Muualla Euroopassa Vokit eivät ole hotelleissa ja kylpylähotelleissa niinkuin Suomessa ja näitä paikkoja on useita. Hotelli Joutsenlammelle (VOK nykyään) eniten turvapaikanhakijoita on tullut Afganistanista ja Irakista. Yksityislääkäri käy Hotelli Joutsenlammella kolmena päivänä viikossa.
Turvapaikanhakijan ruokalista (monipuolinen ilmainen ruoka viisi kertaa päivässä)
http://3.bp.blogspot.com/-2CXtUQknQG8/Vg4_V8PNlGI/AAAAAAAAC0w/_rjtO7O9LU4/s1600/Ruokalista-11.jpg Turvapaikanhakijalle
Vanhus saa kerran päivässä lämpimän ruuan (maksetaan vanhuksen pienestä eläkkeestä). Mitään aktiviteetteja ja ilmaisia matkoja ei anneta vanhuksille.
Kotona asuvat vanhukset eivät pääse ulos edes kerran kuukaudessakaan kun ei löydy niitä vapaaehtoisia hyysääjiä ulkoiluttamaan sotaleskiä.
http://static.mvlehti.net/uploads/2016/01/Ruoka-annos-vanhus-Ruotsi.jpg
Turvapaikanhakijan ruokalista (monipuolinen ilmainen ruoka viisi kertaa päivässä)
http://3.bp.blogspot.com/-2CXtUQknQG8/Vg4_V8PNlGI/AAAAAAAAC0w/_rjtO7O9LU4/s1600/Ruokalista-11.jpg Turvapaikanhakijalle
Vanhus saa kerran päivässä lämpimän ruuan (maksetaan vanhuksen pienestä eläkkeestä). Mitään aktiviteetteja ja ilmaisia matkoja ei anneta vanhuksille.
Kotona asuvat vanhukset eivät pääse ulos edes kerran kuukaudessakaan kun ei löydy niitä vapaaehtoisia hyysääjiä ulkoiluttamaan sotaleskiä.
http://static.mvlehti.net/uploads/2016/01/Ruoka-annos-vanhus-Ruotsi.jpg
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vertaat nyt laitos- ja kotiruokaa. Laitos-ja kotiruoka eroavat tottakai toisistaa.
Laitoksessa vanhus syö monta kertaa päivässä. Kotona valmiit kylmät ateriat tuodaan kaksi kertaa viikossa. Kauppakassi, jossa on mahdollisia valmisruokia tuodaan kerran viikossa.
Niistä sitten vanhus lämmittää ruuan silloin, kun haluaa tai , jos ei pysty, niin joku lämmittää sen käydessään.
Onhan se selvää, ettei ruokailu kotona ole ollenkaan niin säännöllistä, jos ei vanhus itse pysty huolehtimaan, vaan syö kulloisenkin kävijän mukaan. Esim. kotihoidosta voidaan tehdä "aamukäynti" lähempänä puoltapäivää ja "iltakäynti" jo kolmen jälkeen iltapäivällä.
Ulkoilusta on turha puhua, kun suurin osa kotona asuvista vanhuksista ei ulos kuitenkaan halua, vaikka siihen annettaisiin mahdollisuuskin. Aika usein ulkoilun este on myös vanhuksen asumismuoto, esim. hissittömyys tai raput ennen tai jälkeen ulko-oven.
Syöhän se vanhus laitoksessa monta kertaa päivässä, jos vaivaudutaan syöttämään ja laitetaan vielä hampaatkin suuhun. Ei se 5 - 10 minuuttia riitä hitaasti syövän vanhuksen ruokailuun. Lisäksi ruoka ei ole kovinkaan ravitsevaa. Esimerkiksi hedelmät ja marjat ovat harvinaista herkkua, vaikka vanhus maksaa ruoastaan 4 000 - 5 000€/kk. Tällä rahalla kaksihenkinen perhe syö jo todella monipuolisesti.
Paljon maksaa myös kotiin tuotava ruoka, eikä sekään ole monipuolista. Sielläkin pitäisi tuojan huolehtia, että vanhus sen myös syö.
Näissä esimerkeissä on siis ongelmana vanhus, eikä ruoka. Ei se vanhus sitä ruokaa sen paremmin syö maksoi, mitä maksoi tai olisi ilmaista.
Pitää löytyä myös syöttäjiä, eivätkä nekään ilmaisia ole.
Miten vanhus voi olla ongelma? Entäpä kun vanhus syö, kun on riittävästi aikaa! Ruoka on "ongelma" siten, että hoivakodeissa ja kotiin tuotuna se on aivan liian kallista ja erittäin yksipuolista. Syöttäjiä juuri pitää olla!
Maksaa ruuasta 4000- 5000, mitä höpötät.
Yksi nolla tuli liikaa, mutta 400 - 500 €:kin on liikaa!
Kyllähän syöttäjiäkin on, kaikki eivät vain vaivaudu syöttämään. Sitten valitetataan läheisille, ettei vanhus syö. Kumma vain, että kun lapset käyvät usein syöttämässä, niin aina syö, ja nälkä onkin.
Lappajärvellä olen kerran ollut 5 pv. Ammattiliiton kuntokurssilla. Itse maksoin n.150 puolihoidosta. Hieno paikka! Kaunis luonto ympärillä! Tänä vuonna ei ammattiliitot voi enää pitää näitä kuntolomia-jo myönnetytkin peruttiin. Syynä säästöt ja ilmeisesti se että matut nyt oleskelee niissä. Harmittaa kun olisi hieno päästä jonne kauniiseen paikkaan ulkona liikkumaan ja vesijumppaamaan ja "valmiiseen pöytään".
Kyllähän matuja hoivataan monen työntekijän voimin herätellään heidät pidetään kuin kukkaa kämmenellä
Lopputuloksena voi sanoa että tähän maahan ei kannata syntyä, eikä tänne kannata jäädä vanhenemaan.
On selvää kumpia tämä yhteiskunta pitää arvokkaampina vanhuksia vai matuja.
Kotikaupungissani jos vanhus ottaa ateriapalvelun kautta ruoan niin se kustantaa reilu parisataa kuukaudessa ja sisältää YHDEN ruoka-annoksen sekä salaatin ja jälkiruoan kotiin toimitettuna, Vastaanottokeskuksissa ruokailu kustantaa suurinpiirtein saman verran turvapaikanhakijalle mikäli hän syö siellä, eikä näin ollen saa vastaanotto rahaa täysimääräisenä.
Ero on tosiaan siinä, että vanhus saa samalla rahalla YHDEN aterian ilman juomisia, leipää, leivänpäällisiä eikä levitteitä, mutta kotiin toimitettuna. Turvapaikanhakija saa VIISI kertaa päivässä ruokaa tai välipalaa kaikkine lisukkeineen, parhaimmillaan paikan päällä valmistettuna ja annoskokoa tai muiden lisukkeiden määrää ei ole rajoitettu käsittäkseni lainkaan.