http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1451889185532.html
En välitä saduista nimeltä uskonnot. Onneksi niissä on se hyvä puoli, että on vapaapäiviä. Nytkin parin viikon aikana 5 ylimääräistä.
En välitä saduista nimeltä uskonnot. Onneksi niissä on se hyvä puoli, että on vapaapäiviä. Nytkin parin viikon aikana 5 ylimääräistä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mkava katsoa tänään jääkiekon finaaliottelua oluen ja viinin kera. Huomenna voi parannella krapulaa, kun vapaapäivä ja lähteä torille jatkamaan juhlia.
Uskonnot ja usko on hyvä erottaa tosistaan. Usko Jeesukseen pelastaa, uskonto itsessään ei.
Miten usko satuolentoon pelastaa?
Jaa - onko tämä todellisuus ja luomakuntakin ihmeineen satua??? Minusta se edellyttää Luojaa ja Suunnittelijaa.
Evoluutiouskontoa sanoisin satutarinaksi vailla pohjaa.
Kirkko katoaa arkipyhien katoamisen myötä.
Ne arkipyhät ovat olleet tosi ärsyttäviä, kun kaikki menee kiinni mutta nythän aukioloajat vapautuvat.
Tulevaisuuden katsaus ennustaisi, että kaikki kistilliset juhlapyhät katoavat, ja tulee vain tasainen arki.
Jos ateistit ajattelevat siten loukkaavansa Jumalaa, on tuotettava heille pettymys. Meidän kirkolliset pyhät ovat kaukana Jumalan asettamista vuotuisista juhlista, ja näistäkin ruupuista on tehty pakanallisia kulutusjuhlia. Eli jos ne poistuvat, se ei loukkaa yhtään ketään taivaan väestä.
Ajallaan tulee Raamatullisten juhlien ennallistaminen. Näin sana kertoo eikä ole koskaan poikennut eikä poikkea piiruakaan siitä.
Linkissä juutalaisten juhlavuosi - joukossa tosin myöhemmin lisättyjä juhlia, joita ei ole Mooseksen laissa.
http://vanhat.sekl.fi/sekl/lahetys/lahetystyomme/juutalaisille-ensin/juutalainen-juhlakalenteri
Vapaapäiviä ei ole koskaan liikaa. Ei anneta näitä vähäisiäkään vapaapäiviä pois. Lapsetkin saavat olla vanhempien kanssaan kotosalla, niin ei ole hoitoon vientiä.