Miten saa kopioitua YLE areenan videoita koneelle?

Olen kokeillut montaa eri ohjelmaa, mutta mikään ei ole toiminut. YLE:llä on paljon ohjelmia mitkä haluaisin talteen
2174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Miksi ihmeessä haluat paskaa koneellesi?

Äänestä
  • Miksi ihmeessä luulet, että haluan paskaa koneelleeni?

    Äänestä

  • Jontteeeee kirjoitti:

    Miksi ihmeessä luulet, että haluan paskaa koneelleeni?

    No pyytelet saada ylen sontaa koneellesi. Oletko kenties jotenkin vajaa?

    Äänestä

  • Sinä taidat olla vajaa, tai ainakin sinulta puuttuu käytöstavat

    Äänestä

Ookkonää kokeillu mplayeria?

mplayer -dumpstream -dumpfile outfile.wmv mms://streming.com/path/stremfile.wmv?MSWMExt=.asf

Äänestä
  • Olen kokeillut. Ei saanut ladattua tollakaan

    Äänestä

  • Eikä VideoDownloadHelper? Murolla infoa? Jos oikein muistan, siellä oli jostain pulautuksesta aiemmin puhetta, mutta sitä piti kai päivitellä toisinaan areenaan tehtyjen muutoksien mukana.

    Äänestä

  • Kaiva_keskustelu kirjoitti:

    Eikä VideoDownloadHelper? Murolla infoa? Jos oikein muistan, siellä oli jostain pulautuksesta aiemmin puhetta, mutta sitä piti kai päivitellä toisinaan areenaan tehtyjen muutoksien mukana.

    En ole kokeillut, mutta olen kuullut, että toi ei toimi ainakaan enään

    Äänestä

  • Nehän päivittelee sitä jatkuvasti, kun saitteihin tulee muutoksia. Jos ei nyt toimi, saattaa päivityksessä taas jossain vaiheessa toimia.

    Äänestä

Ensikesänä pon korkeasaari taas auki.

Äänestä
  • Ok....

    Äänestä

  • Eihän tuo ole edes mikään lataus ohjelma?

    Äänestä

Miten hitossa jotkut saa YLEn ohjelmia Tubeen?

Äänestä
  • Ottamalla niitä muuten kuin Areenasta (josta sieltäkin onnistuu sopivalla softalla)?

    Eli vaikkapa sellaisella kovalevytallentimella, josta saa tallenteet salaamattomana tietokoneelle (muunlaisia ei kannata ostaakaan, vaikka suomalaiset putiikit enimmäkseen myyvät noita crippled-paskoja teostojen ja tuotantoyhtiöiden vaatimuksesta - vaan jättäkää ne kauppaan).

    Äänestä

  • Olen kokeillut tuotakin tuloksetta. Voi olla, että en osannut käyttää ohjelmaa kunnolla tai sitten se ei vaan toiminut

    Äänestä

FlickFetch

Äänestä
  • ei tuo vaan toimi

    Äänestä

ei niitä saa nykyää muuten ku kuvaamalla näyttöä ja lataamalla videota nettiin.ennen on saanu muutamalla ohjelmalla

Äänestä

Kun tietokone pystyy muuttamaan (Areenankin) ohjelmavirran näkyväksi, siis kuvaksi ja ääneneksi, voisiko sen siitä muodosta palauttaa tallennettavaksi "videoksi" jollain ohjelmalla? Nörtit kai osaisivat käsitellä suoraan dataa ettei tarvisi kuvata näyttöä? Anteeksi asiaatuntemattomat ilmaisut mutta ymmärtänette mitä kysyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jontteeeee kirjoitti:

Olen kokeillut montaa eri ohjelmaa, mutta mikään ei ole toiminut. YLE:llä on paljon ohjelmia mitkä haluaisin talteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu