Kolmen ässän hallituksen päätavoite on saada 1,5 miljoonasta eläkeläisestä maksuautomaatti rikkaiden jatkuvalle varainkeruulle. Näin rikkaat pääsevät rikastumaan ilman pienintäkään omaa panostusta rikkautensa eteen.
Stubb väittti vielä viime keväänä, että eläkeläisiä kohdellaan verotuksessa saman lailla kuin työntekijöitäkin, mutta hän valehteli. Eläkeläisten verotus on tulot huomioiden selvästi kovempi kuin työntekijöiden. Hallitus leikkaa eläkeläisten minimaalisia tuloja lisäksi indeksileikkauksilla.
Eläkeläisten rankka kohtelu johti syrjäytymisiin
2
128
Vastaukset
- delta00
Taudit leviää ja hoidot (muiden paitsi kultamunien) vähenee.
Näin se näyttää olevan agendassa, jollei kansa nyt ryhdistäydy ja kokoa voimiaan tätä invaasiota vastaan.
Meillä on monta kansalaisaloitetta vetämässä, joihin voi allekirjoituksellaan ilmaista mielipiteensä tästä plitiikasta.
Näytetään näille päättäjätollikoille lopultakin, että tämä ei käy, maassa eletään maan tavalla eikä ruokkivaa kättä purra.
Ja tuo ruokkiva käsi näille päättäjille(kin) on suomen kansa, ei merkel eikä saksa.
Kaikkiin mahdollisiin asiaa sivuaviin ja kansaa kyykyttäviin aloitteisiin paljon nimiä, että saadaan ne eduskuntakäsittelyyn, "mitä se hyödyttää"-ajattelu on nyt aikansa elänyt, pistetään se hyödyttämään.
Siis kansalaisaloite.fi sivustolle nimiä alle, yhdellä sisäänkirjatumisella voi allekirjoittaa vaikka koko listan läpi. - mullemullemulle
Mummo maksaa 800 euron eläkkeestää veroa, mutta maksaako yksikään miljonääri osingoistaan? Taitavat mennä suoraan jonnekin veroparatiisiin verottajan ulottumattomiin - siksi kai rouva Berner pestattiin kepun riveihin, on asiantuntija näissä veroparatiisiasioissa. Työttömyysrahasta taitaa mennä jo 25% veroa, moni eläkeläinen maksaa yli 20 prossaa alle kahden tonnin eläkkeestään, - miljonäärit ei maksa mitään. Joo, ja Sipilä hallitsee näköjään kiristyksen taidon, nytkin uutisissa että pakkolaki on jäissä. Se kyllä pompsahtaa sieltä jäistä esiin heti kun sillä on kätevää kiristää jotain omaksi edukseen.
Hartaasti toivon, että raamatun sana siitä että rikkaan ei ole helpompi päästä paratiisiin kuin kamelin neulansilmästä. Mutta kaipa ne lahjoo jumalankin - tai kiristää.
Mihin lähtisi pakolaiseksi????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1741534Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561225puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo131201- 511101
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M1931074- 61972
- 51752
Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm252737Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel33720- 37702