Tiltut valehtelevat Niinistöstä

"Niinistö uhoaa Venäjälle, se muuttaa asvelvollisuuslakia niin, että meidän reserviläisten, varusmiesten, kapiaisten on pakko mennä sotaan Suomen rajojen ulkopuolelle."

Tiltun valeita taas.
Kukaan ei uhoa Venäjälle. Tiltut eivät erota edes Niinistöjä toisistaan.

Lakia puolustusvoimista on muuttamassa Jussi Niinistö.
Sen perusteella voidaan tarvittaessa määrätä sotilas myös ulkomaanpalveluksessa taistelutehtävään.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

muuttamassa mitään lakia. Se ei kuulu hänen tehtäviinsä.

Ulkoministeri Soinin johdolla valmistellaan lakia, joka mahdollistaa osallistumisen Lissabonin lausekkeen mukaiseen avunantoon toiselle EU-maalle.

Jussi Niinistö tarkistuttaa lain puolustusvoimista, jolloin voidaan tietyissä tilanteissa määrätä sotilaat ulkomaanpalvelukseen.
Presidentti varmaan tutustuu lakeihin, kun niitä utvasssa käsitellään. Niiden valmistelu ei kuulu hänelle.

Äänestä

terrorismia torjumalla. Sitä tilannetta parannetaan lakien uudistuksella.
Se, että tiltut kirkuvat asiasta valeitaan todistaa oltavan oikealla tiellä.

Äänestä

Ensin tiltut väittivät Niinistön vastustavan EU-puolustusta. Kun Niinistö ja Suomen hallitus vastasivat myönteisesti Ranskan tukipyyntöön, oli vähän aikaa hiljaista.

Nyt kun ollaan tarkistamassa lakeja, jotka mahdollistavat tehokkaan osallistumisen Lissabonin turvalauselman mukaiseen avunantoon, kirkuvat tiltut taas valeitaan.

Valehtelunkin pitäisi olla johdonmukaista. että edes joku uskoisi.

Äänestä

Tiltut on hieman eksyksissä, kaksi Niinistöä sekoitti tyhmät päät perinpohjaisesti. Ja kaikkien lisäksi taliban on nyt ystävä. Kyllä ne kestä, venäläisten kurkunleikkaaja nyt on venäläinen sankari.

Äänestä
  • Tiltut ilmeisesti laskevat persujen nato-vastaisuuteen ja eivät siksi halua hyökätä persujen kimppuun.
    Persut ovat kuitenkin isänmaallista väkeä ja huolissaan Suomen puolustuksesta, vaikka tiltut eivät sitä tajua.

    Niinistöt ovat samaa mieltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saulimies kirjoitti:

"Niinistö uhoaa Venäjälle, se muuttaa asvelvollisuuslakia niin, että meidän reserviläisten, varusmiesten, kapiaisten on pakko mennä sotaan Suomen rajojen ulkopuolelle."

Tiltun valeita taas.
Kukaan ei uhoa Venäjälle. Tiltut eivät erota edes Niinistöjä toisistaan.

Lakia puolustusvoimista on muuttamassa Jussi Niinistö.
Sen perusteella voidaan tarvittaessa määrätä sotilas myös ulkomaanpalveluksessa taistelutehtävään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu