuttaan pakeneville irakilaisille annetaan täällä täysiylläpito! Näinkö arvotetaan suomalaisen ja irakilaisen henki meillä Suomessa? Eikö suomalainen kelpaa enää muuhun kuin elättämään ja antamaan hengensä vierasmaalaisten hyväksi. Voiko ulkomaille sotaan pakotettu suomalainen sitten hakea turvapaikkaa jostain?
Luutnantista alaspäin tapetaan Natossa.
Sen takia upseeristossa on Naton kannattajia.
Siinä mies joka hoksasi assiin.
Kyseinen laki ei liity millään tavalla Natoon (jonka jäsen Suomi ei ole!). Kysymys heräsi, kun Ranska tiedusteli EU:n puitteissa apua ja ilmeni, ettei Suomi edes halutessaan voi antaa mitään sotailaallista apua, koska nykyinen lainsäädäntömme kieltää kaikki sellaiset sotilaalliset toimett, jotka eivät kuulu YK:n rauhanturvaamisen piiriin!
USAn kenraalit komentavat Naton muiden maiden kuin USAn sotilaita kusisiin paikkoihin, jotta eivät joudu USAssa kritiikin kohteeksi.
USAn kenraaleilla EI OLE MINKÄÄNLAISTA VALTAA TAI VOIMAA komennella vieraitten Nato-maiden sotilaita!
Ja SITÄKIN VÄHEMMÄN HE VOIVAT KOMENTAA NATOON KUULUMATOOMAN SUOMEN SOTILAITA!
Aliupseeriliitto on oikeassa,
Naton sodissa aliupseerit ja sotilaat kuolevat.
Sodissa tuppaa kuolemaan miehistöä ... onko hissan tunnit menneet ohi liimaa haistellessa?.
Ylipäälikkö Niinistö on määrännyt aliupseereile runtua ja ääni on hiljentynyt.
Entäs minne kuuluu Suomen kovasti kehumat keihäänkärkijoukot joiden joukossa on muutama sairas homo?Heidän sijoituspaikka?
Tiltu etsii kiihkeästi homoja?
Niinpä taitaa tehdä ... kyllähän moinoireisen reppanan taipumukset ovat tulleet julki tällä palstalla moneen kertaan. Liekö ryssän perseensuristimesta loppuneet patterit. TIRSK.
Valassa meni aika umpeen :))
Öö, hetkinen. Minä olen ainakin aikoinani liittynyt Suomen Puolustusvoimiin, en Hyökkäysvoimiin enkä mihinkään ulkomaan taistelupataljoonaan. Sanotaan näin että jos joku edes alkaa ehdottelemaan että jättäisin perheeni tänne ja lähtisin jonnekin hiekka- tai viidakkomaahan taistelemaan niin eipä onnistuisi - voin mieluummin ottaa vaikka pienen loman valtion maksamassa hotelliylläpidossa. Ihan sama mikä laki säädetään, minua ei nähdä minkäänlaisissa ulkomaan joukoissa taistelemassa bisnesmiesten ja rosvopoliitikkojen puolesta.
tehtäviin edes otettaisi,
Ne ovat erikoiskoulutettujen vapaaehtoisten hommia. Kantahenkilöstölle voisi olla mahdollista myös pakkokomennus.
Suomessa aliupseerit, Puolassa upseerit ja kenraalit kieltäytyvät Nato-palvelusta.
Tiltu yleistää pari Puolan upseeria koko upseeristoksi! Aika epätoivoista!
Puolassa eivät upseerit suinkaan kieltäydy palveluksesta vaan ovat yhtenä miehenä maan johdon ja Naton takana!
Suome aliupseerit tietävät, ettei Suomi kuulu Natoon, joten meillä EI OLE Nato-komennuksia!
Aliupseeriliitto voisi tehdä puolat niin että aliupseereita eroaisi Niinistön Nato-armeijasta tai Nato-palvelusta.
Ei voi, koska:
- Puolassa on kyse vain parista mätämunasta
- Suomi ei kuulu Natoon
- Suomessa ei ole Nato-armeijaa
-Suomessa ei ole Nato-tehtäviä
Aliupseerit voivat mennä äitinsä helmoihin itkemään.
Aliupseeriliitto vastustaa Nato-komennuksia. Upseeriliitto ei uskalla sanoa kantaansa.
Vaikeata vastustaa kun kerran Suomi ei kuulu Natoon eikä mitään Nato-komennuksia ole!
Upseeriliitto kannattaa Natoon liittymistä! Tiltu vain ei ole huomannut:-D
Puolassa upseerit vastustavat Nato-komennuksia.
Eivät vastusta! Viisi mätämunaa ei ole = Puolan upseeristo!
Puola on varmaan uskollisin Naton jäsenvaltio!
Kun upseereita alkaa eroamaan Naton takia niin aliupseerit eroavat perässä.
Mutta kun ne upseerit "eivät ole alkaneet"!
Ja aliupseeriliitto vastustaa sellaista, mitä ei ole" Suomi ei Suomi kuulu Natoon eikä mitään Nato-komennuksia ole!
Nato-Niinistön juoksupoikaupseerit ovat alkaneet ahdistamaan, painostamaan, uhkailemaan Natoa vastustavia aliupseereita.
Kun+Stubbilta+puhti+loppui+niin+Sauli+Niinistö+ajoi+lain+läpi.
Aliupseerit+tietävät+Usan+armeijan+ja+Naton+20+%n+säännön+että+Natossa+yksikön+esimies+saa+tapattaa+alaisiaan+20+%+ja+sen+jälkeen+sille+annataan+lisää+uhrattavia+ja+taas+se+saa+tapattaa+20+%.
Suomen armeijan keskeisin tehtävä on Maanpuolustus, Suomen puolustus :)
En piittaa mitä säätävät, en kuitenkaan lähde ulkomaille ja vala velvoittaa ainoastaan Suomen puolustamisen, ei hyökkäys joukkoja tms.... Että olkaapa iisisti. Suomen Sotilas ei ulkomaille lähde ei edes jos pakotetaan. x) Emme ole palkka-armeija emmekä ilmaisresurssi. Keh. :)