Suomi kuuluu niille, jotka ovat sitä rakentaneet vuosituhansia
eli Suomi kuuluu kantasuomalaisille.
Tätä maata on rakennettu hiki otsassa.
Suuri osa suomalaisista on ihan tavallisia eli
tulee juuri toimeen palkallaan.
Ei siinä mitään linnoja ja palatseja rakenneta.
Nyt on pantava ulos maahantunkeutujat,
joilla ei ole mitään oikeutta tulla ja vallata
maatamme.
Oikeat suomalaiset tulevat taistelemaan Suomen
puolesta uudestaan.
Minun isoisäni antoi henkensä tämän maan puolesta'
ja minä olen valmis tekemään samoin.
Kaunis Suomen maa kuuluu valkoihoisille
suomalaisille, ei afrikkalaisille, ei arabeille.
Afrikkalaisilla ja arabeilla on omat maansa.
Palatkoon sinne, mistä tulivat.
Jos Suomen johtajilta puuttuu ns. munaa tehdä oikeat
päätökset, me oikeat suomalaiset tulemme tekemään
sen, mikä on oikein suomalaisille, jotka ovat raataneet
monet vuosituhannet tämän rakkaan kotimaansa
edestä. Ulkopuoliset valloittajat, ruotsalaiset, venäläiset,
arabit, afrikkalaiset eivät ole koskaan kuuluneet Suomeen.
Näin on.
eli Suomi kuuluu kantasuomalaisille.
Tätä maata on rakennettu hiki otsassa.
Suuri osa suomalaisista on ihan tavallisia eli
tulee juuri toimeen palkallaan.
Ei siinä mitään linnoja ja palatseja rakenneta.
Nyt on pantava ulos maahantunkeutujat,
joilla ei ole mitään oikeutta tulla ja vallata
maatamme.
Oikeat suomalaiset tulevat taistelemaan Suomen
puolesta uudestaan.
Minun isoisäni antoi henkensä tämän maan puolesta'
ja minä olen valmis tekemään samoin.
Kaunis Suomen maa kuuluu valkoihoisille
suomalaisille, ei afrikkalaisille, ei arabeille.
Afrikkalaisilla ja arabeilla on omat maansa.
Palatkoon sinne, mistä tulivat.
Jos Suomen johtajilta puuttuu ns. munaa tehdä oikeat
päätökset, me oikeat suomalaiset tulemme tekemään
sen, mikä on oikein suomalaisille, jotka ovat raataneet
monet vuosituhannet tämän rakkaan kotimaansa
edestä. Ulkopuoliset valloittajat, ruotsalaiset, venäläiset,
arabit, afrikkalaiset eivät ole koskaan kuuluneet Suomeen.
Näin on.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Harvinaisen selvä asia! Emme ole tilivelvollisia muslimeille.
Alkaa keittää pikkuhiljaa tämä mamutus. Helvetin hyvä asiakirjotus alottajalla, mukana ollaan kun tapahtuu. Meidän maata ei luovuteta kenellekkään, ei kenellekkään, ilman meidän, Suomalaisten lupaa! Meillä ei myöskään ole mitään velvollisuutta elättää elintasoturisteja rikollisia täällä!
Jo tuo sana kantasuomalainen on valhe.. oikea suomalainen on suomalainen, ei sitä tarvitse selvitellä millään. Suomen kansalainen on toinen juttu. Tänne tulleet ovat vierassuomalaisia. Kasveissakin haitalliset vieraslajit halutaan kuriin, jopa hävitettyä kokonaan.
Kuka tämän kantasuomalainen sanan on keksinyt. Ei oikean suomalaisen kuulu etuliitteillä selitellä mitään. Vierassuomalaiset on erikseen, tai Suomen kansalaisuuden saaneet.. mutta suomalaisia eivät ole. Suomalaiset ovat ainoita oikeita suomalaisia. Emme ole mitään kantajotain.. se on valhetta.
Suomen pitää kuulua suomalaisille, ei Itä-Saksan punikkiMerkelille.
No se on ainankin varma, ettei ahdasmielisille kehitysmaamuslimeille. Suomi kuuluu itsenäisen suomen rakentajille.
Suomi kuuluu ja on aina kuulunut ruotsinkieliselle eliitille.
Suomi ei ole demokratia vaan svekokratia.
Sipilä ei suomalaista puolusta, eikä suomea, vain mamutusta ja rikkaiden rahan piiloittamista, on huonoksi menossa, kuinka kauan tämä voi jatkua näin?
Suomi suomalaisille ja maan lait voimaan, täällä kuuluu noudattaa maan lakia ja kulttuuria, niin muuallakin tehdään, jollei niin maasta ulos, eikä elintasosurffareille pidä jakaa rahaa se on loputon tie.
Suomlaiset ovat työllään rakentaneet yhteiskunnan ja sosiaaliturvan suomalaisille Sipilän hallitus ei saa sitä tuhota
Sipilän hallituksen pitäisi pystyä kaatamaan ja vähän äkkiä, ennen kuin tosiaan tuhoaa kaiken ja täyttää maan noilla elintasosurffareilla. Onko se nyt laitaa, että suomalainen joutuu pelkäämään liikkua yksin ulkona ym. Eipä silti, ei Sipilän henkikään kovin kallis ole kun se aika tulee, eikä myöskään suvakkien. Ero on vain siinä, että Sipilä on ehtinyt nyhtää köyhän selkänahasta kaiken ja on varaa lähteä perheineen rauhallisempaan paikkaan. Tämän vuoksi Sipilän hallituksen pitäisi kaatua ja äkkiä.
Tällä hetkellä jos vaalit tulisi ne voittaisi SDP joka vetäisi vihreät ja Vasemmistoliiton mukanaan hallitukseen. Mua ei haittais yhtään tälläinen vaali tulos. Pian tulee muuten uudet gallupit epäilen persupirujen kannatuksen olevan noin 5%. Vasemmistoliitto heittämällä persujen ohi. Ja vihret tasan kokokkareiden kans. Saa ottaa ylös.
Nykyhallituksemme mukaan Suomi ei kuulu enää suomalaisille, valitettavasti.
Vihreät, vasemmistoliitto ja varsinkin sdp on sitten ne maahanmuuttomyönteiset puolueet.
Eli ei voi olla mamuvastainen ja vihervasemmisto demarimyönteinen samaan aikaan.
Mitäpä nämä mamuvastaiset sitten sillä Suomellaan tekisivät? Istuivat Takahikiän kaljakuppilassa lauantai-iltana kittaamassa kaljaa ja uhoamassa humalapäissään. Loppuillasta pari tappelun nujakkaa baarin kulmilla. Tämmöiset ei ansaitse mitään, ei edes työttömyyskorvaustaan.
Hyi häpeä!! Yleistää nyt kaikki suomalaiset muutaman kaljaveikon vuoksi. Minä en hirveän mamuvastainen ole, mutta suomi on suomi eikä sen pidä muuksi muuttua.
Niinpä. Mitä pahempi sosiaalipummi ja juoppo, sitä enemmän hän tykkää paasata tyyliin "esi-isämme ovat rakentaneet, sotaveteraanit taistelleet, otsamme hiessä me suomalaiset olemme raataneet..."
Eiväthän nämä luuserit ja nettirasistit tiedä todellisesta köyhyydestä ja raatamisesta mitään. Vastaanottavat sosiaalitukia ja urputtavat netissä. Menisivät Irakiin katsomaan, millaista elämä on silloin, kun se on todella rankkaa.
Tuskin ap on mitään rakentanut. Pummina, äitinsä pienen eläkkeen varassa, elävä aikamiespoika. Suomi tuollaisia ääliöitä kaipaa, mieluummin rehellisiä maahanmuuttajia, saataisiin geeniperimääkin hieman terveellisempään suuntaan.
Jaa saatais vai? Kummalla päällä oikein ajattelet? Sillä päällä jolla syöt, vai sillä jolla istut?
Paskat ne esi-isät mitään rakensivat. Keplottelivat vaikeissa olosuhteissa, yrittivät pysyä hengissä. Elivät jossain kuppaisissa torpissa. Lukutaidottomina, sivistymättöminä, taikauskoisina.
Ette te olisi "kunnoitettujen" esi-isienne seuraa kestäneet minuuttiakaan. Sen verran primitiivistä väkeä olivat. Likaisia ja typeriä.
Kaikki sivistys ja tietämys ja tekniikka on Suomeen tuotu ulkomailta. Etupäässä Ruotsista.
Kirjaimet Roomasta, numerot Arabiasta... Kansallislaulun sävelsi saksalainen. Sanat siihen kirjoitti ruotsinkielinen runoilija. Vaakunan on piirtänyt suomenruotsalainen.
Perusruokaamme ovat hampurilaiset, pizza ja olut. USA, Italia ja Saksa.
Uskonto on tuotu Lähi-Idästä. Siis sieltä, mistä nuo paljon parjatut matut tulevat.
Hampurilaiset on saksasta alkujaan.
Siinä oikein "asiantuntija"
Tyhmä paska olet. Pidä turpasi kiinni tättähäärä.
Suomi on aika lapsen iässä vielä. Ensi vuonna tulee 100 vuotta täyteen kun Venäjä antoi meille itsenäisyyden.
Hampuri on Saksassa. Hampurilaiset ovat USA:sta.
Ja mitä Suomessa tehtiin, kun saatiin itsenäisyys? Aloitettiin sisällissota! Olipa siinäkin hieno aloitus itsenäiselle Suomelle!
Kertoo siitä, miten primitiivinen kansa Suomi oli vuonna 1918. Vihaa, väkivaltaa ja anarkiaa. Ja niitä paljon puhuttuja raiskauksia. Kyllä se sujuu suomalaisiltakin joukkoraiskaaminen.
"Nimitys juontunee Hampurissa suositusta saman tyyppisestä ruokalajista, joka uudisasukkaiden mukana Amerikkaan kulkeuduttuaan jalostui nykyään tunnettuun muotoon. Jauheliharuoat olivat suosittuja Pohjois-Saksassa ja Hampurinpihviksi kutsuttu ruokalaji muuttui Yhdysvalloissa sämpylän, aluksi leipäpalojen, väliin laitetuksi naudanlihapihviksi lisukkeineen."
Olet tyhmä paska. Samalla tavalla kuin alkuperäinen hampurilainen jalostui amerikassa on myös pizza jalostunut ympäri maailmaa.
Vai luuletko että kebab-putkissa tarjottavalla pizzalla ja alkuperäisellä italialaisella on paljonkin yhteistä?
Pidä pääsi kiinni typerä nyhtäänköljä kun et mistään mitään tiedä.
Olet typerä paska.
Sinulla on paljon vielä korjattavaa ymmärryksessäsi Suomen itsenäistymisen poliittisiin jännitteisiin liittyen.
en ole tyhmäpaska mutta juuri noin se meni. eli kun venäjä antoi meille itsenäisyyden me aloimme tappaa ja raiskaamaan omaa kansaa. ja tästä kaikesta tosiaan hikiset 100vuotta. näin sai alkunsa suomen itsenäinen taival.
Ei mennyt.. pahasti on ymmärrys vielä vajaa niistä kaikista jännitteistä ja riippuvuuksista, millä asiat etenivät.
Kyllähän sen jokainen voi lukea melkein mistä tahansa lehdestä: Suomi kuuluu älykkäille ja kultturelleille islamilaisille maahanmuuttajille, joilta muutama sivistyneistön osa pyyhkii pyllyjä. Loput natsistiset ja rasistiset entiset suomalaiset tekevät palkatta työtä, jotta yllämainitut elätettäisiin.
Olen tänään miettinyt että onhan suomalaiset ennenkin olleet aika erikoisia.
Suo, kuokka ja Jussi- mentaliteetilla rakentaneet tänne kylmään korpeen tällaisen hyvinvointivaltion.
Suomalainen voittaa halutessaan aikamoisia esteitä, mutta pakottamalla kuten nyt matujen invaasiossa, ei synny mitään hyvää.
Se kantasuomalaisuus on siitos isommasta osasta ruotsalaisuutta ja pienempi osa venäläisyyttä, josta on kasvanut ajan kanssa tämä suomalaisuus. :)
Olet pikkutytön päätelmilläsi ihan metsässä.
Sorry.. sähän olet -86 syntynyt, eli vanha kurppa jo 8)
Nyt siihen yhditetään väkisin kehitysmaamuslimiäijät mahtaa tulla hyvää jälkeä.
Älä unohda virolaisia, venäläisiä ja Romanian romaaneja. Parin sukupolven päästä täällä on melkoinen kattaus vaikka mitä.
Arkeologisten löytöjen perusteella Suomi on ollut asutettu yli 10 000 vuotta.
Keski-Suomessa on ns. kivikautinen kylä.
Köyhyys ei ole syntiä.
Kansan henkinen rikkaus näkyy ja kuuluu Kalevalasta.
Kansalaissodassa ammuttiin viattomia puolin ja toisin.
Suomalaisia keksintöjä: tuhannet patentit, AIV, NOKIA, KONE,SUOMALAINEN KOULUJÄRJESTELMÄ, jne…
Suomi kuuluu suomalaisille niin kuin Japani japanilaisille, Kiina kiinalaisille,
Vai mitä?
MISTÄ JA MILLOIN "SUOMEN" ENSIMMÄISET IHMISET SAAPUIVAT?
Taustakeskustelu. Havainnollistava sarjakarttaesitys | takaisin
A. Suomen jääkauden jälkeinen ensiasutus on alkuaan kotoisin Puolan jääkauden loppuvaiheen aikaisesta Swidry-kulttuurista, josta taas juontui keski-Venäjän, ylä-Volga- ja Oka-jokien alueiden jääkauden jälkeiset jälkiswidryläiset kulttuurit.
B. Jälkiswidryläisten kulttuurien asutuksen yleissuunta oli pohjoisluode, ja sen seurauksena Baltiaan muodostui Kunda-kulttuuri.
C. Kunda-kulttuurin edustama ensiasutus alkoi työntyä jo noin vuodesta 8.800 cal eKr alkaen, etelästä "Suomeen" nykyisen Porvoonjoen kohdille.
D. Karjalan Kannakselle tuli kaakosta Kunda-asutusta noin v. 8.600 cal eKr. Samaan aikaan tuli muuta asutusta Aunukseen, josta sitten tuli itäisempää vaikutusta "Suomeen".
E. Etelä-"Suomesta" asutus levisi pohjoiseen, saavuttaen napapiirin noin v. 7.500 cal eKr. Etelä-Suomessa muotoutui Suomusjärven kulttuuri.
JÄÄKAUDEN MÄÄRÄÄMÄ "TAHTI" OLI OLEELLINEN:
mannerjäätikön laajuutta ja asutuksen leviämistä kuvaavien,
klikattavien SARJAKARTTOJEN karttavalikko. Ajanjakso: 16.000 - 4.500 cal eKr
taustakeskustelu jääkauden: yksityiskohdista | olosuhteista.
A. Maapallon ilmaston kylmeneminen noin 30.000 vuotta sitten synnytti ns. jääkauden, ts. synnytti pohjois-Eurooppaan valtavan MANNERJÄÄTIKÖN, joka oli laajimmillaan noin 20.000 cal eKr.
B. Sen jälkeen ilmasto lämpeni ja mannerjäätikön hidas sulaminen alkoi. Sen reuna oli noin 11.000 cal eKr vielä etelä-Suomen tasalla. Noin 9.500 cal eKr alkoi sen nopeampi sulaminen niin, että
n. 8.000 cal eKr se oli kokonaan hävinnyt Suomesta.
C. Jäätikkö, 2-3 km paksu, oli tehnyt maaperään valtavan PAINANTEEN, johon syntyi jäätikön sulaessa järvi. "Suomen" alue (Suomenniemi) oli siis synnyinvaiheessaan lähes kokonaan VEDEN ALLA.
"Suomen" rannikon muoto oli tuohon aikaan aivan toinen kuin nyt:
8.500 cal eKr "Suomea ei näy ollenkaan" aa. eräs vanha kartta ab. uusimman tiedon kartta
8.100 cal eKr "jotain sentään jo näkyy" ba. yleisempi kartta bb. sama tarkempana
5.000 _eKr "rannikko 'puuttuu' edelleenkin" ca. kartta takaisin valikkoon
D. ENSIASUTUS seurasi maan kohoamista vedestä "mahdollisimman pian".
Kyseessä ovat kuitenkin hitaat prosessit.
MIKSI TÄNNE "SUOMEEN"?
taustakeskustelu
Asutus työntyi tänne ulkoisesti ankarampiin oloihin kahdesta pääsyystä:
"Työntö" Juontuu ennenkaikkea kivikauden ihmisen reviirin eli ravinnon hankkimisalueen huomattavasta laajuudesta, mikä rajoitti tehokkaasti ihmismäärää. Hyvä väestökehitys aiheutti reviirikilpailua, mikä johti laajentumispaineeseen, joka purkautui "uusille" alueille.
"Veto" Ensimmäiset ihmiset (paremminkin ihmisryhmät, ei kuitenkaan mitään "kansainvaelluksia"), jotka olivat ruuan kuluttajia (metsästäjiä, kalastajia, luonnon antimien keräilijöitä) seurailivat halukkaasti saaliin saannin helppoudemmuuden takia suureläinlaumoja.
KEITÄ "SUOMEN" ENSIMMÄISET ASUKKAAT OLIVAT?
Genetiikkaa siis:
Ks. taustakeskustelu genetiikan tuloksista.
Pääpiirteet:
Tietoiskut geenistöistä: ensiasuttajat | nykyisin.
1.) Jääkauden jälkeisestä (noin 8.500 cal eKr) asutusvirrasta kehittynyt väestö on säilynyt pääosin sellaisenaan nykypäiviin asti. Ts. suomalaisten geenistöhistoriassa ei ole sattunut yhtäkään totaalikatkosta.
2.) Kyseiset "Suomen" ensimmäiset asukkaat tulivat pääsuunnaltaan etelästä ja kaakosta. Heidän silloista etnisyyttään ei tunneta. Kuitenkin juontuivat aivan alkuun Euroopan eteläisimpien osien jääkauden aikaisista väestöistä (LPAL ja IPAL, ks. am. kerrostumat).
3.) Korostettakoon, että "Suomeen" on tullut koko jääkauden jälkeisen ajan, n. 10.500 vuoden ajan siirtolaisuutta, so. uutta geenistöä, eri suunnista ja eri vahvuuksilla. Koska minkään siirtolaisaallon edes vahvuutta ei kunnolla tunneta, saatikka sitten aallon varsinaista etnisyyttä, on suorastaan mahdotonta suorittaa geneettisiä laskelmia kunkin aallon lopputulokselle. Katsopas "laskelmaa"!.
4.) Lopputulos 10.500-vuotisesta kehityksestä tiedetään, että nykysuomalaiset ovat "erittäin" (>=3/4) eurooppalaisia, eli heillä on lähes sama yleiseurooppalainen geneettinen tunnusmerkistö kuin indoeurooppalaisia kieliä puhuvilla väestöillä, mutta on epäselvää, missä yhteydessä suomalaisten 1/4- ja muiden eurooppalaisten 1/5-"itä"-osuus on syntynyt.
5.) Nykysuomalaiset ovat siis monijuurista "sekakansaa", kuten muutkin euroopalaiset kansat. Etnistä "alkukotia" ei voi määritellä, mm. siksi että niitä on valtava määrä. Tästä syystä Euroopan nykyisten kansojen geeniperimistä ei voi päätellä mitään erityistä. Tosin Suomen kansa on genetiikaltaan suhteellisen yhtenäinen - johtuen etäisyydestä ja siten eristäytymispiirteistä.
Länsi- ja itäsuomalaisilla on geneettinen ero. Eron syyt.
Tälle erolle on selvä ja vuosituhansien aikainen raja, paremminkin rajavyöhyke, ks. kartta. Raja(vyöhyke) kulkee "perinteisesti" luoteesta kaakkoon, karkeasti välillä Perämeri-Viipurinlahden länsipuoli. (Tämä on eri asia kuin eurooppalaisten kansojen yleinen ns. itäinen osuus.) Ko. ra
MISTÄ JA MILLOIN "SUOMEN" ENSIMMÄISET IHMISET SAAPUIVAT?
Taustakeskustelu. Havainnollistava sarjakarttaesitys | takaisin
A. Suomen jääkauden jälkeinen ensiasutus on alkuaan kotoisin Puolan jääkauden loppuvaiheen aikaisesta Swidry-kulttuurista, josta taas juontui keski-Venäjän, ylä-Volga- ja Oka-jokien alueiden jääkauden jälkeiset jälkiswidryläiset kulttuurit.
B. Jälkiswidryläisten kulttuurien asutuksen yleissuunta oli pohjoisluode, ja sen seurauksena Baltiaan muodostui Kunda-kulttuuri.
C. Kunda-kulttuurin edustama ensiasutus alkoi työntyä jo noin vuodesta 8.800 cal eKr alkaen, etelästä "Suomeen" nykyisen Porvoonjoen kohdille.
D. Karjalan Kannakselle tuli kaakosta Kunda-asutusta noin v. 8.600 cal eKr. Samaan aikaan tuli muuta asutusta Aunukseen, josta sitten tuli itäisempää vaikutusta "Suomeen".
E. Etelä-"Suomesta" asutus levisi pohjoiseen, saavuttaen napapiirin noin v. 7.500 cal eKr. Etelä-Suomessa muotoutui Suomusjärven kulttuuri.
JÄÄKAUDEN MÄÄRÄÄMÄ "TAHTI" OLI OLEELLINEN:
mannerjäätikön laajuutta ja asutuksen leviämistä kuvaavien,
klikattavien SARJAKARTTOJEN karttavalikko. Ajanjakso: 16.000 - 4.500 cal eKr
taustakeskustelu jääkauden: yksityiskohdista | olosuhteista.
A. Maapallon ilmaston kylmeneminen noin 30.000 vuotta sitten synnytti ns. jääkauden, ts. synnytti pohjois-Eurooppaan valtavan MANNERJÄÄTIKÖN, joka oli laajimmillaan noin 20.000 cal eKr.
B. Sen jälkeen ilmasto lämpeni ja mannerjäätikön hidas sulaminen alkoi. Sen reuna oli noin 11.000 cal eKr vielä etelä-Suomen tasalla. Noin 9.500 cal eKr alkoi sen nopeampi sulaminen niin, että
n. 8.000 cal eKr se oli kokonaan hävinnyt Suomesta.
C. Jäätikkö, 2-3 km paksu, oli tehnyt maaperään valtavan PAINANTEEN, johon syntyi jäätikön sulaessa järvi. "Suomen" alue (Suomenniemi) oli siis synnyinvaiheessaan lähes kokonaan VEDEN ALLA.
"Suomen" rannikon muoto oli tuohon aikaan aivan toinen kuin nyt:
8.500 cal eKr "Suomea ei näy ollenkaan" aa. eräs vanha kartta ab. uusimman tiedon kartta
8.100 cal eKr "jotain sentään jo näkyy" ba. yleisempi kartta bb. sama tarkempana
5.000 _eKr "rannikko 'puuttuu' edelleenkin" ca. kartta takaisin valikkoon
D. ENSIASUTUS seurasi maan kohoamista vedestä "mahdollisimman pian".
Kyseessä ovat kuitenkin hitaat prosessit.
MIKSI TÄNNE "SUOMEEN"?
taustakeskustelu
Asutus työntyi tänne ulkoisesti ankarampiin oloihin kahdesta pääsyystä:
"Työntö" Juontuu ennenkaikkea kivikauden ihmisen reviirin eli ravinnon hankkimisalueen huomattavasta laajuudesta, mikä rajoitti tehokkaasti ihmismäärää. Hyvä väestökehitys aiheutti reviirikilpailua, mikä johti laajentumispaineeseen, joka purkautui "uusille" alueille.
"Veto" Ensimmäiset ihmiset (paremminkin ihmisryhmät, ei kuitenkaan mitään "kansainvaelluksia"), jotka olivat ruuan kuluttajia (metsästäjiä, kalastajia, luonnon antimien keräilijöitä) seurailivat halukkaasti saaliin saannin helppoudemmuuden takia suureläinlaumoja.
KEITÄ "SUOMEN" ENSIMMÄISET ASUKKAAT OLIVAT?
Genetiikkaa siis:
Ks. taustakeskustelu genetiikan tuloksista.
Pääpiirteet:
Tietoiskut geenistöistä: ensiasuttajat | nykyisin.
1.) Jääkauden jälkeisestä (noin 8.500 cal eKr) asutusvirrasta kehittynyt väestö on säilynyt pääosin sellaisenaan nykypäiviin asti. Ts. suomalaisten geenistöhistoriassa ei ole sattunut yhtäkään totaalikatkosta.
2.) Kyseiset "Suomen" ensimmäiset asukkaat tulivat pääsuunnaltaan etelästä ja kaakosta. Heidän silloista etnisyyttään ei tunneta. Kuitenkin juontuivat aivan alkuun Euroopan eteläisimpien osien jääkauden aikaisista väestöistä (LPAL ja IPAL, ks. am. kerrostumat).
3.) Korostettakoon, että "Suomeen" on tullut koko jääkauden jälkeisen ajan, n. 10.500 vuoden ajan siirtolaisuutta, so. uutta geenistöä, eri suunnista ja eri vahvuuksilla. Koska minkään siirtolaisaallon edes vahvuutta ei kunnolla tunneta, saatikka sitten aallon varsinaista etnisyyttä, on suorastaan mahdotonta suorittaa geneettisiä laskelmia kunkin aallon lopputulokselle. Katsopas "laskelmaa"!.
4.) Lopputulos 10.500-vuotisesta kehityksestä tiedetään, että nykysuomalaiset ovat "erittäin" (>=3/4) eurooppalaisia, eli heillä on lähes sama yleiseurooppalainen geneettinen tunnusmerkistö kuin indoeurooppalaisia kieliä puhuvilla väestöillä, mutta on epäselvää, missä yhteydessä suomalaisten 1/4- ja muiden eurooppalaisten 1/5-"itä"-osuus on syntynyt.
5.) Nykysuomalaiset ovat siis monijuurista "sekakansaa", kuten muutkin euroopalaiset kansat. Etnistä "alkukotia" ei voi määritellä, mm. siksi että niitä on valtava määrä. Tästä syystä Euroopan nykyisten kansojen geeniperimistä ei voi päätellä mitään erityistä. Tosin Suomen kansa on genetiikaltaan suhteellisen yhtenäinen - johtuen etäisyydestä ja siten eristäytymispiirteistä.
Länsi- ja itäsuomalaisilla on geneettinen ero. Eron syyt.
Tälle erolle on selvä ja vuosituhansien aikainen raja, paremminkin rajavyöhyke, ks. kartta. Raja(vyöhyke) kulkee "perinteisesti" luoteesta kaakkoon, karkeasti välillä Perämeri-Viipurinlahden länsipuoli. (Tämä on eri asia kuin eurooppalaisten kansojen yleinen ns. itäinen osuus.) Ko. ra