Keitä te suvakit olette ?

Ette halua auttaa suomea ja suomalaisia, mutta verovaroista haluatte jakaa miljardeja muille, suurempien kansojen ihmisille vähäisestä varoistamme ? Täystyy smaa kysyä poliitikoilta: oletteko te hulluja ? Jaatte rahaa partasuupakolaisille ja ties mihin, mutta ette saaneet lastensairaalaa edes omalle kansalle !

Te olette pettäneet kansan !

Te ette halua nähdä, mitä ongelmia suomeenkin on tullut ja tulee Afrikan ja Lähi-idän väestönosien mukana. Rikollisuus vain kasvaa euroopassa Afrikan ja Islamin väen mukana.

Kuinka nyrjähtäneitä te suvakit olette ? Mielistelette suomalaisten veroeuroilla kyseenalaisille kehitysmaalaismiehille.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ne on spr-hyyskiä.

Äänestä
  • Olemme+PersKeKo-porvareita.+Siksi+juuri+nostimme+Suomeen+tulevien+mamuinvaasion+maahantunkeutujien+määrää+2015+EU:n+eniten+yli+822%+edellisvuodesta,+EU-kakkosen+nostaessa+vain+1/3+tästä+mamumäärää.+Me+haluamme+tänne+Saksan+tapaan+1€/tunti+mamuhalpatyömarkkinat,+koska+kantasuomalaiset+eivät+laiskoina+viitsi+tehdä+töitä+euron+tuntipalkalla.+Kun+mamut+saadaan+1€/tuntipalkalla+töihin,+tasapuolisuuden,+tasa-arvon+ja+syrjimisen+estämisen+takia+euron+tunti+työ+laajennetaan+koskemaan+myös+kantasuomalaisia.Näin+Suomessa+saadaan+yrittäminen+kannattamaan+ja+työnantajat+työllistämään.Sipiläkin+auttoi+maahanmuuton+saamisessa+käyntiin+tarjotessaan+ökyasuntoaan+mamukäyttöön+jota+mainostettiin+Irakissa+ym.+maissa+siirtolaisaallon+käynnistämiseksi.Mamutus+on+hyvä+asia.

    Äänestä

Höpsistä, me suvakit haluamme vain muutaman muslimin tänne jotta voimme leikkiä monikulttuurista.

Sitten kun haluamme, vain kerromme muslimisedille ettei enää tarvitse tulla tänne ja he pysyvät kiltisti kotimaissaan.

Aiai kun se on jättekivaa kun saamme käyskennellä kaikenlaisisssa tupperware-kesteillä ja meillä on siellä mukana ihqu vähemmistöläinen jolla on ihqu vaalean kaakaon värinen iho, se on niin ihqun muodikasta. He tuoksuvatkin paljon paremmalle kuin esim suomen romanit.

Yhdessä ihqujen arabiemme kanssa katselemme kuvia hukkuneista lapsista ja syyttelemme suomalaisia rasisteiksi, se on niin ihanan tiedostavaa että meiltä valuu pissat pöksyyn kun kikatamme muiden ihmisten pahuudelle.

Terveisin: joku-suvakki-vaan, hih hih terkkuja (kaikille mamuille ja suvakeille) hih hih.

Äänestä

Kyllä näytti kauhealta tv-kuvat Lähi-idästä, kun villi-ihmisen näköiset äijät rynnivät raivoissaan joukkohysterian vallassa ja osoittivat mieltään. Karu ja kamala visio. Kuka haluaa tällaista Suomeen?

Äänestä

Suvakeilla viiraa pahasti päästä. Pahinta, että he eivät sitä itse huomaa. Aiheuttavat omalle kotimaalleen ja sen kansalaisille paljon pahaa.

Äänestä

Poliitikot mukana pakolaisbisneksessä

Sunnuntai 20.9.2015 klo 07.46

Yksityisen vastaanottokeskuksen hallituksessa istuu entinen ja nykyinen kansanedustaja.
Maahanmuuttovirasto perustaa uuden vastaanottokeskuksen Espoon Otaniemeen. Vastaanottokeskuksen pyörittämisestä vastaa Luona Oy.
Maahanmuuttovirasto perustaa uuden vastaanottokeskuksen Espoon Otaniemeen. Vastaanottokeskuksen pyörittämisestä vastaa Luona Oy. (ANTTI NIKKANEN)

Maahanmuuttovirasto ilmoitti keskiviikkona perustavansa Espoon Otaniemeen vastaanottokeskuksen aikuisille turvapaikanhakijoille.

Viraston mukaan entisen Pelastusopiston kiinteistöön perustettavan vastaanottokeskuksen toiminnan käynnistämisestä ja ylläpitämisestä vastaa Luona Oy.

Kesän alussa nimensä Luonaksi vaihtanut yritys (ent. Barona Hoiva Oy) kuuluu työntekijöitä ja asumispalveluja välittävään Barona-konserniin.

Barona on tarjonnut kriisimajoitusta Helsingin kaupungille toisen tytäryhtiönsä Forenomin kautta. Kriisimajoitus on ollut Baronalle äärimmäisen tuottoisa bisnes.

Uudella vastaanottokeskuksella on aluksi valmius sataan asukkaaseen, mutta paikkamäärää voidaan kasvattaa viikossa jopa 300-400 asukkaaseen.

Maahanmuuttoviraston mukaan Suomessa ei ole aiemmin ollut yksityisten yritysten ylläpitämiä vastaanottokeskuksia.

Suuria summia

Maahanmuuttoviraston mukaan yksi vuorokausi vastaanottokeskuksessa maksaa valtiolle keskimäärin noin 40 euroa per turvapaikanhakija.

- Tämä valtakunnallinen keskiarvo pätee myös Luona Oy:n kohdalla, viestintäpäällikkö Hanna Kautto maahanmuuttovirastosta sanoo.

Kauton mukaan tilanteen kiireellisyydestä johtuen kirjallinen sopimus on vielä tekemättä.

Suullinen sopimus kuitenkin löytyy ja sen perusteella Luona veloittaa palveluksistaan saman verran kuin esimerkiksi Suomen Punainen Risti (SPR) tai kunnat.

Sadan turvapaikanhakijan majoittaminen maksaa valtiolle noin 4 000 euroa vuorokaudessa eli 120 000 euroa kuukaudessa.

Valtakunnallisen keskiarvon mukaan 400 turvapaikanhakijan majoittaminen on kuukausitasolla jo lähes puolen miljoonan euron suuruinen bisnes.

Vuositasolla puhutaan lähes kuudesta miljoonasta eurosta.

Maahanmuuttoviraston mukaan satoja turvapaikanhakijoita majoittavan vastaanottokeskuksen pyörittäminen vaatii paljon henkilökuntaa.

- Sata henkeä vaatii 9-10 työntekijää ja kolme sataa jo 18-19 työntekijää. Eli henkilöstökulut ovat varmasti suuret tälle (toiminnan) ylläpitäjälle, Kautto sanoo.

Tuttuja nimiä

Koko Barona-konsernin liikevaihto oli viime vuonna 160 miljoonaa euroa. Barona Hoivan osuus tästä oli 3,5 miljoonaa euroa, mutta tulos painui lähelle nollaa.

Luonan hallituksen puheenjohtajana toimii Helsingin kaupungin ex-sosiaalijohtaja Paavo Voutilainen, joka siirtyi Baronan leipiin viime vuoden keväällä.

Hädänalaisten ihmisten majoittaminen on Voutilaiselle tuttu bisnes, sillä hän vastasi Helsingin kaupungin hätämajoituksen ostosta vuoden 2012 loppuun asti.

Voutilainen johti myös Helsingin kaupungin asettamaa kriisimajoitustyöryhmää, joka luovutti loppuraporttinsa vuoden 2013 lopussa.

Luonan muut hallituksen jäsenet ovat Baronan toimitusjohtaja Markus Oksa, kansanedustaja Sanna Lauslahti (kok), ex-kansanedustaja Ulpu Iivari (sd) ja ydinvoimayhtiö Fennovoiman entinen yhteiskuntasuhteista vastaava johtaja Pasi Natri. Natri on europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natrin (sd) puoliso.
Ulpu Iivari
Ulpu Iivari
Sanna Lauslahti
Sanna Lauslahti

Tavallista bisnestä

Entinen kansanedustaja ja europarlamentaarikko Iivari kertoo olevansa mukana puhtaasti hallitusammattilaisena.

- Olen ollut aikaisemmin Helsingin Diakonissalaitoksen säätiön hallituksessa, joten tämä on tietyllä tavalla jatkoa sille, Iivari sanoo.

Viime vuoden keväällä perustetun Luonan on Iivarin mukaan tarkoitus tuottaa jatkossa myös vanhuksille suunnattuja palveluita.

- Tämä on kokonaan uusi yritys, jota on tässä nyt rakenneltu, Iivari sanoo.

Iivarin mukaan vastaanottokeskus on yritykselle bisnes muiden joukossa.

- Me teemme tätä ihan samoilla ehdoilla kuin SPR:kin. Ei siinä ole mitään sen kummempaa, Iivari sanoo.

Lauslahden mukaan osakeyhtiön tehtävä on tehdä bisnestä. Kuten Iivarikin, Lauslahti on mukana strategisena hallitusammattilaisena, ei osakkeenomistajana.

- Bisnekseen liittyy eettisiä kysymyksiä ja meidän tehtävä on tuoda hallitustyöskentelyssä tätä eettistä puolta näkyviin, kokoomuksen kansanedustaja sanoo.

Kovaa kritiikkiä

Helsingin kaupungin ja Baronan väliseen "hätätilabisnekseen" kiinnitettiin huomiota ensimmäisen kerran jo pari vuotta sitten.

Helsingin kaupunginhallituksen jäsen ja vasemmistoliiton valtuustoryhmän puheenjohtaja Veronika Honkasalo jätti kaupunginvaltuustolle maaliskuussa 2013 kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyi, miten sosiaali- ja terveysvirasto on päätynyt kalliiseen yhteistyösopimukseen Baronan tytäryhtiön Forenomin kanssa.

Äänestä
  • Honkasalo kertoi saaneensa sosiaali- ja terveysvirastolta tiedon, jonka mukaan Helsingin kaupunki oli maksanut Forenomille tilapäismajoituksen kuluina noin kahdeksan miljoonaa euroa vuosina 2010-2012. Honkasalon mukaan yhteistyö Forenomin kanssa maksoi Helsingille vuonna 2012 lähes neljä miljoonaa euroa.

    Honkasalon mukaan sopimus Helsingin kaupungin kanssa kolminkertaisti Forenomin liikevaihdon kolmessa vuodessa 18 miljoonaan euroon.

    - Liikevaihtonsa kasvun Forenom on mahdollistanut muun muassa sen kautta, että se pyytää usein tuplasti enemmän vuokraa verrattuna vapailla markkinoilla oleviin vuokra-asuntoihin, Honkasalo kirjoitti blogissaan.

    Helsingin Sanomien tekemän selvityksen mukaan Helsingin kaupunki maksoi Forenomille yhden perheen kriisimajoituksesta 2 500 euroa kuukaudessa.

    Helsingin sosiaali- ja terveystoimesta vastaava apulaiskaupunginjohtaja Laura Räty (kok) piti Forenomin perimiä hintoja "käsittämättöminä".

    Äänestä

Ketä suomalaista tässä nyt ei ole autettu?

Äänestä

Hyssärit kantakaa vastuu. Kertokaa mistä leikataan reilusti. Vastuu maksaa ja se pitää kantaa. Pakeneteko taas vastuuta, kun maksun paikka tulee?

Äänestä
  • Hyysärin verokortissa on veroprosentti noussut 10 prosenttiyksikköä. Hyysärit luopuvat myös mielellään kaikista sosiaaliavustuksistaan. Myös hyysärien suojatyöpaikkoen lukumääriä tullaan vähentämään säästöjen saamiseksi.

    Äänestä

  • Hehän luopuvat vaikka hengestään, jos muukalaisten hyvästä on kysymys. Kirjoituksista päätellen ovat suorastaan hurmostilassa.

    Äänestä

Sanna lauslahti pelkää jo tippuvansa eduskunnasta kun lykkää naamaansa taukoamatta iltapäivälehteen. Kirjoitusten hölmö logiikka: otetaan köyhältä ensin kaikki mutta sitten otetaankin vain puolet."ollaan oikeilla jäljillä" hurskastelee tämä matubisnesnainen/kansalaisten"luottamushenkilö"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Käsittämättömiä kirjoitti:

Ette halua auttaa suomea ja suomalaisia, mutta verovaroista haluatte jakaa miljardeja muille, suurempien kansojen ihmisille vähäisestä varoistamme ? Täystyy smaa kysyä poliitikoilta: oletteko te hulluja ? Jaatte rahaa partasuupakolaisille ja ties mihin, mutta ette saaneet lastensairaalaa edes omalle kansalle !

Te olette pettäneet kansan !

Te ette halua nähdä, mitä ongelmia suomeenkin on tullut ja tulee Afrikan ja Lähi-idän väestönosien mukana. Rikollisuus vain kasvaa euroopassa Afrikan ja Islamin väen mukana.

Kuinka nyrjähtäneitä te suvakit olette ? Mielistelette suomalaisten veroeuroilla kyseenalaisille kehitysmaalaismiehille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu