Kolmen ässän hallituksen päätavoite on saada 1,5 miljoonasta eläkeläisestä maksuautomaatti rikkaiden jatkuvalle varainkeruulle. Näin rikkaat pääsevät rikastumaan ilman pienintäkään omaa panostusta rikkautensa eteen.
Stubb väittti vielä viime keväänä, että eläkeläisiä kohdellaan verotuksessa saman lailla kuin työntekijöitäkin, mutta hän valehteli. Eläkeläisten verotus on tulot huomioiden selvästi kovempi kuin työntekijöiden. Hallitus leikkaa eläkeläisten minimaalisia tuloja lisäksi indeksileikkauksilla.
Eläkeläisten rankka kohtelu johti syrjäytymisiin
2
177
Vastaukset
- delta00
Taudit leviää ja hoidot (muiden paitsi kultamunien) vähenee.
Näin se näyttää olevan agendassa, jollei kansa nyt ryhdistäydy ja kokoa voimiaan tätä invaasiota vastaan.
Meillä on monta kansalaisaloitetta vetämässä, joihin voi allekirjoituksellaan ilmaista mielipiteensä tästä plitiikasta.
Näytetään näille päättäjätollikoille lopultakin, että tämä ei käy, maassa eletään maan tavalla eikä ruokkivaa kättä purra.
Ja tuo ruokkiva käsi näille päättäjille(kin) on suomen kansa, ei merkel eikä saksa.
Kaikkiin mahdollisiin asiaa sivuaviin ja kansaa kyykyttäviin aloitteisiin paljon nimiä, että saadaan ne eduskuntakäsittelyyn, "mitä se hyödyttää"-ajattelu on nyt aikansa elänyt, pistetään se hyödyttämään.
Siis kansalaisaloite.fi sivustolle nimiä alle, yhdellä sisäänkirjatumisella voi allekirjoittaa vaikka koko listan läpi. - mullemullemulle
Mummo maksaa 800 euron eläkkeestää veroa, mutta maksaako yksikään miljonääri osingoistaan? Taitavat mennä suoraan jonnekin veroparatiisiin verottajan ulottumattomiin - siksi kai rouva Berner pestattiin kepun riveihin, on asiantuntija näissä veroparatiisiasioissa. Työttömyysrahasta taitaa mennä jo 25% veroa, moni eläkeläinen maksaa yli 20 prossaa alle kahden tonnin eläkkeestään, - miljonäärit ei maksa mitään. Joo, ja Sipilä hallitsee näköjään kiristyksen taidon, nytkin uutisissa että pakkolaki on jäissä. Se kyllä pompsahtaa sieltä jäistä esiin heti kun sillä on kätevää kiristää jotain omaksi edukseen.
Hartaasti toivon, että raamatun sana siitä että rikkaan ei ole helpompi päästä paratiisiin kuin kamelin neulansilmästä. Mutta kaipa ne lahjoo jumalankin - tai kiristää.
Mihin lähtisi pakolaiseksi????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380