Viikon kysymys

10

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kortteeripollari

      kaikki alkaa ja loppuu avaruus-peteen

      • No niin, nyt on tämä arvoitus ratkaistu.

        "Kiitos sinulle"

        MarttyyriMallari-TTt


    • Luolamadonna

      Avaruus alkaa ja alkoi juuri siitä kohtaa, jossa nyt olet. Tätä pienempiin mittayksikköihin ei ole järjellistä näissä olosuhteissa mennä. Eli me kaikki olemme tilan alkupisteessä samalla, kun olemme sen loppupisteessä.

      Se miksi matka vanhimpiin osiin universumia on niin pitkä, johtuu niiden kasvavasta nopeudesta suhteessa sinuun tai minuun. Eli periaatteessa mihin tahansa havaittavaan pisteeseen kokonaisuutta, jotka pakenevat kiihtyvällä vauhdilla toisiaan.

      Eli ajatuskyhäelmä on mittasuhteiltaan hyödytön, koska sillä ei voi merkata mihinkään pysyvään tai paikoillaan olevaan.

      (Hihitystä)

      • Eli toisin sanoen ympäri käydään ja yhteen tullaan.

        "Ihmettelee"

        MarttyyriMallari-TTt


      • Luolamadonna

      • Aivan, me emme ymmärrä miksi jollain asialla ei ole syntymäaikaa ja se on rajaton.

        "Tunnustan etten tajua tätä asiaa"

        MarttyyriMallari-TTt


      • Luolamadonna
        Luolamadonna kirjoitti:

        Mielestäni suurin ongelma rivitaviksella on käsittää se että tila muodostuu samalla, kun nopeus materialla kasvaa.

        Periaatteessa voidaan ajatella, että käsityksemme tilasta ja tilantajusta on mahdollisimman väärä.

        Kuitenkin voidaan ajatella, että universumi voi olla myös kaunis.

        http://ep00.epimg.net/diario/imagenes/2008/09/28/eps/1222583207_740215_0000000000_noticia_normal.jpg

        (Reps)

        Hetki aikaa

        Ja jos tila ja sen mittaamaton määrä on suuri ihmetys ihmismielelle, niin sitä suurempi ihmetys voi olla vain aika itse.

        Nopeus, aika & universumin ydin, pimeä henki yhdessä saavat varpaani kauhusta kippuraan. Mielestäni materia on sitä mitä viimeiseksi kannattaa kosmoksessa tuijottaa.

        (Naurua)


    • määmy

      Avaruus alkaa syntymäst, sluuttaa kuolemaan

      • Milloin se syntyi ja miten se voisi kuolla?

        "Ajattelen että avaruus on aina ollut eli se ei ole edes koskaan syntynyt"

        MarttyyriMallari-TTt


      • määmy
        MarttyyriMallari-TTt kirjoitti:

        Milloin se syntyi ja miten se voisi kuolla?

        "Ajattelen että avaruus on aina ollut eli se ei ole edes koskaan syntynyt"

        MarttyyriMallari-TTt

        Syntymäst e sanoa osaa, halkaisia sen minkä tunnemme, noin 93 miljardii valon vuotta.
        Mun vertauksein kuulu sarjaan "Ihmisen synty & kuolo". Enne syntymää avaruudest e välii & kuoleman jälkee e välii avaruuden merkityksest"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      147
      2896
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      59
      1882
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      98
      1848
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1799
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1650
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1349
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1233
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe