e-pillerit ja akne

noi e-pillerit kuulemma auttaa akneen. onko totta? kenelläkään kokemusta asiasta? onko niitä e-pillereitä erillaisia?
5401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ainaski Diane Novan pitäis auttaa. Tosin ei heti siinä silmän räpäyksessä. Iho voi aluksi pahentua huomattavasti mut alkaa parantua siinä 3 kk jälkeen. On vähä halvempiaki ku muut pillerit ku Kela antaa alennuksen.

Äänestä
  • Diane Nova VOI auttaa, mutta ei toimi kaikilla. Itsellä muutaman kuukauden syönnin jälkeen näkyi tuloksia, mutta iho ei edelleenkään ole ihan finnitön. Ihon rasvaisuus väheni kuitenkin. Nyt olen lopettamassa pillerit ja pelkään aknen uudelleen puhkeamista.

    Äänestä

  • Ninni kirjoitti:

    Diane Nova VOI auttaa, mutta ei toimi kaikilla. Itsellä muutaman kuukauden syönnin jälkeen näkyi tuloksia, mutta iho ei edelleenkään ole ihan finnitön. Ihon rasvaisuus väheni kuitenkin. Nyt olen lopettamassa pillerit ja pelkään aknen uudelleen puhkeamista.

    Estrogeeni auttaa ongelmaan, tekee ihon rasvat juoksevimmiksi eikä rasvaa samalla tavalla kerry huokosiin. Diana Nova on tietysti paras.
    Finnien syynä tietenkin pitää muistaa kosmetiikka.Iho tarvitsee reippaan pesun tarkoitukseen sopivalla aineella, esim Aqualan L, ja sitten paljon tilaa hengittää. Ei kannata tukkia huokosia turhanpäiväisillä voiteilla tai puikoilla.
    Dalacin kannattaa muistaa, jos asioi lääkärin kanssa.

    Äänestä

Joo, mutta kaverille määrättiin yasmineja koska sillä oli selässä paljon finnejä ja ne autto. Eli kait niitä muitaki on ku DN?! :>

Äänestä
  • Mulla ei oo itelläni koskaan ollut aknea, toki muutamia näppylöitä sillon tällön. Aloitin Yasmin-pillerit ja ihoni rasvoittui aivan kamalaksi ja tuli täyteen pieniä näppylöitä. Tosin mulla on herkkä ihokin, joten voi olla että tuo on harvinaista.. Mut niinkin voi käydä. Rasvottuminen ja näppylät oli niin kamalia että oli pakko lopettaa koko pillerit. Diane Novien kalvopäällysteestä sain puolestaan allergisia reaktioita, mitä ei ihotautilääkärikään ollut tainnut koskaan ennen nähdä.. Nyt en uskalla kokeilla enää mitään pillereitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eläin kirjoitti:

noi e-pillerit kuulemma auttaa akneen. onko totta? kenelläkään kokemusta asiasta? onko niitä e-pillereitä erillaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu