TURVAPAIKKATURISMI MAKSAA 800 MILJOONAA VUODESSA

Valtio käyttää 842 miljoonaa euroa turvapaikanhakijoihin – avustuksiin liki 100 miljoonaa

Verkkouutiset -

Suurin potti kuluu vastaanottokeskusten ylläpitoon. Turvapaikanhakijat saavat valtiolta avustuksia 90 miljoonaa euroa.

Suomen valtio varaa ensi vuoden budjettiin 842 miljoonaa euroa turvapaikanhakijoiden aiheuttamiin kustannuksiin. Summa perustuu Verkkouutisten eri ministeriöistä keräämiin tietoihin.

Summan takana on ennuste, jonka mukaan Suomeen saapuu ensi vuonna 15 000 turvapaikanhakijaa. Heistä noin 35 prosenttia saa ennusteen mukaan oleskeluluvan. Lisäksi oletetaan, että 80 prosenttia hakijoista on aikuisia.

Joulukuun 20. päivään mennessä Suomeen oli saapunut 32 195 turvapaikanhakijaa vuonna 2015. Vuonna 2014 hakijoita oli 3 651.

Turvapaikanhakijoiden kustannuksia katetaan neljän ministeriön budjeteista. Suurimman palan lohkaisee sisäministeriö, joka käyttää kuluihin ensi vuonna 495 miljoonaa euroa.
1652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Vain yhdessä vuodessa. Nykyisellä tulijatasolla. Ensi vuonne enemmän ja taas enemmän. Sitten alkaa perheenyhdistämiset...ja tuet moninkertaistuvat nykyisellä lainsäädännöllä. Niihin Sipilän hallituksen pitää puuttua.

Äänestä
  • Näille rahaa riittää!

    Äänestä

  • Jokainen tulia tarvitsee uuden iPhone ensimmäisenä

    Äänestä

Meille kaikille ei ole kerrottu, mistä rahaa on nyt tulossa rekkalasteittain, kun hallitus ei puhu mitään rahanpuutteesta, kun matuista kysymys. Demarit ovat nyt suurin puolue ja kiihkeä matujen kannattaja. Rinteelläkin on jokin salainen tieto, millä nämä elätetään seuraavat 50 vuotta. Joskus univuoteella käy mielessä, ettei kai vain olla pudottamassa kanta-suomalaisten elintasoa Romanian romanien tasolle, että saadaan matujen ruuat ja hotellit maksaneeksi. Siis, missä rahakätkö?

Äänestä

Hallituksella ei ole mitään oikeutta maksattaa suomalaisilla laittomasti maahantunkeutuneiden kustannuksia missään muodossa. Ei siihen ole annettu valtuuksia. Hallitus pitää saattaa vastuuseen teoistaan.

Äänestä
  • Viestisi vilisee virheitä. Suomessa olevat turvapaikanhakijat eivät ole laittomia maahantunkeutujia. Suomi olisi toiminut vastoin kansainvälisiä sopimuksia, jos ei olisi vastaanottanut heidän turvapaikkahakemuksiaan. Ja toiseksi viranomaisten, jotka turvapaikanhakijoiden kustannuksia käytännössä hoitavat on kaikki valtuus toimintaansa lakiemme mukaan. Hallitus on tietysti polittisessa (ei oikeudellisessa) vastuussa äänestäjilleen ja se vastuu mitataan aina vaaleissa.

    Äänestä

  • Tottakai he ovat laittomia, mutta taikasana asylum, turvapaikka estää sen, ettei heitä rikoksestaan voida rangaista, sekä Suomen solmimat sopimukset sen, että heidät on laittomuudestaan huolimatta otettava vastaan.

    RIKOSLAKI

    17 LUKU

    7 § (24.7.1998/563)
    Valtionrajarikos

    Joka

    1) ylittää tai yrittää ylittää Suomen rajan ilman siihen oikeuttavaa matkustusasiakirjaa, viisumia.....

    on tuomittava valtionrajarikoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.

    Äänestä

Tämä kaikki on varmasti totta. Tosin tuo mainittu summa on bruttosumma. Se on n. 1,5 % valtion koko budjetista. Ei siis tosiasiallisesti kovinkaan merkittävä erä. Reaaliset kustannukset ovat myös jonkun verran pienemmät kun huomioidaan vastaanottokeskuksissa työskentelevien maksamat verot, valtion omistamien VOK kiinteistöjen vuokrakulut, turvapaikanhakijoiden ostamien tavaroiden ja palveluiden arvonlisäverot. Arvioisin turvapaikanhakijoiden nettokustannusten jäävän valtion budjetista tuohon 1 % tuntumaan.

