Kun itse olen sitä mieltä,että USKO ei ole pelkästään järjen asia,vaan nimenomaan USKOMISEN ja TUNTEEN asia,niin mitä USKO teidän mielestänne on? Mikä on TOTUUS? Sanoin eräälle jehovantodistaja naiselle,että usko ei ole vain järjen asia vaan,myös tunteen asia,niin se jehovantodistaja nainen näytti hirveän loukkaantuneelta ja sanoi,että "On uskokin järjen asia" "Uskohan perustuu järkeen" . Minusta usko EI TOSIAANKAAN ole vain järjen asia,mutten viitsinyt sanoa enää mitään,kun olin niin erimieltä kyseisen henkilön kanssa. MUTTA:Mitä mieltä te olette? Onko usko vain "järkiasia" vai "tunneasia" vai molempia?
Miten asia TODELLA on?
tietoeioleuskoa
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Usko ei ole tunneasia, ei yksikään esim. islamisti alkaisi vapaaehtoisesti uskomaan kristinuskoon, mutta niin on vain usein käynyt että kun uskoo niin uskoo, ja siitä eivät sitten toiset muslimit pidä yhtään, vaan yrittävät poistaa tämän ihmisen uskoa jopa vetoamalla siihen että koko suku on muslimeja ja jättävät jollet lopeta uskomista kristinuskoon.
Usko on todellakin uskon asia. Se, mihin uskotaan, tulee opetuksen ja varmaan oman päättelynkin tuloksena. Uskontoja ja jumalia on lukematon määrä, joihin uskotaan. Siinä mennään pahasti väärille poluille, jos aletaan perustelemaan, että vain minun jumala on oikea ja yritetään pakottaa kaikki muut uskomaan samaan. Minun mielestä usko johonkin yliluonnolliseen olentoon esim jeesus tai olkoon vaikka ukko ylijumala, ei paljon järkeen perustu. Vaikka kuinka todistaa ja vaikka kuinka kovasti uskoo, ei yliluonnollinen jumala tule todeksi.