Ei ole rikkaiden vika että olette köyhiä

Mitä valitatte täällä koko ajan. Menkää töihin ja opiskelkaa niin saatte joskus töitä.
856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Köyhät nimenomaan ovat sitä mieltä että se on rikkaiden ja varakkaiden sekä tietysti hallituksen vika että he ovat köyhiä. Työssäkäyviä pitäisi enemmän verottaa ja rahat jakaa näille kotona makaaville. Tätä mieltä he ovat.

Äänestä

Menkääs nyt kakarat ulos leikkinään raitisilma ja liikunta on terveelistä. Ihmisen pitää 1/4 hereillä olo ajastaa olla jaloillaan. YLös Ulos Liikumaan

Äänestä
  • Mene sinä vanha ukko takaisin kiikkustuoliin, sinun mielipiteitä ei kukaan kaipaa.

    Äänestä

Kapakassa olutta hörppivä 30v. miesten seurue sopii "leipäjonoon " menosta. Ilmaisen oluen jono olisi varmaan vielä pitempi. Harvemmin vanhempi kovin köyhä sinne meneekään, vaan sinnittelee halvoilla ryyneillä.

Äänestä

Ei olekkaan, vaan sun.

Äänestä

Rikkaiden vaurastuminen ja köyhien köyhtyminen on tosiasia, mikä ankyräkapitalistinkin on pakko myöntää. Yhteiskunta voi hyvin silloin kun tuloerot ovat mahdollisimman pienet. Työllisyys auttaisi myös asiaa, ja siinäkin on rikkaiden porukalla tehtävää, heillähän on takataskussaan hyvä koulutus ja taloudellinen valta. Ja mahdollisuus tehdä investointeja. Lama ei kelpaa syyksi. Moni maa porskuttaa eteenpäin lamassakin. Köyhiä syyllistetään suotta. Kyllä he töitä tekisivät, suurin osa ainakin, jos töitä olisi. On puhelinmyyjän ja it.alan töitä, mutta onko työttömäksi jääneestä paperitehtaan miehestä puhelinmyyjäksi?

Äänestä
  • On täyttä roskaa väittää että "rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy" etenkin kun niin on väitetty kymmeniä vuosia. Jos näin todella olisi näkisivät ns. köyhät nälkää. Eivät näe, monet ovat oikein hyvässä kunnossa, läskiä on kuin vanhan ajan kinkussa.

    Äänestä

Niin
Rikkaiksi haluavat säästävät kaikessa mahdollisessa, ihan ammatti palvelussa työllistävissä esim. leipomot vaatteet jalkineet jne.
Pienyritykset tekevät konkan, työntekijöitä vähennetään, osa putoaan työttömiksi ja näin kaikki kiertävä raha vähenee, eikä sitä enää ole palveluihin ja perustutannon työllistämiseen.
Köyhyys lisää köyhiä ja köyhyyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


röihin-siitä-nyt kirjoitti:

Mitä valitatte täällä koko ajan. Menkää töihin ja opiskelkaa niin saatte joskus töitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu