Diane Novien _ex-käyttäjät_

Eli te, jotka aloitte syömään Diane Novia akneen: mitä tapahtui iholle, kun lopetitte pillereiden syömisen? Haluaisin lopettaa, kun en ole enää vakituisessa suhteessa, ja noi pillerit aiheuttaa lievää masentuneisuutta ja ruokahalun kasvua. Mutta tuleekohan se akne sit takaisin? Kokemuksia!
3617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu varmaan siitä kuinka kauan olet syönyt pillereitä. Jos olet syönyt niitä pitkään, oma hormonitoimintasi on saattanut sinä aikana muuttua ja finnejä ei enää tule vaikka lopetatkin pillerit.

Minä söin Diane Novaa noin kaksi vuotta ja kun lopetin ne, minulle tuli tavallaan uusi murrosikä. Eli: finnit palasi, hiusten rasvoittuminen palasi, kuukautiskivut palasi, rintojen aristus ennen kuukautisia palasi ja mikä "parasta" karvoitus alkoi kasvaa uudelleen ja valtasi uusia alueita useamman sentin suuntaansa...

Muutkin pillerit kuin Diane Novat voi auttaa akneen, eivätkä aiheuta välttämättä samoja sivuvaikutuksia. Minulla on muutaman viimeisen vuoden ollut Femodenit ja ne tuntuvat sopivan täydellisesti: parantaa kaikki vaivat, mutta ei aiheuta mitään ikäviä sivuvaikutuksia. Joillain kuulema auttaa myös antibiootit.

Äänestä

Mä käytin Diane Novaa vuoden ajan ja ne määrättiin nimenomaan aknen hoitoon. Akne ei ole palannut ja iho on pysynyt hyvänä. Enää ei oikestaan finnejä tule juuri lainkaan. Tietysti joskus saattaa yksi puhjeta jonnekin, mutta pääasiassa ei ole aknesta merkkiäkään. Pillerit vaikuttaa varmasti melko yksilöllisesti. Itse lopetin pillerien käytön sivuvaikutusten takia.

Äänestä

Lopetin Diane Novien käytön puoli vuotta sitten, koska niistä aiheutui haluttomuutta, migreeniä ja muunlaistakin päänsärkyä. Voin kertoa, että ihoni on mennyt todella huonoon kuntoon kasvoissa, vaikka puhdistan ihon aamuin illmoin jne. Finnit ovat kipeitä ja märkiviä, ja uusia on ilmestuu joka aamu. Lisäksi finnejä on tullut kaulaan, rintakehään ja selkään, vaikka minulla ei ole ollut ko. paikoissa finnejä ennen pillereiden käyttöä. Lisäksi olen havainnut ihokarvojen kasvun nopeutuneen ja muutenkin lisääntyneen.

Vastapainona näille negatiivisille jutuille voin todeta, että päänsäryt ovat vähentyneet ja halut palanneet. Odotan lääkäriaikaani, jotta pääsen keskustelemaan muista ehkäisyvaihtoehdoista kuin yhdistelmäpillereistä. Ne aiheuttavat ilm. minulle usein toistuvaa päänsärkyä. Epäilen löytyykö sopivaa uutta vaihtoehtoa yhdistelmäpillereille, mutta itse ajattelin minipillereita yhtenä vaihtoehtona. Jos ne sopivat niin myöhemmin ehkäisykapselia, jossa samat vaikuttaja-aineet kuin minipillereissä. Yleisesti vaikuttaa siltä, että kaikki luotettevat menetelmät vievät halut, mutta ilman ehkäisyäkään en voi olla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lopetanko?? kirjoitti:

Eli te, jotka aloitte syömään Diane Novia akneen: mitä tapahtui iholle, kun lopetitte pillereiden syömisen? Haluaisin lopettaa, kun en ole enää vakituisessa suhteessa, ja noi pillerit aiheuttaa lievää masentuneisuutta ja ruokahalun kasvua. Mutta tuleekohan se akne sit takaisin? Kokemuksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu