Mikä on näkyvä paikka parkkikiekolle?

45645665y

Kun auto on lumen peitossa, auton päällä peite..

7

1365

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jär_kee

      Parkkikiekko pitää sääntöjen mukaan olla auton tuulilasista näkyvällä paikalla. Jos auton päällä on peite, se ei muuta tilannetta. Kannattaa miettiä vähän, jos haluaa homman helpoksi. Parkkipirkot kulkevat kadulla yleensä jalkakäytävää. Jos kiekko on sillä puolella kojelaudalla, sen näkee vähän peitettä kohottamalla. Pysäköintialueilla valvojat katsovat yleensä kuskin puoleisesta reunasta ensin.

      Nämä ohjeet pätevät kunnallisten valvojien kanssa. Heillä on velvollisuus yrittää selvittää pysäköinnin sääntöjenmukaisuus. Yksityisten "pysäköinninvalvojien" kanssa tilanne on ihan toinen. Silloin maksulapun syyksi riittää mikä tahansa. Nostavat kyllä peitettä laittaakseen lapun pyyhkijään. Mutta eivät samalla löydä ihan asiallista pysäköintikiekkoa, vaikka se olisi teipattu keskelle tuulilasia.

      • malliavirosta

        Parkkisäädöksiä pitäisi päivittää ja ottaa mallia Virosta, jossa tuloajan voi ilmoittaa käsin kirjoitetulla lapullakin. Sellaisen lapun voisi liimata vaikka sen suojapeiton päälle.


      • otetaanJärkiMukaan

        juu liimaillaan lappuja peittojen päälle pakkasessa, lumisateessa ja märkänä.


    • A.N.Tennilä

      Voisiko sen laittaa roikkumaan radioantennista? Sehän on kuitenkin yleensä näkyvissä. Ainakin omassa suojapeitossa on reikäkin siinä kohtaa.

    • Anonyymi

      Tämä on vieläkin ajankohtainen kysymys. Haluaisin käyttää kokopeitettä auton päällä kadun varteen pysäköidessä. Mutta miten kiekon/parkkilapun saa esille.

      Jos Parkmanilla tms. sovelluksella maksaa. Niin onnistuisikohan, jos kirjoittaisi rekisterikilven numeron suojapressuun? Tosin silloinhan osa pressun suojaavuudesta katoaa, kun rekisterinumero näkyy kaikille ja ohikulkija helposti tarkastaa, onko peiton alla arvoauto :O

      • Anonyymi

        Selviäisikö se parhaiten ottamalla yhteyttä sinne parkkifirmaan ja kysymällä sieltä?

        Vaikka sulla on se peite siinä, niin eihän se ole se ongelma. Jos sulla ei ole peitettä, on tuulilasi jäässä, ja näkyvyys nolla ihan samalla lailla.

        Pitääkö siis käydä vartin välein raappaamassa tuulilasia?


    • Anonyymi

      Kiekko pitää näkyä aina - ei selityksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe