Ihmiselle tärkeintä tuntea Jumalan arvot

Raamatussa.annettu

Tietysti tärkeää ihmiselle myös elää Jumalan opettamien arvojen mukaan eli tehdä tahtonsa mukaan ja näin elää vanhurskaasti ja pyhästi Jeesuksessa.

11

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lataamoon ja heti!

      Jeesus on lammaspaimenten keksimä tarina ja vain mieleltään sairas uskoo koko tarinaan.

      Mistäs muuten voit tuon jumalasi tahtoa opiskella? Älä vain sano, että raamatusta, koska me tiedämme, että siinä ei ole sanaakaan yhdeltäkään jumalalta.

      • Herätyys

        Mistä / kenestä jeesuksesta mahdat nyt puhua? Kun et Hänestä kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle Kristuksesta Jeesuksesta. Siitä tämän UUDEN liiton / testamentin. Jumalan ARMON aikakauden ihmiskunnalle ansainneesta. Joka nyt hoitaa Pyhän (ei mitään pahaa) kaiken Luoja ja Omistaja, kaiken Elämän Antaja ja Ylläpitäjä JUMALAN edustajana ja valtuuttama Kaikkivaltiaan virkaa, niin maan päällä kuin taivaassakin. = kaikkeinn korkein mahdollinen, kaikkia kohtaan Oikeuden, kaikille hyväksi (Jumalan Sanan (Raamatun UT) mukaisuuden) Puolustaja ja kaiken pahuuden ja vääryyden korkein mahdollinen TUOMARI / tuomitsija. Joista tuomioista, SYYSTÄ pahaksi / kärsmyksiksi seuraamuksista tiedotusvälineet päivittäin, kautta maailman uutisoi.

        Jeesuksen nimessä... Herätykseksi muistuttaen ja valistaen. vähäinen, Totuudessa pysyvä / kaikkia kohtaan Oikeuden mukaisesti, vasta Oikeasti (Laillisesti), = kaikille Luvallisesti, elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.


      • Herätyys kirjoitti:

        Mistä / kenestä jeesuksesta mahdat nyt puhua? Kun et Hänestä kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle Kristuksesta Jeesuksesta. Siitä tämän UUDEN liiton / testamentin. Jumalan ARMON aikakauden ihmiskunnalle ansainneesta. Joka nyt hoitaa Pyhän (ei mitään pahaa) kaiken Luoja ja Omistaja, kaiken Elämän Antaja ja Ylläpitäjä JUMALAN edustajana ja valtuuttama Kaikkivaltiaan virkaa, niin maan päällä kuin taivaassakin. = kaikkeinn korkein mahdollinen, kaikkia kohtaan Oikeuden, kaikille hyväksi (Jumalan Sanan (Raamatun UT) mukaisuuden) Puolustaja ja kaiken pahuuden ja vääryyden korkein mahdollinen TUOMARI / tuomitsija. Joista tuomioista, SYYSTÄ pahaksi / kärsmyksiksi seuraamuksista tiedotusvälineet päivittäin, kautta maailman uutisoi.

        Jeesuksen nimessä... Herätykseksi muistuttaen ja valistaen. vähäinen, Totuudessa pysyvä / kaikkia kohtaan Oikeuden mukaisesti, vasta Oikeasti (Laillisesti), = kaikille Luvallisesti, elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.

        Höpötihöpötihöpö!

        Kyseessä on mielikuvituskolmiojumala, joka on varmuudella epäjumala. Mistään ei koskaan ole löytynyt minkäänlaista todistetta jumalan, jeesuksen tai pierunhajuisen hengen olemassaolosta.

        Säälittää ajatella kristittyjä, jotka selvästi palvovat epäjumalaa. Sama koskee tietysti muslimeja ja juutalaisia.

        Jos nuo jumalanne olisivat olemassa, tuskin teidän maan matosten tarvitsisi niiden olemassaoloa puolustaa, koska kaikkivaltiaina he pystyisivät siihen ihan itsekin.


    • Tärkeintä.rakkaus

      Jumalan rakkaus meitä ihmisiä kohtaan nähdään Jeesuksen uhrissa ristillä.

      • Kyllä joo, mikäs jumalien mielestä mielekkäämpää kuin kidutuskuolema!

        Onneksi kyseessämon epäjumala, kuten kaikki muutkin jumalat, joten voin hyvillä mielin nostaa sille ja siihen uskoville keskisormen pystyyn halveksunnan merkiksi.


    • Kuka jumala nyt on kyseessä arvoineen. Mikäli tarkoitat mitä tahansa niistä tuhansista jumalista, niin silloin olet pahasti harhaan johdettu.
      Jo 2000 v. on veivattu jeesustelua ja muita usk. hahmoja mitä on siis käteen jäänyt.
      Papeille, jalovaaroila ja mellereillä käteen on jäänyt kolehtihaavi sekä runsas tuotto puhtaana käteen - uskonnot ovat raakaa businesta.

    • Herätyys

      Niin ne uskonnot. Mutta Raamatun UT mukainen ja perustuva = Kristillisyys onkin sitä kaikille ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi, Lain / Laillisuuden, = kaikille Luvallisuuden tätyttymyksen, = Krist. Rakkaus, joka ei ole kenellekään pahaksi, mukaisuutta. Sitä ei mitään pahaa eikä väärää ketään, eikä mitään Luojan hyväksemme luomaa kohtaan Oikeutta. Sitä vasta Oikeasti Laillista, sitä Totuuteen perustuvaa, kaikkia kohtaan ja kaikille Oikeuden mukaisuutta. Jota mikään muu ja muulla tavalla elämä, touhut ja poltiikka, Ei ole.

      Jeesuksen nimessä... muistuttaen ja valistaen. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, kutsuttu / armoitettu palvelijansa ja seuraajansa.

      • Vaikene maan matonen, sinulla ei ole mitään sanottavaa!

        Jos juamalsi olisi olemassa, myös hän pyytäisi sinua maan matonen vaikenemaan. Keskustelua et pysty ylläpitämään, koska sinulla ei ole minkäänlaista näyttöä epäjumalasi olemassaolosta.


    • Jumalan_rakkautta

      Jumalan rakkautta Jeesuksessa kannattaa jokaisen tavoitella varmuudella, Jumalan armo kasvattaa.

      Valitettavasti aikamme on sellaista että mammona on monilla ensimmäisellä sijalla sydämessään.

      • asgfasdfgsdf

        Millä sinä maksat nettiyhteytesi, jollet mammonalla? On naurettavaa leikkiä tuollaista marttyyriä hyvinvointivaltion suojista omalta kotisohvalta. Pelle.


    • Merkillisiä nuo jokapaikajeesukset. Kannatan suuresti sananvapautta mutta mitalin toinen puoli on himmeä. Kuten avaaja.
      Miksi tunkea jeesus-fraaseja jokaiseen itkumuurin rakoon , se hieman nyppii.
      Ajatus, ettei muita arvoja ole kuin uskonnot on absurdi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      137
      2405
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      346
      1880
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1557
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1373
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1310
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1183
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      897
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      850
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      752
    Aihe