Suomi on saanut eu:lta työtä ja vaurautta!

Ihan hyvältä tuntuu koko Suomen kansalla ja pakolaisilla.
Pakkasvero on vielä tekemättä .............
12125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat
  • Hienoa. Hyvä nähdä, että kyllä-puolen lupaukset tulivat toteutettua. Ruoan hinta on todellakin laskenut euron myötä merkittävästi, työtä ja turvaa tuli huomattavasti, ja jopa tuo mainostettu rahan hinnan lasku toteutui mitä suurimmassa määrin.

    EU on todellakin tuonut tähän maahan vakautta ja vaurautta. Mahtaa änkyröitä ärsyttää lukea tuollaisia uutisia. :)

    Äänestä

  • Juu. Työtä on saanut tehdä ja paljon. Ja rahaakin on tullut ,muttei ole sattunut kohdalle. Aina joku Kepun hankemies varastaa ne pienetkin tuloni.

    Äänestä

epäisänmaalliset porvari poliitikot paskaa jauhoivat. eu:n myötä piti hintojen ja työttömyyden laskea..1mk hinnoissa muuttui eu:n myötä 1 euroksi. n600% hintojen nousu. työttömyyden piti laskea, nyt ennätys työttömyys. 500 000 tuhatta työtöntä. matuja loikkii maahan viemään "tuhkatkin pesästä" jne jne.. valitettavasti turhaa oli veteraanien ja sankarivainajien. maan itsenäisyyttä puolustaa markka aikana.

Äänestä
  • aloitus lie vitsi, eu,n myötä suomen yritykset lahjoitettiin ulkomaille ja siinä meni myös työpaikat,
    työttömyys ennen eu,ta oli alle 4%, nyt lienee 20% kun piilotyöttömyys huomioidaan.

    Äänestä

  • Malliesimerkki suomalaisesta talousosaamisesta. Rahan arvon muutos kun taisi nyt jäädä kokonaan huomioimatta... Ostovoima on kasvanut merkittävästi euron myötä. Se on oikeastaan ainut järkevä tapa verrata hintoja. Kuinka paljon saa yhdellä työtunnilla ostettua.

    Toki siinä auttaa historiallisen matala korkotasokin (euron ansiota, kiitos siitä). Jos korko pyörisi edelleen jossain 15 prossan tuntumassa, niin ostovoima pyörisi varmaan markka-ajan tasossa. Toisaalta, tuo olisi aika ihmeellinen tilanne sitten, eli inflaatiota ei juuri muuten olisi.

    Äänestä

  • hittooneu kirjoitti:

    aloitus lie vitsi, eu,n myötä suomen yritykset lahjoitettiin ulkomaille ja siinä meni myös työpaikat,
    työttömyys ennen eu,ta oli alle 4%, nyt lienee 20% kun piilotyöttömyys huomioidaan.

    Amerikan-trollit ovat aloituksesta päätellen aloittaneet työnsä!!

    Äänestä

EU:sta on tullut RAAKKI poliitikkojen suojatyöpaikka. Jokaisessa maassa on hallintokoneisto ja EU luo toisen hallinnon päälle kun heillä on näitä kehäraakeja joille puuhasteltava on ego kysymys.

Äänestä

Mutta suomalaiset yhä vain kannattavat EU jäsenyttä! Siitähän ei haluta mistään hinnasta luopua, ei vaikka se kuinka aiheuttaisi maalle vahinkoa. Pieniä ovat kaikki ongelmat sen rinnalla, kun pääsee vapaasti matkustamaan eikä tarvitse valuuttaakaan vaihtaa. Siinpä suomalaisten tärkeimmät kriteerit.

Äänestä
  • EU:n aiheuttamat ongelmat ovat pieniä. Siinä olet oikeassa. Hyödyt taas ovat valtaosan kansalaisista mielestä suurempia.

    Äänestä

ostovoima on tosiaan eu:n myötä lisääntynyt jo muutenkin rikkaille miljonääreillä,, saman kysymyksen voisi esittää tuhansille leipäjonoissa värjöttäville.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Metsäkoira kirjoitti:

Ihan hyvältä tuntuu koko Suomen kansalla ja pakolaisilla.
Pakkasvero on vielä tekemättä .............

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu