Soini pakoilee tukalia kysymyksiä

Soini ei enää anna haastatteluja lehdille. Vaikea olisikin vastata kaikkiin vaalilupausten pettämisiin.
3469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Nyt kun persukset ja Soini ovat hallituksessa ei enää riitä pelkät sutkautukset. Pitäisi olla asiaakin.

Äänestä
  • Eisilla soinila ole mitaan sanotavaa Haliotuksessa sanoo mita SIPILA MAARAA

    Äänestä

  • Mutko ne ei osaa....muuta kuin sitä populistison..a
    Eikös persut valittaneetkin - " kun ovat niin uusi puoluekin" itkua jo...
    Maamme asiat sotkevat entistä pahemmin osaamattomuudellaan.

    Äänestä

  • 4 vuotta nostaa suurta palkkaa ja matkustelee ympäri maailmaa, kuin paraskin turisti.. "kansalla on timpalle piikki auki".

    Äänestä

  • IPU saa seuraavissa vaaleissa äänivyöryn, persujen puheissa ei mikään ollutkaan totta. :P

    Äänestä

Oikeastihan ulkoministeri olisi arvovaltainen tyyppi, joka puhuu tärkeitä asioita, jonka vastuulla on suuria asioita eikä hän vain juonisi rahaa itselleen sekä ohjaisi puolueen typeryksiä herättämään huomiota epämääräisillä jutuillaan että huomio kääntyisi pois persujen perseen myynnistä ja mamutuksesta.

Kun kansa seuraavan kerran puhuu, niin onneksi pääsemme hänestä.

Äänestä

Ompas liukas luikku. Menee toimittajia pakoon pienemmästä reiästä kuin kameli.

Äänestä

Sanam vapaus, demokratia, ihmisoikeudet, länsimainen yhteiskunta. mitä näitä nyt on. lyllertävä ulkopoliittinen katastrofi on vaihteeksi läheskolmen viikon lomalla ja kieltäytyy kaikesta puolueeseensa ja edustamansa maan hallituksen toimintaan liittyvistä kommenteista.

se on Heinoossa niin mukava ryyppäillä ja laskeskella säätiömiljoonia. eiks jeh, sanois Leskinen haukiputaalta.

Äänestä
  • Että tälläinen ulkoministeri meillä, ei voi kun ihmetellä. Ei silti, näki sen jo oppositiossa mitä ovat, jos halusi nähdä.

    Äänestä

Nyt ei Soinin tarvitse populoida kun on hallituksessa. Sen kun käärii lahjusrahoja lakkariinsa.

Äänestä
  • Eikös hän puhunut jostain hillotolpastakin, kun "jytky" tuli vaaleissa??
    Muita puolueita haukkumalla oppositiossa, olikin ainut persujen osaamistaito.

    Äänestä

Olisi pitänyt uskoa Varkauden entistä persua, kun asiasta jutteli vip illallisilla kuntajohtajien kanssa. Itse kuuntelin ihmeissäni asioita, jotka näyttivät olevan 100%:sti tosia ja kannatuksenkin vuodenvaihteeseen onnistui arvioimaan oikein.

Äänestä

Eipä taida Soini puolueineen olla kovinkaan suosittu enää, kansan keskuudessa.
Että oikein muka rukkaspuoluekin vielä, porvaripersut???

Äänestä

Keep on knockin' vaan, muu maailma; meidän ulkoasiainperus-Timo saattaa vastata jo ensi vuonna, ehkä.

Äänestä

Milloin rikokseen yhdistyy rasismi?

Entä onko eri etnisten ryhmien välinen rikoksellinen toiminta aina rasismia? Koventaako se aina rangaistusta? Entä jos matu raiskaa tai pahoinpitelee suomalaisen lapsen tai naisen? Onko se rasistinen rikos? Vai onko rikoksessa ikään kuin lieventävä asianhaara se, että asianomainen ei mahdollisesti ymmärtänyt, että meillä on kyse rikoksesta tai että tekijän kotikulttuurissa kunnialliset naiset pukeutuvat mustaan kaapuun? Onko tämän ajatuksen esittäminen rasismia? Eikö meillä Suomessa ollut aika, jolloin rikoksiin syyllistyvät ihmiset selittivät toimintaansa sillä, että he noudattivat ”lain henkeä”???

http://mvlehti.net/2015/12/30/dosentti-arto-luukkanen-ajattelen-olen-rasisti/

Lähettäkääs Soenille opiksi, minä en viitsi häntä opastella valuu hiekkaan

Äänestä

Turhaa, niin turhaa on kaikki persujen lupaukset.

Äänestä

Soini on varannut maakellariinsa runsaasti hyvää syötävää ja tietenkin juomaa, joten median kanssa voi leikkiä pitkään kuurupiiloa. Ministerintehtävän hoitamiseen Soinin kyvyt eivät tietysti oikeasti riittäisikään, joten voi olla parempikin pysyä poissa julkisuudesta.

Äänestä

Some-aikakaudella voi päästä valtaan oikotietä ilman, että täyttää edes alkeellisia vaatimuksia, joita edellytetään päätöksentekijältä.

Soinin persoona ei sovellu johtamistehtäviin. Autoritäärinen käskyttäminen ja taloudellisilla pakotteilla uhkaaminen eivät ole mitään johtamista, vaikka Soini niin tuntuu uskovankin perustaen näkemyksensä persujen nostamiseen pienpuolueesta suureksi puolueeksi. Oikeasti johtamiseen tarvitaan niin asioiden hallintaa, projektijohtamisen taitoja kuin vuorovaikutusosaamistakin.

Laiskuus ja nautinnonhalu vievät Soinilta pohjan asiaosaamisen kehittämiseltä. Projektijohtaminen taas edellyttäisi avoimuutta ja kykyä delegoida asioita parhaisden asiantuntijoiden tehtäväksi, mutta Soini perustaa tekemisensä mieluummin hovinsa kanssa ähräämiseen.

Soinin verbaalisia kykyjä on jostain syystä pidetty osoituksena hänen sosiaalisuudestaan ja kyvyistään toimia ihmisten parissa. Suurin osa Soinin lukuisista sutkautuksista on kuitenkin ulkoa opeteltuja päiväperhoja, joilla ei oikeasti viedä asioita eteenpäin, vaikka niillä huomiota saakin.

Kannattaa myös huomata, että Soini yrittää puheillaan aina halventaa ihmisiä, asioita tai ilmiöitä. Omaa näkemystä tarjotaan jyräämällä, ei asiaperusteilla perustelemalla. Soinin narsistinen persoonallisuushäiriö ei mahdollista dialogia, vaan Soinin mielipiteiden kyseenalaistaminen johtaa aina konfliktiin ja vastapuolen pilkkaamiseen sekä motiivien kyseenalaistamiseen.

Soinin suurimmaksi poliittiseksi ansioksi tuleekin jäämään puoluetukien yksityistäminen laillisuuden rajamailla olevilla säätiöjärjestelyillä. Soini muistetaan tulevaisuudessa myös ala-arvoisista henkilövalinnoista niin eduskunnan puhemieheksi kuin hallituksen ministerin tehtäviinkin. Ehkä hölmöinpinä kaikista näistä voidaan pitää Lindströmin nimitystä peräti tuplaministeriksi.

Ammattitaidottomuuden suojeleminen hallitustasolla on johtamassa Suomen vielä nykyistäkin suurempiin vaikeuksiin. Persutulppa pitäisi poistaa mitä pikimmin Suomen politiikasta.

Äänestä
  • Siis SIpiläs nyt puhut sulla on nyt väärä nimi tuossa,

    Tai et ole selvillä kuka on someillut ja kuka on pääministeri

    Kuka on pitkän linjan politikko

    Ei tällainen Sipilä hetken tuulahdus jonka tuuli vie eikä pölyä jää.

    Äänestä

Eihän Soini voi pitää lehdistötilaisuutta, koska ei olisi vastauksia kysymyksiin.

Äänestä
  • Sipilä vastaa hallituksen ohjelmasta ei Soini

    Äänestä

Ihan kaikessa oikeassa ja sekö teitä kyrsiikin. Viime hallituksessa äänestitte omia esityksiäkin vastaan se, jos mikä on takinkääntöä vasurit ja vihreät. Pressut vain paras tulkaa äänestämään hyvää, joka kaikessa Suomen puolesta.

Äänestä

Se demokratiaa jos eduskunnassa hallituspuolueen jäsenet eivät kannata hallituksen esityksiä. Ei sillä käännetä takkia jos ei ole esim. vaalipuheissa vaadittu rajoja kiinni ja sitten ei tehdä mitään pakolaistulvalle vaikka naapurimaat tekee. Se takinkääntöä ja kansan kusettamista.

Äänestä

Hirveä keskustelu oli kioskissa (timo soini jakso) missä joku ihme juontaja marja ?? oli niin epäammattitaitoinen ! kukaan sellaseen "haastatteluun !" edes tahdo. miksi juontajat on sellaisia "piinapenkki", mutta sanopa nyt , sanoppas, sanoisitko tervetuloa maahan muuttajalle, no sanoisitko??
se pelkkä "tervetuloa" ei riitä, (pitää olla myös olot)
JA OLOT JA TYÖTTÖMYYS NE ON SUOMALAISILLAKIN!!!! niille töitä ensin!
ärsyttävä täysin tietämätön idiootti juontaja

Äänestä
  • Maaha tulevat lomailijat jotka elävät suomalisten veronmaksajien varoilla.

    En ymmärrä teitä jotka tätä ihannoi.

    Taidatte olla tätä pullamössö väkeä joka ei tiedä mistä ruoka tulee tai siis taivaasta sitä sataa

    Suomessa on 400000 työtöntä joita syyllistetään siitä kun omistajat vievät työpaikat Viroon tai Intiaan vain suurempien voittojen toivossa, omalla isänmaalle ei väliä , ei niillä jotka ovat rakentaneet näiden rikkaiden omaisuuden.

    Äänestä

ei tule pääsemään seuraavissa vaaleissa edes kansanedustajaksi, sen verran kusettanut jo kansaa ja persettään vaan lihottanut lihapatojen äärellä maailmalla lennellessään.. paskan puhumisella pääsee pitkälle..aikansa.

Äänestä
  • Sipilän kannattaja taitaa olla näitä raharikkaita joilla on millä mällätä.

    Ikäväkyllä trolli on väärässä.

    Äänestä

Soini hallituksen jäsen jolla on järkeä

Sipilä ei tiedä mistään Keskustasta nousi rahalla.
Stub ei osaa edes laskea

Muut hallituksen jäsenet nuolee että saavat pitää paikkansa

RKP suomen rasistisin puolue sortanut suomalaisia ja orjuuttanut vuosikymmeniä haluaa tehdä Soinista väkisin rasistin,

Kun Suomessa ei enää saa pohtia asioita kun RKP luiset ovat päättäneet että näin on sitä ei saa eikä pidä uskaltaa arvostella

Ja kun on vielä vankka lehdistö takana mustasta tehdään valkoista

Äänestä
  • Persut pettävät aina ja kaikessa.

    Äänestä

KANSAN APU ON IPU. muista tämä seuraavissa vaaleissa, niin ei tarvitse pettyä persuihin, jotka osaavat vain vastata enimmäkseen sutkauksilla.

Äänestä

Mitä Soini on saanut aikaan ministerinä ollessaan? Ollut joo miehenä.

Äänestä

Soini oli helisemässä Marjan ohjelmassa. Ei ukko osannut sanoa juuta eikä jaata.

Äänestä

Vielä on kirpputorilla takkeja käännettäväksi.

Äänestä

Missä eu siellä ongelma vaihtui tilipäivään ja EU onkin hyvä juttu. Onneksemme Timo on uskonmiehiä ja toivottasti alkaa omatunto kolkuttamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pettynyt.persuihin kirjoitti:

Soini ei enää anna haastatteluja lehdille. Vaikea olisikin vastata kaikkiin vaalilupausten pettämisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu