Poliisi siis tasan tarkkaan tiesi uhan olevan olemassa muttei mitään kansalle hiiskunut asiasta:
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/352675-mtv-senaatintorilla-aattoiltana-2000-irakilaista-kolnin-kaltaisiin
Mistä tämä kertoo? No siitä että ennaltaehkäisy ei olekaan oleellista, päättäjille on aivan sama jos joku alaikäinen raiskataan. Varoitettu on korkeintaan omaa lähipiiriä ettei tuonne kannata mennä, kaikki muut ovat uhrauskelpoista karjaa. Kyllä on hieno maa tämä suomi nykyään.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/352675-mtv-senaatintorilla-aattoiltana-2000-irakilaista-kolnin-kaltaisiin
Mistä tämä kertoo? No siitä että ennaltaehkäisy ei olekaan oleellista, päättäjille on aivan sama jos joku alaikäinen raiskataan. Varoitettu on korkeintaan omaa lähipiiriä ettei tuonne kannata mennä, kaikki muut ovat uhrauskelpoista karjaa. Kyllä on hieno maa tämä suomi nykyään.
Vastaukset 36
Vanhimmat
No siinä meni viimeinenkin luottamus Suomen poliisiin ja se, ei sitten ole Suomen kansan syytä. Että silleen.
1 000 irakilaista terroristia ...http://www.iltalehti.fi/pakolaiskriisi/2016010720925039_cm.shtml
Niin tilannehan ei ole enää millään tavalla poliisin hallinnassa. Siksi on hyvä että katupartiot tulee.
Hulikaanit
https://www.youtube.com/watch?v=oPfHBsq4oSw
Ei poliisin pidäkään "hiiskua" kaikkea mahdollista. Poliisi tiedottaa, jos on jotain tiedotettavaa. Eihän tuo uutinenkaan väitä sitä, että poliisi olisi asiasta tiennyt jotain varmaa.
Jos poliisi ei tiennyt mitään, niin miksi kuusi irakilaista pidätetään noin vaan? Vai ilmoittiko vastaanottokeskuksen pomo hetkeä aikaisemmin poliisille, että ottakaas nyt kiinni torilta nuo meidän pojat palelemasta!
Poliisi pidätti irakilaiset epäiltyinä (ei siis "noin vaan") joistain asioista.
Eihän poliisi voi julkisuuteen vuotaa sellaista tietoa, jos ei ole mitään varmuutta. Vasta tutkinta tuo tietoa epäilyjen vahvistamiseksi tai päinvastaisen tiedon.
Ei ole sattumaa että näitä oli yhtä aikaa ympäri eurooppaa. iPhone-sotilaita oli kuulemma käskytetty netin kautta reaaliajassa. Aivan kuten uusien tietojen mukaan myös Pariisin iskuissa. Olivatko nämä siis testejä tulevaa varten?
Kaiken lisäksi Suomen veronmaksajat maksavat nämä älypuhelimien käytöt.
Että silleen.
terrorismia tämä on ja kaikki syylliset on tuomittava!
Eihän Suomessa voi käydä paskalla omassa yksiössään, etteikö lissukat sitä tietäsi - tottakai ne tuonkin tiesi, kun kaikkien puhelimia kuuntelvat ja kaikkea muuta
jokohan olis aika ottaa sotilaat kaduille ja mamuille ulkonaliikkumis kielto kello 21 jälkeen?
Jo , kohta on pakko . Jäppiset yrittää hyppiä silmille , eiköhän lyijyä usko nekin eli pelkää . 10 poliisikoiraa käymään joka päivä vokissa , niin "tykkäävät " isoista koirista .
Kun kuulin noista pidätyksistä Aavarannan vokissa mielessäni kävi että kyse on naisiin kohdistuvasta uhasta ja nyt tänään luin asiasta jutun jossa tosin poliisi Elfgren kielsi asiayhteyden mikä taas vahvistaa epäilykseni.
http://yle.fi/uutiset/poliisi_vahvistaa_kolnin_hairinta_uhkasi_tapahtua_myos_helsingissa__1_000_turvapaikanhakijaa_torilla/8576615
Nyt poliisi tunnusti ihan virallisestikin.
Herra Presidentti Ninistö (k ok), vanhan koulutuksen saaneena juristinakaan ei ilmeisesti vieläkään usko matuista kuin pelkkää turvaa hakevat poloiset kauheuksia paettuaan.
Saatana tätä Suomen nykytouhua! Toivottavasti jok ikisen poliitikon/hyysärin muija ja tyttäret saavat kohdata tämän ihanuuden kulttuurin rikastuksen Kultamunilta!
Suomalaisia johdetaan rehellisyydellä ja totuudella eikä valehtelulla ja salailulla.
Että silleen.
Suomessa hallinnon salailulla ja valehtelulla on pitkät perinteet.
Koulutuksen saanut turisti http://www.niinisto-sauli.blogspot.fi
Mitä tekemistä juristin luennoilla on realistisuuden kanssa? realistisuutta on se että Matuvaara on rantautunut Suomeen ja pläkki
No nyt sen pitkään vaalimat ja hyysäämät " Ulkomaan hedelmät " alkavat antaa satoa Suomessakin. Että silleen.
Helsingin uutiset inoa joka uskaltaa mainita, sekin vain otsikolla:
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/352796-laajaa-ahdistelua-uutena-vuotena-myos-helsingissa-asematunnelissa-jopa-tuhat
sitten ulistaan päättäjien & poliisin suulla jatkuvasti katupartioita vastaan, ne kai haluaa raiskauksia tapahtuvaksi jotta itsellä olisi sitten töitä jälkitutkinnassa.
Nyt siellä oli tekstiäkin:
"Valitettavaa on, että tapauksista tulee tietoa usein vasta jälkikäteen, eikä niistä ole kerrottu paikalla partioineille poliiseille tai järjestysmiehille, toteaa Helsingin poliisin apulaispoliisipäällikkö Ilkka Koskimäki."
Niin on minustakin ihan helvetin valitettavaa että aina näistä tulee tieto monta päivää jälkikäteen, ensin kuulostellaan päiväkausia että onko pakko kertoa ja sitten kun somessa ym. aletaan avautumaan poliisi valehtelee oman kantansa. Tässä tapauksessa olisi pitänyt tieto tulla jo etukäteen kansalle varoituksena niin ehkä olisi jäänyt jotain pahaa tapahtumatta. Itse ihan taviksena, jo sen kuuden irakilaisen pidtysuutisen perusteella täällä ja muuallakin vähän varoitin ihmisiä senaatintorista että saattaa tapahtua jotain siellä. Kaikki kun ei osaa lukea rivien väliä niitä varoituksia olisi hyvä antaa ihan virallisestikin.
Hotellin potkunyrkkeilijä-ovimies kertoo Kölnin tapahtumista: “He hyppivät maassa makaavien päiden päällä!”
Kölnin tuomiokirkon läheisen viiden tähden hotellin ovimies todisti uudenvuodenillan tapahtumia Kölnissä työvuorossaan.
Ivan Jurcevic on palkittu potkunyrkkeilijä. YouTubeen on hänen kertomuksensa perusteella ladattu video, jossa kerrataan illan ja yön tapahtumia.
http://static.mvlehti.net/uploads/2016/01/Koln-Saksa-uudenvuodenaatto.jpg
“Uudenvuodenaattona 2015 työskentelin viiden tähden hotellissa, joka sijaitsee Kölnin katedraalia vastapäätä. Ajattelin ennakkoon, että edessä on mukava ilta.”
Hotellin klubin asiakaskunta on varttuneempaa väkeä – noin neljästäkymmenestä vuodesta ylöspäin.
“Hotellin edustalla alkoi tapahtua siinä yhdeksän, kymmenen aikaan illalla. Alue ei kuulu hotellin vastuulle.”
“Siinä puukotettiin ihminen. Henkilö oli kriittisessä tilassa ja paikalle tuli ambulanssi ja poliisi. Ja sitten tilanne riistäytyi käsistä.”
“Nämä ihmiset, jotka toivotimme kolme kuukautta sitten tervetulleiksi tarjoamalla heille vesipulloja ja nalleja Münchenin rautatieasemalla, alkoivat ammuskella katedraalilla poliiseja.”
Poliisit tulivat paikalle mellakkavarusteissa estämään väkivaltaa.
“Kokeneet poliisit kertoivat minulle, etteivät koskaan aikaisemmin ole elämänsä aikana nähneet mitään tällaista. He kutsuivat sitä ‘sisällissodan kaltaiseksi’, eikä media raportoinut asiasta mitään!”
“Pitkin iltaa, yhä uudestaan, naisihmiset lähestyivät minua ja kysyivät, saisivatko he vain seisoskella lähelläni, jotta voisin katsoa heidän peräänsä. En vieläkään oikein tajunnut, mistä oli kyse.”
Koln poliisi uusi vuosi
Naiset kertoivat Jurcevicille, että miehet ahdistelivat heitä.
“Ne naisia ahdistelleet miehet hyökkäsivät sitten minun kimppuuni. Pieksin heidät kaikki. Minun on pakko kertoa tämä nyt rehellisesti, koska en ole koskaan aikaisemmin todistanut mitään tällaista. Luulin aina, että tällaiset tarinat ovat ‘äärioikeiston propagandaa’, mutta tämä oli kaikki totta.”
Myöhemmin illalla tapahtui uusia hyökkäyksiä.
“He pahoinpitelivät todella pahasti maassa makaavan tyypin. He hyppivät tyypin pään päällä.”
“Sitten mellakkapoliisi tuli paikalle ja mekin aloimme mennä mukaan.”
“Tekijöitä pidäteltiin paikalla puolitoista tuntia, mutta kukaan ei tullut hakemaan heitä pois, koska kaikki kuljetusvälineet olivat muissa tehtävissä ja putkat jo täynnä. Poliisin piti lopulta päästää tekijät vapaaksi.”
“Tämän jälkeen nämä tekijät kokoontuivat poliisiauton eteen huutamaan ‘poliisit vittuun’ ja sylkemään auton tuulilasiin.”
Poliisi ei Jurcevicin mukaan voinut tehdä tilanteessa yhtään mitään. Miehet hyökkäsivät hotellin asiakkaiden kimppuun ja sylkivät heidän päällensä, samoin kuin he sylkivät poliisin päälle.
“He hyppivät maassa makaavien ihmisten päiden päällä!”
Kölnissä on muutaman viikon päästä karnevaali, ja Jurcevic pelkää, että tilanne riistäytyy silloin käsistä.
https://www.youtube.com/watch?v=W9TOdMzOH1U
NYT OLI KUOPION POLIISIN KOTIKÄYNTI MELUN TAKIA KOTONA UUTENAVUOTENA. NYT AJELIN MARKETTIIN... KAX KERTAA REISSULLA PUHALLUTETTIIN...MUSIIKKIA SOITTAVAT VAALEAT SINISIMMUT NÄYTTÄVÄT OLEVAN TÄMÄN MAAN KOVIN UHKA...
Nyt on nimike-Me kopriat-
Kopra koprasta. Että silleen.
Poliisi: Myös Helsingissä turvapaikanhakijoilla Kölnin kaltaisia häirintäsuunnitelmia
Torstai 7.1.2016 klo 12.51
Helsingissä asematunneliin oli kerääntynyt uudenvuodenyönä jopa tuhat irakilaista turvapaikanhakijaa.
Turvapaikanhakijat olivat kokoontuneet rautatieaseman tunneliin. Kuvan ihmiset eivät liity tapaukseen.
Turvapaikanhakijat olivat kokoontuneet rautatieaseman tunneliin. Kuvan ihmiset eivät liity tapaukseen. (PASI LIESIMAA)
LUE MYÖS
Orpo Ylelle: KRP:llä tieto, että Kirkkonummella suunniteltiin Kölnin kaltaista häirintää
Kölnin joukkoahdistelu: Pormestari munasi lausunnossaan
Poliisi kertoo saaneensa ennen uuttavuotta vihiä, että pääkaupunkiseudulla olevilla turvapaikanhakijoilla olisi ollut samansuuntaisia suunnitelmia kuin Kölnissä.
Saksan Kölnissä noin tuhannesta ulkomaalaismiehestä koostuneen joukon epäillään syyllistyneen kymmeniin rikoksiin.
Poliisin mukaan Helsinkiin saapui uuden vuoden viettoon turvapaikanhakijoita ympäri Suomea ja kaupungin omista vastaanottokeskuksista. Rautatieaseman asematunnelissa oli noin kello 23 aikaan jopa 1 000 irakilaista turvapaikanhakijaa.
Poliisi poisti paikalta useita kymmeniä henkilöitä. Poliisin mukaan jo alkuillasta otettiin useita henkilöitä kiinni poliisilain perusteella.
Tapahtuman aikana poliisin tietoon ei tullut ahdisteluyrityksiä. Poliisille on ilmoitettu kolmesta ahdistelutapauksesta, joista kahdesta on tehty rikosilmoitus.
- Jälkikäteen on tullut tietoon, että tällaista olisi keskustan alueella tapahtunut laajemminkin. Poliisi suhtautuu jokaiseen ahdistelutapaukseen vakavasti ja kehottaa tekemään niistä aina rikosilmoituksen, sanoo Helsingin poliisin apulaispoliisipäällikkö Ilkka Koskimäki poliisin lähettämässä tiedotteessa.
miksi media ja poliisi eivät varoittaneet kansalaisia ajoissa vaan antoivat tämän tapahtua vastuu on täysin heidän?
Mitä ihmeen elukoita nämä turvapaikan hakijat oikein ovat? Vastaanottomaa tarjoaa lämmintä ja ruokaa, vastapalvelukseksi tulee väkivaltaa ja raiskauksia. En voi käsittää. Nyt on jokin mennyt pahasti pieleen.
Vaikuttavat vajaaälyisiltä. Järki ei pelaa.
Eivätkä ongelmat vielä ole edes alkaneet. Kun kieltäviä vastauksia aletaan jakaa ja yritetään keräillä irakin jätkiä palautuskeskuksiin niin sitten vasta alkaa ongelmat. Varmasti halukkaasti pysyvät palautuspisteillä. Kun on päivitetty suomaisten sakkolihojen kuvia koko syksy facebook-profiileihin uusina vaimoina ja nyt uhkaakin paluu armeijaan niin vot, että maistuu hyvälle irakin pojille. Pitääkö lukittu ovi?
Poliisi kuulema hoitaa nämä asiat...niin varmasti...odotetaan ensin niitä raiskauksia. Voin aivan rehellisesti sanoa, että vihaan näitä maahanmuuttajia, vihaan sydämeni pohjasta ja toivon, että niistä jokaikinen palaa takaisin mistä tulivatkin. Tunteilleen ei voi mitään, eikä minua voi pakottaa niistä pitämään. On kuvottavaa, miten tästä maasta ja monesta muusta euroopan maasta on tullut naisille vaarallinen ja ahdistava paikka. Täytyy vain syvällä surulla ihmetellä, miten ne täkäläiset naiset siellä jossain voivat elää tuollaisten raiskaajien armoilla, heitähän raiskataan ilmeisesti mennen tullen. Joku sitten sanoo, ettei pidä syyllistää ja etsiä syytä turvapaikanhakijoista...ai mistä sitten...hehän ovat juuri niitä, jotka ovat luoneet pelon ilmapiirin meille naisille.
"Joku sitten sanoo, ettei pidä syyllistää ja etsiä syytä turvapaikanhakijoista...ai mistä sitten...hehän ovat juuri niitä, jotka ovat luoneet pelon ilmapiirin meille naisille."
Niinpä. Niin kuin nyt nämä katupartiot jotka tuntuu olevan taaperoiden ja kumppaneiden suurin huoli vaikkei ne ole syyllistyneet yhtään mihinkään muuhun kuin syvään huoleen kansakunnan turvallisuudesta, kaivetaan miljoonan suvakkitoimittajan voimin kaikkea mahdollista epäoleeellista p..kaa esiin. Kumpikohan se oli ensin, muna vai kana.
VUOKRATAAN NATOLTA KULJETUSKONEITA JA KOKO HAAVI SAHARAAN...
Mitäs tekivät Odinin veljekset ?
Taisivatten olla pihalla kuin lumiukot.
Ollaan tyytyväisiä että meillä viranomaiset hoitavat rikosasiat ja erilaiset järjestyshäiriöt.
Rikoksiin syyllistyvät ihmiset tulee saattaa edesvastuuseen etnisestä alkuperästään riippumatta.
Vittu että halveksin näitä Irakilaisia sun muita loisia. Ja turha tulla nillittää mitään yleistämisestä, miehet vie paikkoja oikeilta turvapaikkojen hakijoilta. Aika moistaa kuonaa nämä ovat. Miksei Irakin suurlähetystö yms. ole mitenkään huolissaan ilmiöstä? Sepä se. Miten kauan tätä paskaa annetaan jatkua vielä?