Miksi ateistit eivät siirry omaan ajanlaskuun? Eikö se ole vähän noloa, että he noudattavat kristillistä ajanlaskua? Varsinkin, kun heillä on omat muista poikkeavat teoriansa siitä mikä on universumin ja maaplaneetan ikä.
Ateistinen aikakäsitys
9
102
Vastaukset
Taas tämä sama juttu.
Ilmeisesti into-kristittyjä riepoo aivan vimmatusti viettää viikoittan Torille pyhitettyä päivää, kun he luulevat muidenkin kärsivän samasta ongelmasta.
Siis: Ei ole noloa. Enemmän noloa on se, kuinka vähän aloittaja näkyy tietävän ajanlaskun historiasta ja kehittymisestä nykyisekseen.Miksi pitäisi siirtyä johonkin? Ajanlasku perustuu aurinkovuoteen sekä maan pyörähdysaikaan. Vuodenvaihteen sijoittamiselle talvipäivänseisauksen tuntumaan on omat, kristinuskoa vanhemmat perusteensa.
Kristilliseksi mieltämäsi gregoriaaninen kalenteri taas perustuu erittäin vahvasti juliaaniseen kalenteriin, eli roomalaiseen ajanlaskun. Ajanlaskussa on kristittyä alkuperää siis suunnilleen saman verran kuin nykyisin vallalla olevissa joulun ja pääsiäisen juhlimisen käytännön traditiossa pupuineen, tipuineen ja pukkeineen. Paremminkin on siis hieman noloa, että kristityt tuntevat Julius Caesarin ajanlaskun niin vahvasti omakseen.Mitä tulee käsitykseen maapallon ja universumin iästä, erimielisyyttä vallitsee lähinnä vain oppimattomissa fundamentalistisissä ruohonjuuritason porukoissa. Käytännössä kaikki merkittävät kristilliset kirkkokunnat pitävät luonnontieteiden antamaa arviota nykyisin uskottavampana kuin Raamatusta laskettua, sekä hyäksyvät niin evoluutio- kuin alkuräjähdysteoriankin. Esimerkkinä vaikkapa Suomen evlut kirkko tai vaikkapa katolinen kirkko, joka ei näe em. teorioissa ongelmaa.
- la_2.1.13820715251
Jos universumin tai maapallon ikä tiedettäisiin vuoden tarkkuudella, niin olisi kuitenkin melko epäkäytännöllistä käyttää jompaakumpaa ajanlaskun alkuhetken määrittelyyn, koska vuosiluvussa olisi niin monta merkitsevää numeroa.
"Varsinkin, kun heillä on omat muista poikkeavat teoriansa siitä mikä on universumin ja maaplaneetan ikä."
Tietääkseni ateisteilla ei ole mitään kyseistä asiaa koskevaa teoriaa. Kosmologialla on teoria n. 13,8 miljardia vuotta vanhasta universumista ja 4,5 miljardia vuotta vanhasta maapallosta ja sitä teoriaa tukee koko tiedeyhteisö.
Onko aloittajalla tiedossa joku siitä poikkeava teoria?- Gronkeli
En jaksa vastata teille, olette typeriä Kamelinperseitä aidanseipäässä, homot.
- Teuvoo
Gronkelin vastaus oli tosi tyhjentävä kaikin puolin, ainakin älynsä kohdalla, joutui oikein kaapimaan "pytyn" pohjaan asti.
No, minä sanoisin että oletetun Jeesuksen oletettu elämä ja etenkin oletettu kuolema, niistä syntyneine uskontoineen ovat kyllä voimakkaasti vaikuttaneet nykyisen Euroopan kulttuuriin. Siinä mielessä se on ihan hyvä ajanlaskun alkupiste, siinä kuin jokin muukin.
Hyvä olisi pitää se alkupiste paikoillaan, kuten nyt on tehtykin: Jeesuksen oletetun kuoleman oletetaan tapahtunneen muutama vuosi ennen (jälkeen? ajanlaskumme alkua. Nollapistettä ei kuitenkaan ole muutettu, ainoastaan yksikköä. Aiemminhan se oli ennen Kristuksen syntymää, nykyään viitataan vain ajanlaskun alkuun.
Minusta kristillinen ajanlaskukaan ei perustu mihinkään arvioon maapallon iästä sen paremmin kuin planeettame ikään, vaan arvioon Jeesuksen syntymävuodesta. Vaikka mistäpä minä tiedän kaikkien eri kristinuskon suuntausten käytännöt tässäkään asiassa.No onhan sekin aika noloa, että Kristityt käyttävät pakanajumalten nimiä viikon ja kuukauden päivissä, ilman että edes tietävät niistä. Ja osa harrastaa horoskooppien tutkimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,252144Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.921955Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e881931MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131633Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241517Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4881496Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11484Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?491290Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.731164Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas351159