Äänestä
  • Prosentti liikaa.

    Äänestä

mikään muu maailama ei niin hölmö olekkaan kuin suomi.

Äänestä

Tämä vain osatotuus...

http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/kela_asumistuet_kasvu-44943


KL: Asumistuen saajien määrä kasvanut räjähdysmäisesti


2015 yleistä asumistukea saivat Kelan mukaan 246 357 ruokakuntaa. Vuosi sitten yleistä asumistukea saavien ruokakuntien määrä oli 206 000 eli reilu 40 000 vähemmän. Vuonna 2008 vastaava luku oli vain 139 400.

Äänestä
  • Sitten summa vasta räjähtää käsiin, kun pakolaisten suuret perheet saapuvat. Ei 10 lapsista perhettä mihinkään yksiöön laiteta. Normien mukaan henkilö/huone.

    Äänestä

Kiittäkää sipilän lessua

Äänestä

Maahantunkeutuja on laiton maahanmuuttaja ellei ole matkustusasiakirjoja.
Nämä turvapaikkauijarit ovat tahallaan hävittäneet matkustusasiakirjat.
Ovat siis laittomia ja rikollia maahantunkeutujia.
Sen jälkeen kun maahantunkija ilmoittautuu Hölmölän viranomaislle häntä käsitellään Hölmölässä kuin kuningasta. Hän saa myötätuntoa ,asunnon, ruuan,vaatteet ja käyttövaroja diskooon.Tämä kaikki maksetaan Hölmölän veronmaksjien rahoista.
Tämä kaikki riippumatta siitä onko hölmölään tultu rehellisesti vainoa ja sotaa pakoon vai viettämään iloista lomaa hölmölän veronmaksjien kustannuksella.
Sisäministerin mukaan 40 % hakijoista saa turvapaikan. Loput on turvapaikkahuijareita.Ovat tulleet elämään Hölmölän rahoilla herroiksi ja vaatimaan vain parempaa palvelua.
Moni Irakilaismies on itse ilmoittanut lähteneensä paremman tulevaisuuden ja hyvien etujen takia Suomeen
Osa irakilaismiehistä palaa vapaaehtoisesti takaisin iIrakiin kun olosuhteet Suomessa eivät ole olleetkaan sellaiset kun on luullut.
TÄMÄ TODISTAA ETTÄ SUOMEEN ON TULTU TURVAPAIKKATURISTEIKSI kokeilemaan josko HÖLMÖLÄ heitä elättäisi tarvitsematta tehdä mitään.

Äänestä

Arvovaltaisen ja luotettavan norjalaistahon tutkimuksen mukaan jokainen mamu tulee maksamaan keksimäärin peräti puoli miljoonaa euroa Norjalle elinaikanaan.

Suomessa ja Norjassa on suunnilleen sama kustannustaso.

ELI jos Suomeen viime vuonna tulleista mamuista 10 000 saa jäädä maahan, niin heidän hintansa veronmaksajille on n. 5 MILJARDIA euroa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LEIKATAANELÄKKEITÄ kirjoitti:

Valtio käyttää 842 miljoonaa euroa turvapaikanhakijoihin – avustuksiin liki 100 miljoonaa

Verkkouutiset -

Suurin potti kuluu vastaanottokeskusten ylläpitoon. Turvapaikanhakijat saavat valtiolta avustuksia 90 miljoonaa euroa.

Suomen valtio varaa ensi vuoden budjettiin 842 miljoonaa euroa turvapaikanhakijoiden aiheuttamiin kustannuksiin. Summa perustuu Verkkouutisten eri ministeriöistä keräämiin tietoihin.

Summan takana on ennuste, jonka mukaan Suomeen saapuu ensi vuonna 15 000 turvapaikanhakijaa. Heistä noin 35 prosenttia saa ennusteen mukaan oleskeluluvan. Lisäksi oletetaan, että 80 prosenttia hakijoista on aikuisia.

Joulukuun 20. päivään mennessä Suomeen oli saapunut 32 195 turvapaikanhakijaa vuonna 2015. Vuonna 2014 hakijoita oli 3 651.

Turvapaikanhakijoiden kustannuksia katetaan neljän ministeriön budjeteista. Suurimman palan lohkaisee sisäministeriö, joka käyttää kuluihin ensi vuonna 495 miljoonaa euroa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu