Harmi, että Nato järkyttää laajentumispyrkimyksillään kotomantereemme rauhan ja pakottaa Venäjän varustautumaan pahimman varalle.
http://yle.fi/uutiset/nato_ja_varivallankumoukset_uhkina_venajan_turvallisuusstrategiassa/8566344
http://yle.fi/uutiset/nato_ja_varivallankumoukset_uhkina_venajan_turvallisuusstrategiassa/8566344
Vastaukset 51
Vanhimmat
Harmi, ettei Venäjä ole enää vuosiin pysynyt lestissään! Olipa kommunistivalta tai nykynen mafianvalta aina sama uho vaikka taloudessa perse maata viistää.
Mikä kommunismivalta? Väännä kellosi nykyaikaan perse maata viistää.
Hölömö etkö osaa lukea?
Aina kun haluan.
Aloittaja on oikessa, mutta ajatteluun kykenemätrömät päättäjämme eivät ymmärrä tilannetta.
Naton laajentuminen on oikeastaan vain tukiainen USA:n aseteollisuudelle. Muuta syytä ei ole.
Kokoomuksesta kyseenollen, se on myös imagokysymys.
Mikä hyvänsä Venäjällä oleva fasistivalta! Nyt sen johdossa on Putte-niminen keskinkertaisuus! Venäjä uhoaa ja mesoaa niin, että kaikki pikkuvaltiot sen ympäörillä hakee turvaa Natosta! Eli Naton laajenemisen pääsyyssllinen on Venäjä itse!
Sinä elä Putinia hauku. Jätkä on tehnyt kuusitoista vuotta parhaansa ihmiskunnan eteen ja työ vaan kurista mäkätätte.
Näyttää ne hakevan suojaa jotka ovat saaneet oppinsa ja osin palkkansa usasta/CIA:lta.Hyvä esimerkki A.Stubb sekä viron Ilves.Puolassa ja liettuassa löytyy myös jenkkiyhteyksiä.tarkkanäköinen huomaa kyllä hallinnosta ketä kumarretaan.
Ryssän kannattaisi KATSOA PEILIIN ja miettiä MIKSI NATO laajenee.
NATO laajenee siksi, että Venäjän entiset ystävät ja liittolaiset ovat Venäjän sikamaisen käytöksen ja uhkailupolitiikan seurauksena hakemassa turvaa lännestä.
Kehitys on aivan luonnollista ja johtuu nimenomaan Venäjän megalomaanisesta typeryydestä.
Venäjä ei ole yhteiskuntana miltään osin kilpailukykyinen länsimaiden kanssa ja siksi se on tuomittu häviämään, pala kerrallaan.
JA HYVÄ NIIN!
Imbesilli ryssä :)
Nato laajenee siksi, että se mätänee keskeltä, uusi kasvusto väistää kuolevaa.
Höpön löpön!
NATOlle ei ole kukaan kääntänyt selkäänsä.
Venäjälle kääntää KAIKKI!
Imbesilli ryssä :)
Mukavaa, että sinä edelleen allekirjoitat viestisi tuolla sinua niin hyvin kuvaavalla nimimerkillä "imbesilli ryssä". Ilmeisesti vihaat maatasi todella paljon. ehkä osasyynä siihen on se, jonka itsekin tunnustat allekirjoituksessasi, että olet imbesilli.
Kaikkein paras Suomelle on sulkea ovensa ja antaa Naton ja Venäjän selvittää välinsä ihan omin päin ilman Suomen sekaantumista.
Kaikkein tyhmintä olisi selvästikin jos Suomi menisi tähän välienselvittelyyn välikädeksi.
Entäpä kun Putin kysyy Suomelta, ollaanko Venäjän puolella vai Venäjää vastaan? Ja esittää muutamia aluevaatimuksia Venäjän turvallisuuteen vedoten? Tai väittää Suomen suhtautuvan vihamielisesti Suomessa asuviin venäläisiin tai väittää venäläisten omistusten/hankkeiden olevan vaarassa Suomessa?
Eihän kyse ole Suomen sekaantumisesta Venäjän asioihin, vaan Venäjän sekaantumisesta Suomen asioihin. Samalla tavalla kuin Venäjä on jo sekaantunut Tsetsenian, Georgian ja Ukrainan asioihin - raa'alla sotavoimalla.
Siksi Suomen valtiojohto on niin varuillaan ja valmistelee kaikkia mahdollisia liittoutumistapoja lännen kanssa. Nyt, tällä hetkellä - ymmärrätkö?
Nyt on kiire, paniikkinappulaa on painettu. Kaikki puheet entisen linjan jatkosta on pelkkää aivottoman kansanosan kusetusta. Ei mitään muuta.
"Kaikkein tyhmintä olisi selvästikin jos Suomi menisi tähän välienselvittelyyn välikädeksi."
Voivoi kun olet lapsellinen. Ei Suomella ole mitään "välikäden" roolia, josta voisimme valita osallistummeko vai emme.
Kirjoittelet niin tyhmiä että tunnen häpeää puolestasi.
Entäpä kun ei kysy.
Entäpä kun USA ja Nato on jo kysynyt.
Eihän kyse ole Suomen sekaantumsesta USA:n asioihin vaan USA:n ja Naton sekaantuminen Suomen asioihin S. Niinistön, Stubbin, Kanervan tuella toki.
"Entäpä kun Putin kysyy Suomelta, ollaanko Venäjän puolella vai Venäjää vastaan?"
Oinoa, joka tuota kyselee, on Yhdysvallat.
jos ja jos, jos tädillä olis munat niin se oliski setä, kattooko kukaan karttaa...entä jos put saa päähänsä kysyä obamalta, että onko se helsinki vaiko san fransico, niin mitehän us headquarters natoa komentaa 5. pykälästä huolimatta? usalle suomi on yhdentekevä perslapi, joka kiinnostaa vain, kun täällä joku on viemässä itään jotakin, mistä venäjän sotakompleksi voi hyötyä.
Nimen omaan Venäjälle on etua Naton laajenemispyrkimyksiä ja USAn maailmanherruus haaveita vastaan siitä, että on maita, jotka pysyttelevät puolueettomina. Mitähän järkeä Venäjälle olisi esittää uhkavaatimuksia, joiden seurauksena Natoon kuulumaton maa pakotetaan valitsemaan puolensa ja ehkä sen seurauksena liittyykin Natoon?
"Nimen omaan Venäjälle on etua Naton laajenemispyrkimyksiä ja USAn maailmanherruus haaveita vastaan siitä, että on maita, jotka pysyttelevät puolueettomina."
Sekava lausahdus. Emme ole olleet puoluettomia pariinkymmeneen vuoteen. "Maailmanherrus"-puheissa on niin vahva uskonnollinen leima etten viitsi kommentoida.
"Mitähän järkeä Venäjälle olisi esittää uhkavaatimuksia,..."
Huvittavaa. Ei nykyvenäjän toimia tule yrittää arvioida tai ennustaa "järjen" perusteella. Ei tietenkään ole ollut Venäjälle "järkevää" hyökätä Tseteniaan, Georgiaan, Krimille tai Itä-Ukrainaan. Kyse on Venäjän sisäpolitiikasta, Putinin valtapolitiikasta - mutta sen vaatimien toimien "järkevyys" taas ei ole kestävän kansainvälisen politiikan piiriin kuuluva asia saatikka Venäjän edun mukaista "järkevyyttä".
Onko varkaalle "järkevää" varastaa? On raiskaajalle "järkevää" väkisinmaata? Onko murhamiehelle "järkevää" tappaa? Ei ole, koska normaali ja järkevä ihminen ei halua sillä tavoin elämäänsä viettää.
Voithan toki "napoleon" halutessasi pohtia, mikä on hullulle järkevää. Se saattaa sopia Sinulle hyvinkin :)
"...joiden seurauksena Natoon kuulumaton maa pakotetaan valitsemaan puolensa ja ehkä sen seurauksena liittyykin Natoon?"
Ei Suomi liity Naton jäseneksi uhkavaatimuksien takia tai niistä huolimatta. Suomi liittyy Natoon siksi, koska Suomen etu sitä vaatii. Liittoutumattomiin naapurimaihinsa hyökkäilevää Venäjää parempaa syytä hakea turvaa maailman vahvimmasta puolustusliitosta on vaikea keksiä.
Suomea suurempaa edunsaajaa Naton jäsenyydestä tuskin on. Baltian maat ymmärsivät omalta kohdaltaan liittyä Natoon heti, kun se oli mahdollista. Valitettavasti tuolloinen Suomen valtiojohto ei kyennyt täyttämään tärkeintä velvollisuuttaan, eli huolehtimaan isänmaansa turvallisuudesta.
Nyt nämä nimeltämainitsemattomat tunarit kantavat suurta historiallista vastuuta tekemättä jättämisistään. Vahinko on jo tapahtunut, olemme koko ajan alttiimpana painostukselle ja yhteisrintamassa EU-natomaiden kanssa Venäjää vastaan tilanteemme on hankala.
Naiivien toiveiden varaan turvallisuuspolitiikkaa ei koskaan saa tehdä. Mutta nyt on otettu opiksi - suomalaiseen tapaan kantapään kautta - ja onneksemme valtiojohtomme on nyt kunnollinen ja tehtäviensä tasalla.
Niin,Skandinaviahan on ollut suhteellisen rauhallinen paikka viimeisen sata vuotta.
Mitä nyt Tanska antautui germaaneille tuottaakseen muonaa Idän sotaretkelle ja Norja tarjosi satamansa ja maaperänsä minimaalisella verenvuodatuksella ryhtyäkseen luomaan Germaniaa.
Suomemme maa sen sijaan taisteli kaikkensa antaen ja saavutti itsenäisyyden,joka lyhytnäköisesti myytiin maamme liittyessä Eurostoliiton Unioniin.
Jumalan tosi.
Jumalan VALE! Suomi on tasan yhtä itsenäinen kuin ennenkin!
Just hyvä toi se vale onkin. Suomi muka itsenäine hehehe. Anna mun kaikki kestää. Brysselissä tehdään 80% Suomen päätöksistä.
Jos Suomi olisi itsenäinen niin Helsingissä tehtäisiin 100% Suomen päätöksistä.
Kaikki olennaiset ja merkittävät päätökset tehdään Henlsingissä!
Brysselissä pohditaan vain banaanien käyryyksiä!
Joiytain Suomen tyhmimpiä kiemuroita (esim. autovero) on EU pannut oikaisenmaan! Hyvä niin!
Hyvinkään huonekaluvarastolla itämaan sotilaspoikia ja kaljupäät on niitä itäsuomessakin.
pitäjänmäellä lisää itämaan viisaita miehiä, partakoneet jääneet kotiin.
S.Niinistö, Stubb, Kanerva kieroilevat niin, että NATO leviää Suomeen olemmepa jäseniä tai emme.
näinhä siinä tais käydä.
Jos joskus Suomi liittyy Natoon niin se tapahtuu reilusti ja pääoven kautta. Kukaan ei meitä järjestöön "kieroile"! Tällaiset väittämät kuvaavat parhaiten Tiltujen lapsellista väittelytaitoa!
Kansanäänetys on ainoa reilu tapa ja sen perusteella Suomi ei mene Natoon.
Päinvastoin Nato yrittää puskeutua Suomeen ja sehän ei ole meidän, vaan jenkkien etu.
Silloin, kun asdia tulee ajankohtaiseksi, niin asian takana on enemmistö! Meillä on oaikaa odottaa! Puolellamme on sekä aika että presidentti Putin!
USA saa lahjoa koko Suomen kansan jos haluaa Suomen alusmaaksensa Natoon.
Ei riitä poliitikkojen lahjonta.
Hallaoja kunnostautuu taas Tiltuista tyhmimpänä! Titteli ei tosin paljoa vaadi!
Miksi USA lahjoisi Suomea! On Suomen oma asia huolehtia turvallisuudestaan!
Tanska ja Norja ovat jäsenmaita ja jos niissä menet kansalaisille väittämään, että ollaan "USA:n alusmaita" niin saat aikaan ansaitut makeat naurut!
Eikö sinulle oma järki sano mitään?
Nato on pysynyt ja pysyy hyvin "lestissään".
Nato sopimus syntyi 1949, Toisessa maailmansodassa ja sen jälimainingeissa saaduista ikävistä kokemuksista monissa pienissä Euroopan maissa.
Stalin kutsui elokuussa 1939 Hitlerin Ulkoministerin sopimaan sopimaan maiden välille Molotov&Ribbentrop sopimuksen lisäpöytäkirjoineen.
Tämän sopimuksen perusteella venäläiset ja saksalaiset sopivat etupiireistä, eli oikeudestaan hyökätä yksi kerallaan pienten naapuriensa kimppuun.
Syyskuussa 1929 veäläiset ja saksalaiset jakoivat keskenään Puolan ja sen jälkeen Liettua,Latvia,Viro,Suomi,Tanska,Norja,Hollanti, jne, olivat hyökkäyksien kohteina.
Kolme pohjoismaata Tanska,Islanti ja Norja joutuivat vuoroillaan kokemaan M&R-sopimuksen seuraukset ja olivat perustamassa Natoa yhdessä "länsi-liittoutuneiden" Ranskan, USA:n ja Iso-Britanian kanssa.
Tuon 1949 solmitun Natoon johtaneen sopimuksen jälkeen läntinen Eurooppa on saanut elää pitkän rauhan ja vakauden ajan.
Nobel Rauhanpalkinnolla palkittu Martti Ahtisaari sanoi Natosta viisaasti: "Nato on Euroopan keskeinen rauhanturvaoperaatio joka tapauksessa tänä päivänä."
Tuohon "rauhanturvaoperaatioon" osallistuminen ja Naton laajeneminen käsittämään yhä uusia Eurooppalaisia valtioita, ei järkytä yhtäkään vakautta ja rauhaa Eurooppaan aidosti haluavaa tahoa.
Nato käy hyökkäysotiaan banaanitasavalloissa, siihen lestiin en toivoisi Suomea mukaan.
Vakaus ei lisäänny aseilla, vaan hyvinvoinnilla.
Oikein!
Kerropa tämä Vladimir Putinille.
Venäjä on Euroopan ainoa häirikkö, ei NATO eikä USA.
Imbesilli ryssä :)
Eihän natomaat ole Irakissa olleet.
https://www.youtube.com/watch?v=BdD4JdNNv0c
Kerroppa yksi banaanitasavalta, jossa Nato on käynnyt tuollaista hyökkäyssotaa ?
Minä en ole koskaan kuullut tuollaista banaanitasavalloissa käydystä Naton sodasta!
Heittäydyt tyhmäksi kun muuta et voi.
Ja sinä päästelet tyhmiä kommentteja kun et osaa väittämääsi oikeaksi todistaa??
TODELLISUUDESSA Nato on perustamisestaan lähtien (vuosi 1949) osallistunut vain kahteen lyhyeen ja voitolliseen ilmasotaan (Kosovo, Libya). Siihen nähden nämä hysteeriset jutut puolustusliiton "uhasta maailmalle" ovat aika lapsellisia!
Vaikeaa tuota jenkkien luomaa sotiensa ulkoistamisautomaattia on rauhanjärjestöksi pukea.
sodat USA on siirtänyt Naton vastuulle.
Muutenhan olet pelkkä valehtelija.
Ja vielä vaikeamppi on sinun siitä "sota-automaatiksi" todistaa!?
Tiltujen valehtelu ja tyhmyys kulkee käsi kädessä!
No, jos kutsut sitä automaatiksi niin jospa luettelet ITSE ne Naton sodat? Itse tiedän vain kaksi ja ne on mainittu! Sinulla niitä täytynee olla varastossa kymmeniä?
Nato on NRA:n kansainvälinen haarakonttori.
Suun pieksäminen tuntuu olevan natokomeljanttarien paraatilaji, kun ei nyt kävisi niin kuin Ron Wilsonille kävi.
Jos Nato olisi jokin puolustusliitto, niin se suojelisi kansalaisiaan arjessa eikä odotteleisi ulkomaisia kriisejä syttyväksi.
Puolustusliitto suojaa jäsenmaitaan sotilaallista hyökkäyksiltä!
Sen sijaan SE EI:
- estä terrorismia
- estä sateita tai pakkasta
. lopeta tulvia
- sammuta tulipaloja
jne
Ilmeisesti Venäjän Tiltujen tyhmyys on ylitsepursuavaa?
Venäläiset käyvät muilta varastamassa ja muiden päälle mikä on muslimien luonne sanoohan raamattu että ovat vihan lapsia egyptihaagararabiasiinailta. Orjuudessa . Vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja kautta aikojen niinkuin Jeesus sanoo. Kyllä on kohtuullista että puolustaudutaankin joskus . Pitäisi pyrkiä rauhaan nyt koska maapallon tasapaino järkkyy myös jäätikkö sulaa . Saasteet ovat suurempi ongelma kohta kuin mikään muu. Viisaampi olisi suomessakin rakentaa tulvamuuria satamiin rannikoille eikä miettiä turhia . Heinäsuojia voi korottaa perustuksella tulva alueilla . Ei täältä tarvi varastaa kun itse hoitaa viljelmänsä omassa maassaan. Ahkeruutta se varastaminenkin vaatii. Samalla ajalla voi hoitaa omia peltojaan omassa maassaan. Nythän on rosvous menossa. Romaniasta lennetään lentokoneilla tänne varastamaan . Kyllä sillä vaivalla jo romaniassa pellon ostaa ja viljelee ruokaa tai autoilla ajetaan rosvoillen. Työnantajat pitää veroja maksamattomia työntekijöitä . Parempi maksaa veroja että valtio saa rahaa rakentaa asuntoja. Ahneina ei ajatella että kaupasta varastetut vaatteet on pois myyjien palkoista mistä Ne maksetaan?. Mitäs jos kaikki ryhdistäytyy parannukseen . Ostat ruokasi rehellisellä työllä saadulla rahalla. Omassa maassasi vieläpä.
Nato on kutsuttu mm.viroon ja latviaan . Haluttu kumppani rauhanturvaajana . Varastaminenkin on vähentynyt Natomaissa. Toivottu kumppani ja ystävä. Täällä kuuluu saada liikkua vapaasti ilman pelkoa kiitos. Saadaan varmasti englanninkieliset opasteet itäsuomeen maanteille ja taajamiin nopeasti kaikkien yhteiseksi hyväksi. Suomen päättäjät ovat tästä yksimieliset tietysti. Turvallisuus hoidetaan ensin laadukkaasti.