Teuvo, miksi vihaat muita ihmisiä?

Sinun kirjoittelustasi näkyy, kuinka sinä asennoidut muihin ihmisiin. Sinä vihaat muita. Miksi?
2256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Löytyneekö kysymykseen vastausta?

Äänestä

Teuvo tekee mitä osaa ja hän ei osaa muuta kuin vihata muita koska hän kokee kaikki toiset uhkaksi narsistiselle egolleen. Toiseksi hän on perkeleen palveluksessa ja hänen työnantajansa tunnetusti vihaa ihmisiä, -Teuvoakin jos poloinen tajuaisi sen.

Äänestä

Miksi et kysynyt toisin päin: Teuvo, miksi sinua halveksitaan ja pilkataan vaikka minkälaisilla pilkkanimillä?

Olisit vastaukset saanut Jeesuksen opetuksista:

"Minä olen ilmoittanut heille sanasi, ja he ovat saaneet osakseen maailman vihan, koska eivät kuulu maailmaan, niin kuin en minäkään kuulu."

"Maailma ei voi vihata teitä, mutta minua se vihaa, koska minä todistan, että sen teot ovat pahat."

"Jos maailma vihaa teitä, muistakaa, että ennen teitä se on vihannut minua."

"Jos te kuuluisitte tähän maailmaan, se rakastaisi teitä, omiaan. Mutta te ette kuulu maailmaan, koska minä olen teidät siitä omikseni valinnut, ja siksi maailma vihaa teitä."

"Joka vihaa minua, vihaa myös Isääni."

"Autuaita olette te, kun teitä Ihmisen Pojan tähden vihataan ja herjataan, kun ihmiset erottavat teidät keskuudestaan ja inhoavat teidän nimeännekin.

Iloitkaa silloin, hyppikää riemusta, sillä palkka, jonka te taivaassa saatte, on suuri. Samoinhan tekivät heidän isänsä profeetoille."

Kun koko ihmiskunta, tämäkin kansa mukaan luettuna, on näillä Saatanan Paavalille sanelemilla valheen "pelastusopeilla" ikiajoiksi saatettu sen synnin orjuuteen, niin tähän oppiin kuuluu automaattisesti totuuden torjuminen.

Ja se on joka ainoan uskonlahkon velvollisuus, koska totuus ei kuulu yhdenkään ilosanomaan, johon kuulu ainoastaan risti, veri ja tämä Saatanan petollinen armo:

"Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja."

"Säilytä sinä oma uskosi Jumalan edessä. Onnellinen se, joka ei tuomitse itseään siitä minkä uskoo oikeaksi."

"Julistipa kuka tahansa teille evankeliumia, joka on vastoin meidän julistamaamme -- vaikkapa me itse tai vaikka taivaan enkeli -- hän olkoon kirottu."

Tämä Totuuden Hengen kiroamisoppi, on Saatanalle niin tärkeä, että Paavalin oli se toistettava:

"Toistan sen, minkä olen ennenkin sanonut: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä minkä olette saaneet, hän olkoon kirottu."

"Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin teistä, vaan se on Jumalan lahja."

"Säilytä sinä oma uskosi Jumalan edessä. Onnellinen se, joka ei tuomitse itseään siitä minkä uskoo oikeaksi."

"Julistipa kuka tahansa teille evankeliumia, joka on vastoin meidän julistamaamme -- vaikkapa me itse tai vaikka taivaan enkeli -- hän olkoon kirottu."

Tämä Totuuden Hengen kiroamisoppi, on Saatanalle niin tärkeä, että Paavalin oli se toistettava:

"Toistan sen, minkä olen ennenkin sanonut: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä minkä olette saaneet, hän olkoon kirottu."

Kun Jeesus vielä sanoo:

"Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi."

Jeesus ei rakastanut, ja ottanut minua omakseen valheella, vaan totuudella. Ja totuudella minäkin lähimmäisiä rakastan, ja juuri siitä tulee tämä Saatanan synnin orjien viha:

"Rakkaat veljet ja sisaret Jeesuksessa Kristuksessa. Kaikkihan me tiedämme, että Jumala on rakkaus, joka pelkästä armosta on meidät kaikki uskovat pelastanut, koska kukaan meistä ei voi tietää totuutta.

