Onko jossain saatavilla autoverolistaa kaikista suomessa myytävistä autoista? Voisi sitten tuon listan perusteella ostaa kiesin joka hyödytää verottajaa vähiten.
Porsche Panamera e-hybrid näyttäisi aika hyvältä valinnalta. 12kEur olisi autovero, mutta 30% sähköauto leasing tukien kanssa saisi itse asiassa verottajan maksamaan tuon autoveron. 3 liisarina ja sitten jäännösarvolla omaksi.
Porsche Panamera e-hybrid näyttäisi aika hyvältä valinnalta. 12kEur olisi autovero, mutta 30% sähköauto leasing tukien kanssa saisi itse asiassa verottajan maksamaan tuon autoveron. 3 liisarina ja sitten jäännösarvolla omaksi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hybridi on hybridi, ei suinkaan täyssähköauto, jollaiseen valtiokin antaa tukia.
Tutkippas siis lisää vaikkapa wikipediaa, että ensin on sähköauton ja hybridin ero sinne puupäähäsi sisäistetty. Kun sen ymmärsit, voit tutkia sähköautoihin valtion myöntämien tukien kaavoja, ihan yksiselitteisiähän ne ei toki ole; pienet matematiikan kertauksetkin lienee paikallaan.
On totta, että eurossa on miljoonan alku, mutta pirun pitkä matka siitä ensimmäisestä (joka lompakossasi lienee?) on sinne miljoonaan kun miljoonassa on 6 nollaa. Tutki siis lompakkosi ja tee vaikka mielikuvaharjoituksia miten ihmeessä loihtisit edes neljä tai viisi nollaa eurosi jatkeeksi.
Oikein hyvää vuotta 2016, valitettavasti reaalimaailmassa ilmaisia lounaita ei ole edelleenkään eikä raha myöskään ala puissa kasvamaan.
Se on ladattava hybridi ja siksi sähköautotuen piirissä. En minä noita sääntöjä tee, mutta kun on ilmaista rahaa saatavilla niin miksi helvetissä jättäisi sen käyttämättä?
Jeepin ostaisin mielummin, mutta siinä on autovero 75000€ ja mitään tukia ei anneta. Kyllä tuo 100000€ säästö pistää jo miettimään autovalintaa.
Tuommoisesta autoverotuslistasta olisi myös vastaavaa hyötyä meille kaikille. Jos minimoimme autoverotuoton, tai teemme siitä jopa negatiivisen, niin tuo huuhaa vero voidaan poistaa.
Ei muuta kun käyt eri merkkien tai valtuutettujen myyjien sivuilla ja katsot hinnastoista arvioidun autoveron. Pitää muistaa että myös tehdasasenteiset lisävarusteet nostavat veroa.
Taitaa olla poika ensimmäistä kertaa autokaupoilla?
"Tuommoisesta autoverotuslistasta olisi myös vastaavaa hyötyä meille kaikille. Jos minimoimme autoverotuoton, tai teemme siitä jopa negatiivisen, niin tuo huuhaa vero voidaan poistaa."
Kuvittelet siis mielessäsi valtion poistavan autoveron, kunhan kansalaiset vaan kikkailevat tarpeeksi tuon veron välttääkseen. Oletkos ajatellut sitä, että vaikka se poistuisikin, niin valtio kyllä ottaa omansa tavalla tai toisella paikatakseen tuon autoverotulon jättämän aukon. Toisinsanoen sen jälkeen alkaa nimittäin maksamaan esim. koulunkäynti ensimmäisestä luokasta lähtien, kun tähän asti se on rahoitettu veroeuroilla valtion kassasta. Olisiko siis sellainen systeemi mielestäsi parempi, missä KAIKKI maksaa kaikesta, kun nyt osa palveluista rahoitetaan juurikin noista verotuloista. Kannattais ajatella hieman pidemmälle, kun vaan oman navan ympärille.....