Onko mamujen joukossa yhtään oikeaa pakolaista?

Minua ärsyttää se, että maahanmuuttajista käytetään jatkuvasti sellaisia nimityksiä kuin pakolainen tai turvapaikan hakija. Onkohan heidän joukossaan ainuttakaan todellista pakolaista tai turvapaikan hakijaa?
Yhdessäkään Lähi-idän tai Afrikan maassa ei ole niin totaalista sotatilaa, etteikö niiden alueelta löytyisi täysin rauhallisia asuinalueita, joihin sota-alueelta siviilit voisivat matkustaa evakkoon. Ei ole minkäänlaista perustetta muuttaa Suomeen asti sotaa pakoon.
Todellinen syy muutolle lieneekin se, että Suomessa heille tarjotaan täysylöspito suomalaisten veronmaksajien rahoilla. Heille annetaan ilmainen majoitus, ruoka ja käteen rahaa, enemmän kuin, mitä he omassa maassaan saavat työssä ollessaan. Ihmettelen Suomen päättäjien sokeutta, etteivät he huomaa tällaista asiaa.
20130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Maahanmuuttajat ovat lähinnä Japanilaisia, Kiinalaisia, ym Aasialaisia, joilla on selkeä kuva mitä alkavat tekemään. Luukuille eivät tule. Aasialaiset ovat suoraselkäisiä kuten suomalaiset. Töitä pitää olla tai jäädään tulematta. Maahan TUNKEUTUJAT, "pakolaiset" (=ilmaista elintasoa luukuilta hakemaan tulijat), lapsiatehtailevat mustat, ja muut, jotka tulevat huijaamaan koko suomen kansaa, ovat eri asia kuin maahanmuuttajat. Maahanmuuttajilla on aina SUUNNITELMA omalle työllistymiselleen. Muilla ei ole.

Äänestä

Ei juurikaan ole, Syyriassa on sota ja sieltä saapuu Suomeen vain noin kaksi prosenttia kaikista hakijoista...Irakista, Somaliasta ja Afganistanista tulee nää elintasopakolaiset millä ei olen mitään hätää. Sais pistää takaisin rajalta, ei ole meidän vika jos muslimit tappelee keskenään ja tappaa toisiaan.

Äänestä

Ei ole koska Eu"n ulkopuoliset eivät voi matkustaa ilman tarkastuksia, ja tarkastetut jäävät ensimmäiseen turvalliseen maahan.

Äänestä

Ei niin ensimmäistäkään. Tulijoiden joukosta ei ole esim löydetty yhtään ainutta vammautunutta. Jos pakenisivat sotaa ja vainoa, tällöin väistämättä olisi raajarikkoja ja silmäpuolia joukossa.
Epäilysi on siis oikeutetuä,yhtä ainuttakaan pakolaista ei joukossa ole.

Äänestä
  • Noin juurikin. Tässä joukossa on valtava määrä Irakin armeijan sotilaita, jotka pakenevat kuka mitäkin, velvollisuuksiaan, sotarikoksiaan jne. Rintamakarkureita tavalla jos toisellakin. Kyllä v-tuttaa, kun suomalaiset hyyskät ottavat näitä sotilaita vastaan "welcome refugees"-kylteillä.

    Äänestä

Matut yhteiskunnan loisia

Äänestä

Sotakarkureita, sotavammoja joita hyysärin akka itki töllössä. EN ole nähnyt koskaan näin kamalia vammoja, sano lääkärityttö. No et varmaan, mutta armeijan lääkärihän sinne kannattais pestata mutta koska ostopalvelut niin hattarat.

Äänestä
  • Niin, ehkä vammoja on jollakin... jossakin. Ei kuitenkaan yhdelläkään suomeen tulleella matulla. Kesällä katselin lukemattomia kuvia näistä, useimmilla t-paita-shortsit vaatetus, minkäänlaista viitettäkään vammoista ei ollut yhdelläkään.

    Äänestä

Syljen noiden loismatujen päälle!

Äänestä

Mikä ihmeen 30 prosenttia? Tosiaan syyrialaisia on tulijoista vain kaksi prosenttia.
Lookisesti ajateltuna turvapaikan saajia pitäisi olla ehkä noin 5 prosenttia.
Mikä ihmeen kiveen hakattu totuus on 30 prosenttia.

Äänestä

Kiitos monista vastauksista aloitukseeni. En ole siis ainoa, jonka mielestä maahamme puoliväkisin tunkeutuvat "turvapaikan hakijat", ovat kaikkea muuta kuin todellisia pakolaisia. Tiedotusvälineemme levittävät jatkuvasti vääristynyttä tietoa ja propagandaa, joissa puolustellaan näitä ihmisiä. Siitä huolimatta yhä useampi suomalainen alkaa tajuta, että meitä huijataan tietoisesti, uskottelemalla, että kyseessä oli todelliset avun tarvitsijat, vaikka niin ei ole.

Äänestä
  • Eivät ole avuntarvitsijoita. Ovat vain tulossa viihtymään, miehittämään suomen vokottelemalla pikkutytöt tekemään lapsia kanssaan, ja ilmainen ylöspito valtion maksamana.
    Niille markkinoidaan Suomeen tuloa lupauksella, että saavat 1.500 euroa kuukausittain käteen, asunnon, eikä tarvitse tehdä mitään töitä.
    Lisäksi naiset ovat helposti vieteltävissä heidän näköisilleen

    Äänestä

  • Monet niistä sotarikollisia, karkureita, terroristeja jotka eivät tarvitse eivätkä ansaitse turvapaikkaa.

    Tässä eu sivustossa näkyy olevan 21.12. myös yksi joka tod.näk. Suomessa. Tietty niitä on paljoooooooon enemmän, mutta kaikkia ei ole vielä tunnistettu.

    https://twitter.com/eu_militiawatch?lang=fi

    Äänestä

Suomeen on tullut vuonna 2015 turvapaikanhakijoita 4000.Heistä syyrialaisia 1000 loput muualta afrikasta ja aasiasta.

Yli 25 000 elitasopakolaista.Tulleet hakemaan hyvää sosiaaiturvaa ilman mitään velvotteita ja mahdollisuutta lähettää Afrikkaan sukulaisille sosiaalirahaa Suomesta.
Yli 25 000 elintasosurffaria.Ovat tulleet hakemaan hyviä sosiaalituisuuksia.
Yli 25 000 valepakolaista. Ei oikeutta turvapaikkaan.
Yli 25 000 sotilaskarkuria.
Yli 25 000 käpykaartilaista
Yli 25 000 Isis-sotilasta
Yli 25 000 valeturvapaikanhakijaa Ei oiketta turvapaikkaan vaan karkoitus.
Yli 25 000 Seikkailijaa.Turvapaikkamenettelyn väärinkäyttäjää.
Yli 25 000 luvattomasti maahan tullutta.
Yli 25 000 Monen turvallisen maan läpi Suomeen tullutta laitonta siirtolaista.

Äänestä

Siellä on paljon höynäytettyjä ja hölmöjä, jotka lähtivät jonkun lapsellisen Europpa onnelan perään myyden omaisuutensa tai lainaten sukulaisilta tai salakuljettajilta rahaa matkaan. Uskoivat, että täällä on varattuna oma talo ja työtä ja palkkaa ja automaattisesti saa koko suvun tilata tänne, kun turvapaikka heltiää.
Onnettomille vain sattui huono vuosi, kun muutama muukin maailmassa oli saanut saman idean. Pettymys on varmaan suuri, kun joidenkin kuulemma lapsesta saakka elätetty unelma särkyi todellisuuden iskiessä. Ei taloa, ei työtä, ei sukulaisia.

Äänestä

Tyhmät suomalaiset pitävät rahojaan omanaan. Kaikki Suomessa oleva vauraus ja rahat ovat kaikkivoivan rakkaan suojelijamme Allahin rahoja.

Näin ollen ne rahat kuuluvat armaan Allahin lapsille eli muslimeille. Allah ak bar! on hyväksi nähnyt jakaa Suomessa olevaa vaurauttaa hurskaille lapsilleen, joita ovat kaikki Suomessa olevat sunni-muslimit. (Shiiat ovat loisia ja niille ei saa antaa rahaa.)

Äänestä
  • Jumala oli synnitön. Mohammatti oli syntinen. Joten terve menoa helvettiin hinaajat

    Äänestä

saman toistoa. eikö ole mitään uutta

Äänestä

Eilen tuli televisiosta suomalainen elokuva Evakko vuodelta 1956. Se kuvaa vuosien 1939-1940 tapahtumia talvisodan aikaan.

Näitä karjalaisia evakkoja on verrattu usein asiantuntemattomattamasti nykyisiin matuihin. Vertaus ontuu pahasti. Karjalaiset olivat suomalaisia, jotka siirtyivät pakon edessä pois kotiseuduiltaan muuhun Suomeen.

Evakot olivat naisia, lapsia ja vanhuksia. Miehet olivat taistelemassa NL:ää vastaan. Nykyiset matut ovat melkein yksinomaan 20 - 40 vuotiaita miehiä. Nämä ovat rintamakarureita, joiden oikea paikka olisi olla puolustamassa maataan. He ovat pettureina paenneet Suomeen ja jättäneet naiset ja lapset heitteille. Monissa maissa, joista he ovat paenneet, ei ole edes vaaralliseksi luettavaa sotatilaa.

Äänestä
  • Sota sinänsä ei edes käsittääkseni ole pelkästään peruste turvapaikan saamiseen. Siihen pitää liittyä jotenkin suoranainen vaino. Useimmissa nyt sotaa käyvistä maista on edelleen täysin turvallisia alueita jonne mennä.

    Miehiä ei turvapaikkaoikeuden pitäisi koskea lainkaan vaan heidänhän pitäisi puolustaa maataan. Ovat näin tehneetkin, käyneet armeijan, opetelleet aseet, ehkä jonkin aikaa taistelletkiin. Karanneet.

    Nyt näillä olevinaan miehillä on kova hätä keksiä vainotarinoita. Facebook kuvat osoittavat sotilas- tai terroristitaustan, moni jää kuvien ja kehnon valehtelun vuoksi onneksi kiinni ja palautetaan kotimaahansa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Herää_Suomi kirjoitti:

Minua ärsyttää se, että maahanmuuttajista käytetään jatkuvasti sellaisia nimityksiä kuin pakolainen tai turvapaikan hakija. Onkohan heidän joukossaan ainuttakaan todellista pakolaista tai turvapaikan hakijaa?
Yhdessäkään Lähi-idän tai Afrikan maassa ei ole niin totaalista sotatilaa, etteikö niiden alueelta löytyisi täysin rauhallisia asuinalueita, joihin sota-alueelta siviilit voisivat matkustaa evakkoon. Ei ole minkäänlaista perustetta muuttaa Suomeen asti sotaa pakoon.
Todellinen syy muutolle lieneekin se, että Suomessa heille tarjotaan täysylöspito suomalaisten veronmaksajien rahoilla. Heille annetaan ilmainen majoitus, ruoka ja käteen rahaa, enemmän kuin, mitä he omassa maassaan saavat työssä ollessaan. Ihmettelen Suomen päättäjien sokeutta, etteivät he huomaa tällaista asiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu