Arkkivihollisemme

Arkkipiispa Mäkinen ja arkkiatri Pelkonen
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuuluvat samaan kastiin kuin Lusifer.

Äänestä

Punaista ristiä on arvosteltu kovin sanoin varsinkin internetin rasistisissa keskusteluryhmissä. Syytöksistä on saanut kuvan, jonka mukaan Punainen risti on miltei suurempi uhka Suomelle kuin itse pakolaiset.

– Rationaalinen puhe ei auta, kun toinen on pelon ja vihan tunteiden alla. Ensin täytyy voittaa pelko ja luopua vihasta. Se ei ole helppoa. Kyse on vähän samasta asiasta kuin kateus: sekään ei lähde ennen kuin itse tajuaa tilanteensa ja haluaa luopua siitä, Heikkinen sanoi.

Uudenvuodenpäivän vastaanotolle osallistui myös Turun kaupunginhallituksen puheenjohtaja Olli A. Manni. Hän kertoi olevansa tyytyväinen tapaan, jolla Turun hallinnossa on pystytty hyvässä yhteishengessä tekemään ratkaisuja.

Manni on joutunut useasti tulilinjalle, kun turkulaisille on järjestetty tiedotustilaisuuksia vastaanottokeskuksien perustamisesta. Mannin mukaan Turku kantaa Suomen muiden suurimpien kaupunkien tapaan ison vastuun maahan jäävien pakolaisten kotouttamisesta ja kouluttamisesta.

– Meillä on ollut hyviä keskusteluja naapurikuntien kanssa yhteistyöstä tässä asiassa. On tärkeää, että kaikki osallistuvat kykyjensä ja voimavarojensa mukaisesti tähän työhön, Manni sanoi.

Lounais-Suomen poliisilaitoksen päällikkö Tapio Huttunen kertoi tulleensa arkkipiispan vastaanotolle vähän kuin vastavierailulle.

– Tästä on tullut hyvä tapa aloittaa uusi vuosi. Arkkipiispa käy meillä poliisitalolla joulun alla ja pitää hartaustilaisuuden poliisitalon auditoriossa. Siitä alkaa poliisilaitoksen joulu, Huttunen muisti.

Hän sanoi olevansa tyytyväinen, että presidentti Sauli Niinistö otti vahvasti kantaa kantasuomalaisten ja maahanmuuttajien väleihin. Polttopullon heittäminen vastaanottokeskuksiin on hänenkin mielestään vakava rikos, eikä vähättelyn arvoinen asia.

Äänestä

Ja tietysti arkkisvekot kuten Paavo Lipponen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arkkiarkki kirjoitti:

Arkkipiispa Mäkinen ja arkkiatri Pelkonen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu