Kolme vuosikymmentä sitten kukaan ei sanonut "saada aikaiseksi", ellei sitten puhunut herätyskellon soitosta. Miksi vanha kunnon "saada aikaan" on hylätty. Tuo jonkun varmaankin vitsinä aloittama pitempi muoto vie esim. jääkiekkoselostuksissa turhan paljon aikaa - tai aikaista.
Saada aikaiseksi
6
66
Vastaukset
Olen ihmetellyt samaa asiaa. Eikö kukaan tämän älyttömän fraasin käyttäjä tule ajatelleeksi, mikä on sen vastakohta: saada myöhäiseksi.
Toisaalta samat ihmiset, jotka sanovat "saada aikaiseksi", eivät vahingossakaan sano vastaavaa translatiivimuotoa "saada tehdyksi" vaan käyttävät käsittämätöntä partitiivimuotoa "saada tehtyä".
Siihen aikaan kun itse opettelin suomen kirjakielen sääntöjä, "saada tehtyä" tai "tulee tehtyä" oli jollei virheellinen niin ainakin murteellinen sanamuoto.
Moni käyttää sanontaa "tulee syötyä" puhuessaan aterioinnista tai vastaavasta. Minulta taas syötyä tulee silloin, kun istun pytyllä.Fraasi ”saada aikaiseksi” ei ole sen älyttömämpi kuin ”saada aikaan”. Kumpikin on sanonta, eikä pidä tuijottaa sanojen ”aikainen” ja ”aika” perusmerkityksiin. Eihän ”aikaan saaminen” ole aikaan (= todellisuuden tiettyyn ulottuvuuteen) saamista – tai jos on, niin ”aikaiseksi saaminen” on vähintään yhtä hyvin perustein aikaiseksi (= aikaan kuuluvaksi, ajassa olevaksi) saamista.
Fraasi ”saada aikaiseksi” on määritelty murteellisuudeksi (näin jo Nykysuomen sanakirjassa s.v. aikainen 4), eikä tätä ole toistaiseksi muutettu.
Toisaalta ”saada tehtyä” on hyväksytty yleiskieleen jo vuonna 1973, ks.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/normit.html#tehtya
Mitään erityistä logiikkaa tässä ei ole. Kirjakielen luominen merkitsi sitä, että eri murteiden mukaisista vaihtoehdoista yleensä yksi otettiin kirjakieleen. Sittemmin tästä on lipsuttu joissakin tapauksissa. Näin syntyy monenlaista sekaannusta. Tarkoittaako ”saada tehtyä” aivan samaa kuin ”saada tehdyksi”, vai onko ilmauksilla jokin vivahde-, sävy- tai jopa merkitysero? Murteissa tällaista ongelmaa ei ole, koska niissä vain toinen ilmauksista on käytössä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1143378Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo262766HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat772598Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1001609Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k741518Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.191174Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3741095Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962011085Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s12947- 51882