osaksi Neuvosto-Venäjää. Näin mm. vappupuheessaan 1976, jonka nykyään tietysti kieltää, kuten monet muutkin toimensa, viime kädessä 60-70 vuoden salauspäätöksillään.
Halosen kaltaiset Suomen vihaajat SAK:ssa ja taistolaissoluissa uskoivat kohta olevansa Neuvosto-Suomen uusi eliitti. Suomen talous ensin lakoilla ylösalaisin, maahan sekasorto ja monialaisella myyräntyöllä sisäinen puolustustahto historian koipusseihin.
Itse Lenin on nimittänyt Venäjää "kansojen vankilaksi".
Halosen kaltaiset Suomen vihaajat SAK:ssa ja taistolaissoluissa uskoivat kohta olevansa Neuvosto-Suomen uusi eliitti. Suomen talous ensin lakoilla ylösalaisin, maahan sekasorto ja monialaisella myyräntyöllä sisäinen puolustustahto historian koipusseihin.
Itse Lenin on nimittänyt Venäjää "kansojen vankilaksi".
Vastaukset 26
Vanhimmat
Onko Sinulla säälittävällä rassukalla mitään muuta elämässäsi kuin Presidentti-palsta ja 4 VUOTTA SITTEN ELÄKÖITYNEEN Presidentti Halosen solvaaminen tuolla iänikuisen vanhalla, perättömillä Seppo Lehdon sutkauksilla ja propagandalla?
Nuo pskajutut eivät estäneet Halosen valintaa 2000 eikä 2006 enkä ymmärrä mihin enää pyrit?
Täyttämään elämäsi tyhjiön? Ei vaimoa, ei lapsia, ei kavereita...
Eläke-Halonen itse työntyy TV1:n kuvaruutuun "presidenttinä" jatkuvasti. Halonen antaa lausuntoja, mutta ei vastaa siihen mitä kysytään ja vastaa siihen, mitä ei kysytä - epämääräisiä vaan puhuu.
Halosluuskan, suomenvihaajan
kaksinaamaisuus, myyräntyö ja raivokas DDR-STASI -yhteyksien vähättely ja peittely on oma valinta ja kertoo Halosen toiminnan suunnitelmallisuudesta. Kysymys e ollut jostain nuoruuden lipsahduksesta.
Halosen kohdalla on niin, että lukuisat monilapsiset äiditkin ihan oikeasti uskoivat äänestävänsä naista ja samalla tasa-arvon ja humaanisten arvojen puolesta. Kaksi kautta presidenttinä, 12 vuotta, on pitkä aika. Lisäksi Halonen oli ennen presidenttikauttaan sosiaali- ja terveysministeri, oikeusministeri ja toimi eduskunnan lakivaliokunnassakin.
HALONEN PETTI ODOTUKSET TÄYSIN. Naista edustavana ja SAK:laisena Halonen olisi pystynyt vaikuttamaan samapalkkaisuuden toteutumiseen ja monilapsisten äitien työeläkkeisiin. Halosen junailema avioliittolaki 1987 jätti avioeron liitännäiskysymykset oikeuslaitoksen taakaksi. Tämä koskee myös lapsia ja erityisesti 17-vuotta täyttäneitä lapsia sekä perhe-eläkkeitä.
Halosluuska on itse...hmm mikä lie...ja homojen ja lesbojen asiat mielessä päällimmäisenä. Tänä päivänä ollaan jo siinä pisteessä, että homojen ja lesbojen avioliitto ja kirkollinen vihkiminen on kansakunnan ykköskysymyksiä. Toisaalta Halonen on vähätellyt avioliittoinstitutiota lainsäädäntöteitse, toisaalta sukupuolineutraali avioliittokysymys on ollut päivän ykkösaiheita ?
Euroopan sosiaalisten oikeuksien komiteankin tuomitsema köyhyys on Suomessa pääosin naisten, ikääntyneiden äitien köyhyyttä .
Päiväkotioikeus alkoi toteutua kaikille vasta 1980-luvun puolivälissä. Koulutetut, usein opintovelkaisetkin äidit, eivät saaneet lapsia kunnalliseen päivähoitoon "hyvien tulojen" takia. Jos jokukin lapsista tarvitsi erikoishoitoa, todelliset vaihtoehdot olivat ja ovat vielä tänäänkin vähissä. Kaikki kaadettiin äitien niskaan ja kaiken päälle nämä "siivellä eläjät" syyllistettiin.
Juuri Kade-Halonen oli ensimmäisten joukossa lanseeraamassa siivelläeläjä - termiä jo 1960- 1970-lukujen vaihteessa.
Kaksinaamainen Halonen on pyrkinyt järjestelmällisesti murtamaan suomalaista arvoperustaa. Se tiedetään. Yksityiskohtia ei tarvitse tässä luetella.
Suomi "sai" naispresidentin.
Nimenomaan NAISPRESIDENTIN. Halonen ja naiseus eivät kuitenkaan mahdu samaan persoonaan.
Älä Seppo selitä. Itse olet valheiden levittäjä ja huora.
haloskasta ei olis tullut koskaan presidenttiä jos se ei olis ollut nainen, ainakin naisen näköinen muumi.
http://www.halla-aho.com/scripta/tarja_halosesta.html
.
Odotellut olen vuosia että artikkelin komenteissa olisi lopulta tullut se Halosen merkittävien töiden lista. Olen sitä useampaan kertaan kysynyt, että mitkä ovat ne merkittävät työt ja saavutukset, mitä Halonen on tehnyt. Vastaus on yleensä aina ollut, että kyllä hän on paljon tehnyt merkittävää, mutta ei sitä koskaan kukaan ole yksilöinyt.
Halonen on huonoin presidentti, mitä Suomella on ollut. Erityisesti tuon esille Venäjä-suhteet. Ei hän niiden pohjalta ole saanut yhtään mitään SUOMEN ja SUOMALAISTEN oikeuksia ja etuja ajavaa asiaa.
Esim. Wikileaksin mukaan hän kiirehti vuonna 2004 vakuuttamaan Putinille, ettei Suomella ole mitään vaatimuksia Venäjältä. Oli silloin joku kysynyt Karjalan palautuksesta. Eli onhan se Halonen Karjalan palautuskysymyksestäkin puhunut, mutta aina negatiivisesti suomalaisten kannalta.
Miksi halonen niin koki vaalien jälkeen tavattoman helpottavaksi sen, että tarkistettiin hänen pitäneen tuon vappupuheensa sisätiloissa, eikä Hakaniemen torilla! Miksi totuus ei saisi tulla esiin? SAK:n aktiivinen juristi Tarja Halonen piti Vappuna 1976 SAK:n pääjuhlassa puheen, - ei torilla eikä Mäntymäellä vaan sisätiloissa illalla -, josta on paljon taitettu peistä. Puheen teema "Oikotie sosialismiin - liittykäämme Neuvostoliittoon" ei ollut mitenkään ennen kuulumaton aihe hänen julkisssa esiintymisssään noina aikoina, olihan hän erityisen kunnostautunut keulakuvana Taistolaisten ja Stalinisti-kommunistien tunnetuimpiin kuulvana henkilönä esintyen tiivisti yhdessä silloisten kumppaneittensa Pirkko Saision ja vuoroon Erkki Tuomiojan kanssa. Joukossa oli aina kukana monia muita yhteiskuntamme tämäpäivän silmäätekeviä. joista lähes jokainen on siirtynyt SDP:n kannatajaksi häveliäästi taustalle työntäen nuoruutensa rajun mellakoinnin Marxin, Engellsin, Leninin ja Stalinin nimiin sosialismin ja kommunismuksen maailmanvallankumouksen tulemisen puolesta. Silloin he vannoivat aggressiivisesti uhoten yhteiskunnallista vallankumoustaan. Miten siinä ovat onnistuneet.
Halonen myyrien myyrä...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200709126580636_uu.shtml
Ei saa unohtua. Asiat tutkittava ja sitten oikeuteen.
Kyllä haloskan teot vielä syynätän, ei pääse kuin koira veräjästä kun historian kirjoja kirjoitetaan.
Ihmiset ovat kovin erilaisilla kehitysasteilla. Joillekin myötätunto ja positiivisuus ei vaan luontaisesti onnistu. Tyhjän täytteeksi voi tietysti opetella papukaijafraaseja tasa-arvosta, kestävästä kehityksestä ym.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/47301.shtml
Professori toivoo Haloselta rehellisyyttä DDR-suhteissa
Professori Tuomo Martikainen perää presidentti Tarja Haloselta rehellisyyttä tämän DDR-suhteista.
Alma Median Helsingin toimitus uutisoi syyskuussa, että Halonen oli osallistunut DDR:n tunnustamiskomitean kokouksiin useammin kuin oli aiemmin kertonut.
- Miksei voi olla rehellinen ja sanoa, että anteeksi? Mutta silloin tulisi myöntäneeksi, että on mennyt halpaan. Kaikkein nolointahan on, että on tullut huijatuksi, Martikainen sanoo.
Halonen toimi Itä-Saksan tunnustamiskomiteassa vuosina 1971-73. Martikaisen mielestä Halonen sortui asiaa selitellessään samaan kuin monet muut Neuvostoliiton etuja ajaneet: vähättelyyn. Halonen ei myöntänyt puhuneensa totuuden vastaisesti.
- Siinä oli samaa vähättelyä. Tukea hän sai niiltä, jotka ovat itse olleet samaa mieltä, kuten professori Seppo Hentilältä, Martikainen sanoo.
Hentilä selitti, että tunnustamiskomiteassa oli kyse "yleisestä kansalaisjärjestötoiminnasta".
Martikainen sanoo, että DDR:n tunnistamiskomitea ei ollut kansanliike, vaan Neuvostoliiton ja Itä-Saksan etuja ajava poliittinen manööveri, johon suomalaiset jymäytettiin mukaan puhumalla rauhasta.
- On humpuukia puhua kansanliikkeestä, professori Martikainen sanoo.
Pikku kekkoset yhä vallan kahvassa
Monet nyt vallassa olevat poliitikot oppivat työmenetelmänsä mustalla 1970-luvulla.
- Matti Ahde, Ulf Sundqvist, Erkki Liikanen, ja Paavo Väyrynen olivat junailijoita ja juonittelijoita, pikku kekkosia, ilman Kekkosen kompetenssia ja osaamista. Nämä Komsomol-nuoret hakivat oikeutuksen toiminnalleen Neuvostoliittoa nöyristelemällä, Martikainen muistuttaa.
Politiikan lisäksi entiset vasemmistoradikaalit ovat vahvoissa asemissa Suomen korkeakouluissa.
- Yliopistojen vanhemmassa opettajakunnassa on porukkaa, joka ei edes pidä nolona, että on ollut mukana. Poliittisen historian professorikunnassa on heitä paljon, esimerkiksi Seppo Hentilä, Jorma Kalela ja Kimmo Rentola.
Sosiologian ja kulttuurin tutkimuksen puolella on kasapäin illuusionsa menettäneitä taistolaisia.
Esimerkkinä 1970-luvun tyylistä hän mainitsee Paavo Väyrysen pelin ministerinsalkulla. Väyrynen ei suostunut keväällä 2007 hakemaan kansanedustajan valtakirjaansa ennen kuin sai lupauksen ministerinpaikasta.
- Se, mikä on nuorena opittu jää. 1970-luvun tyyli tuli esiin yksittäisessä purkauksessa
Katja Boxberg
Taneli Heikka
Alma Media, Helsinki
------------
Jumalalle kiitos Alma-median Helsingin toimituksesta; Tastula: jos joku rikastuu, niin eihän se ole keneltäkään pois??, Halonen: ?Aina se on joltakin pois. Se on yhteisestä kassasta pois..
Halosen "yhteiset kassat" kuuluu Haloselle ja vasemmiston kähmijöille. Halonen ei maksa presidentin eläkkeestään veroa edes näinä vaikeina aikoina ja lentelee yksityiskoneilla turhia reissujaan koko kansan eli veronmaksajien piikkiin. Näistä reissuistaan Halonen ei raportoi eikä kerro edes välilaskupaikkoja niistä kysyttäessä.
Halonen on aina elänyt yhteiskunnan kustannuksella, jopa penskansa elatusmaksut maksatti veronmaksajilla, vaikka asui penskansa isän kanssa......vai eikö se Pekkonen olekaan Halosen penskan isä??
Kukapa näistä epänormaaleista kiimapunikeista tietää kenen kanssa kieriskelivät huumepäissään.
samajatkuu: tiedätkö edes oliko äitisi ihminen vai eläin? Isäsihän olikin käytetty vessaharja, johon juoput kävivät .un.....
Halosen hengentuotteita tämäkin nimim- "persoonallistako".....?
Halosella on punikkien toimsta syytesuoja kun teot on syyntakeettomia ja häpeällisiä.
Halonen on kehunut Kiinan ihmisoikustilannetta hyväksi ja Kiina on saanut lisää aineksia propagandaansa. Presidentin tehtävä on hyvä ulkopolitiikan hoito. Uskotteko, että tällainen ihminen pystyi siihen?
Oli meillä Halosessa sellainen kummajainen presidentiksi, ettei varmasti millään muulla maalla ole vastaavaa ikinä esittää.
pervo ämmän kuvatus kekkuloi maailmalla nokialandin keulakuvana
ja verokansa on joutunut vuosikymmeniä elättämään
työkansa rakentaa suomea ja hoitaa lapsensa, päivän politiikkaan ei aika riitä
sitten halosen kaltaiset verosyöttiläät pilaavat sen mitä muut ovat rakentaneet
Halonen on onnettomuus Suomen kansalle.
Halosen vappupuheet muistui taas mieleen näin vappuaattona.
Pyykit on pesemättä, halosen haisevat rievut tongitaan vielä moneen kertaan jo ennen salauksen päättymistä..
Ämmä kuvittelee pääsevänsä kuin koira veräjästä, mitä ikinä tekee tai möläyttelee.
Miksi nykyinen tasavallan presidentti ei ole purkanut niitä väitettyjä salaamispäätöksiä?
Tasavallan presidentti voi perua minkä tahansa edellisten tasavallan presidenttien tekemät päätökset, eikä hänen edes tarvitse perustella päätöstään.
Jospa niissä "salatuissa kansioissa" onkin sellaista tietoa, jonka ilmitulo vaikuttaisi joidenkin nyt valtion johtotehtävissä toimivien ihmisten uskottavuuteen kansalaisten silmissä.
Miksi haloska jakoi korkeimpia kunnia merkkejä roistoille,
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005048017.html