Nykyinen Kokoomuksen johtama poliittisen vallan rosvouskapitalismi kaikkine korruptioineen, ökyeliitin veronkierto- ja hallintarekisterihankkeineen, sekä loputtomine Stubbien valehteluineen on saatava loppumaan, jos meinataan turvata tulevaisuudessakin yleinen terveydenhuolto ja koulutus. Systeemin on muututtava sellaiseksi kuin se Norjassa ja hyvin pitkälle Ruotsissakin on ollut viimeiset yli 50 vuotta. Eli sen on muututtava paljon nimenomaan moraalisen vastuun tasolla.
Suomi tarvitsee vasemmistolaisen markinatalouden
KokoomusMÄTÄ_riittää
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomi tarvitsee ja suomenkansa tarvitsee.
Kaikkien sektoreiden velat anteeksia, rahat jaetaan kaikkien kesken, ilmaisen energian, ja armeijan lakkautuksen.
Armeijalla ei tee mitään, kun viimeiseen seitsemäänkymmeneen vuoteen mikään ei ole uhannut suomea.
Vasemmistolainen markkinatalous tarkoittaa sitä, että ihmiset pesevät toistensa paitoja ja sitten laskuttaavat toisiaan tehdystä työstä ja näin kaikilla on työtä ja rahaa. Tähän ei oikeistolainen kykene.
Aloitus viittasi Suomen eroavaisuuksiin Suhteessa Ruotsdiin ja Norjaan. Meinaatko, että siellä paljon parempi valtiotalous perustuu toimintaan kuvaamallasi tavalla?
edelleenkin pettyneitä pultsari Arhinmäen tekoihin Kokoomuksen hallituksessa ja tapaan jolla tuo perseennuolija itsensä sinne järjesti. http://yle.fi/uutiset/arhinmaki_syyttaa_soinia_takinkaannosta/5351239
Totta,siksi teen rassitina ja ex-persuna teon joka on vastoin kaikkia vaistoja
ja yleistä järkeä ,äänestän vihreitä.