Mutta jos joku kuitenkin aiheuttaa teille ahdistusta, masennusta ja kalseaa oloa, ilmoittaessaan päässeensä ahtaasta portista sisälle ja saaneensa Kristukselta hänen Henkensä ja sen myötä tietoonsa koko totuuden, niin tietäkää tämä; tällaisesta ihmisestä on jo tullut narsisti, puoskari ja toisten tuomitsija.

Muistakaa, mitä rakas veljemme Paavali on tällaisista ihmisistä kirjoittanut:

"Julistipa kuka tahansa teille evankeliumia, joka on vastoin meidän julistamaamme -- vaikkapa me itse tai vaikka taivaan enkeli -- hän olkoon kirottu."

Tähän Jeesuksen ilmoitukseen päätän osallistumiseni tähän keskusteluun:

"Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt! Miten te voisitte välttää kadotustuomion?

"Kuulkaa siis: Minä lähetän teidän luoksenne profeettoja, viisaita miehiä ja lainopettajia.

Toiset heistä te tapatte ja ristiinnaulitsette, toisia ruoskitte synagogissanne ja ajatte takaa kaupungista toiseen."

"Jatkakaa toki isienne tapaan, kunnes mitta on täysi!

Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt! Miten te voisitte välttää kadotustuomion?"

Äänestä
  • Kysyin aivan oikein ja perustellusti. Siksi kysyn uudelleen: Miksi sinä vihaat muita ihmisiä? Sinun kirjoittelustasi suorastaan huokuu viha muita kohtaan.

    Äänestä

  • Milloin laitat taas esille sen "en ole katkera, mutta..."-listasi.? Siitä, jos mistä näkyy, miten anteeksiantamaton olet. Ei silti, katkeruutesi ja vihasi näkyy jok'ikisestä kirjoituksestasi, kuten äskenkin. Et sinä vihamielisyyttäsi pysty ollenkaan peittelemään, et monisanaisuudellasikaan. Voi, voi, voi Teuvo sinua parkaa! Voiko sinua kukaan auttaa?!

    Äänestä

Tuo kun sanotaan, että jollakin on narsistinen ego hieman loukkaa. Oli boomi ja muotiasia muutama vuosi sitten ryhtyä syyttämään narsismista. Kannatan sitä hieman jos se kohdistuu tosiaankin naisten haluun kumota hieman miehistä valtaa. Jos tuo valta on todella liiallista eli väkivaltaan ja raiskauksiin perustuvaa sekä pedofiilistä ja muuta laittomuutta.

Mutta se, että sellaisia egoja kutsutaan narsistisiksi, jotka ovat vain terveempiä kuin muiden ego on väärin. Kristinusko tekee siinä hulluksi ihmisiä, että antaa kaiken vallan idille ja tuhoaa egon täysin, mutta Apostoli Paavali opetti, että hulluudesta voi selvitä ja saada takaisin TERVEEN EGON. Teidän täytyy ensin tulla hulluiksi, jotta voisitte viisastua. Jos joku on saanut terveen EGO:n ei sen pitäisi olla mikään uhka kenellekään, mutta kuin korkeintaan joillekin poliitikoille ja johtomiehille, jos nämä eivät tottele Jumalaa.

Äänestä
  • Sitä Teuvon viisastumista odotellessa taitaa helvettikin jäätyä.

    Äänestä

  • Teuvojäiluokallerakkaude kirjoitti:

    Sitä Teuvon viisastumista odotellessa taitaa helvettikin jäätyä.

    Heh heh! Tuo oli kyllä laittamattomasti sanottu! :)

    Äänestä

  • Hieman loukkaa?
    Eikö ole parempi sanoa asiat niin kuinka ne ovat?
    Miten paljon arvelet kärsivän niiden, jotka ovat narsistin vaikutuspiirissä?

    Äänestä

Vihaa jos itse on pimeydessä,eikä näe valkeutta, ei suostu tulemaan Jeesuksen luo.

Äänestä
  • Juuri niin!

    Äänestä

Kaikilla on etsikko aikansa,miten sen käyttävät,nooan aikana arkin rakentaminen oli siihen aikaan etsikko aika,tekivät vain pahuutta,Ja hävisvät maanpäältä.

Äänestä
  • Se on itse kunkin oma asia miten aikansa käyttää, ei siihen tarvitse kenenkään tulla omia uskomuksiaan tuputtamaan.

    Äänestä

  • Jalatmaassamennään kirjoitti:

    Se on itse kunkin oma asia miten aikansa käyttää, ei siihen tarvitse kenenkään tulla omia uskomuksiaan tuputtamaan.

    Totta. Jokainen kuitenkin vastaa teoistaan. Jokainen olemme vastuussa siitä, miten aikamme käytämme. Surullisinta on, ettei ihmiselle kelpaa Jeesuksen armo.

    Äänestä

ETTEKÖ YMMÄRRÄ ETTÄ VIHA ON PARASTA MITÄ TEUVO TIETÄÄ JA NÄIN OLLEN HÄN ANTAA PARASTAAN IHMISILLE?

JÄRRRRKYTTTÄVÄÄ TIETÄMÄTTÖMYYTTÄ.

Äänestä
  • Saahan sitä huutamallakin kaipaamaansa huomiota, jos itse kommentti ei muuten ketään kiinnosta. Tosin sanotaan, että se huutaa, joka pelkää:)

    Äänestä

  • MINÄ EN HUUDA, JOS HUUDAN KÄYTÄN HUUTOMERKKIÄ NÄIN ! TULIKO SELVÄKSI?

    Äänestä

  • MINÄENHUUDA kirjoitti:

    MINÄ EN HUUDA, JOS HUUDAN KÄYTÄN HUUTOMERKKIÄ NÄIN ! TULIKO SELVÄKSI?

    MINKÄÄN EN HUUDA LAINKAAN!!!!!!!!!!!!!!! VAIKKA KÄYTÄN IIIIISOOOOJA KIRJAIMIA JA HUUTOMERKKEJÄ RUNSAASTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    SE ON VAIN MINUN JÄRKYTTÄVÄ TAPANI! JOKA ON JÄRKYTTÄVÄÄ HAVAITA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • JÄRKYTTÄVÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ kirjoitti:

    MINKÄÄN EN HUUDA LAINKAAN!!!!!!!!!!!!!!! VAIKKA KÄYTÄN IIIIISOOOOJA KIRJAIMIA JA HUUTOMERKKEJÄ RUNSAASTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    SE ON VAIN MINUN JÄRKYTTÄVÄ TAPANI! JOKA ON JÄRKYTTÄVÄÄ HAVAITA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ok.

    Äänestä

Ei suinkaan Teuvo kaikkia ihmisiä vihaa. Hän ei vihaa nimittäin niitä, jotka muistavat mielistellä häntä. Yksi heitä tosin vain on palstalla.

Äänestä
  • Teuvo on narsisti ja narsisti halveksii aina seuraa joka hyväksyy hänet, siitä ei ole pitkä askel vihaan. Tällä pakstalla ollaan nähty kuinka silmittömästi Teuvo on alkanut vihaamaan entisiä kannattajiaan jo silloin kun nämä mielistelivät Teuvoa.

    Äänestä

  • KokemuksestaTiedän kirjoitti:

    Teuvo on narsisti ja narsisti halveksii aina seuraa joka hyväksyy hänet, siitä ei ole pitkä askel vihaan. Tällä pakstalla ollaan nähty kuinka silmittömästi Teuvo on alkanut vihaamaan entisiä kannattajiaan jo silloin kun nämä mielistelivät Teuvoa.

    Niinpä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyväinen kirjoitti:

Sinun kirjoittelustasi näkyy, kuinka sinä asennoidut muihin ihmisiin. Sinä vihaat muita. Miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu