Natotiltut iskivät Libyassa

Meidän kotoperäiset natokyykyt ovat riemiussaan, kun natomaiden avustama vallakumous Libyassa kantaa outoa hedelmäänsä:
Afrikan väki vaeltaa salakuljettajien ja natovapauttajien vapaata liikkumista edistävien toimien ansiosta Eurooppaan ja maan järjestystä edustavat viranomaiset ovat väkisin luodun valtatyhjiön takia vapaata riistaa ns. maltilliselle opposisiolle, vähän kuin Syyriassa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Vieläköhän jotkut suomalaiset sotaratsut suravat sitä, ettei suomalaiskoneet päässeet aikanaan pommittamaan Libyaa"

Miksi olisi pitänyt? Vain Venäjän Tiltut Suomessa ovat sotaisia! Suomen laki kieltää osallistumisen ulkomailla ssotatoimiin muissa kuin YK-tehtävissä!

Äänestä
  • Muistan, kuinka mediassa taitettiin peistä siitä, että kyllä Suomenkin pitäisi olla mukana vapaan Lännen yhteisissä hankkeissa, eikä siinä kyllä mitkään Venäjän ihmiset olleet osallisena.

    Äänestä

  • Kun sotilaspassi uudistus valmistuu tammikuun lopulla jo maaliskuu voi muuttaa kaiken.

    Äänestä

Ainakin 65 ihmistä kuoli, kun kuorma-autoon asennettu pommi räjähti poliisien koulutuskeskuksessa Libyan Zlitenissä torstaina.

Kukaan ei vielä torstaina ilmoittanut olevansa iskun takana, mutta ääri-islamistit ovat viime aikoina vahvistaneet asemaansa kaoottisessa Libyassa.

Zlitenin pormestari Miftah Hamadi sanoi pommin räjähtäneen paikassa, jonne poliisikokelaat olivat kokoontuneet. Zliten sijaitsee Libyan rannikolla Tripolin ja Misratan välillä.

Silminnäkijöiden mukaan asukkaat kantoivat uhreja Misratan sairaaloihin ambulansseilla ja henkilöautoilla. Monilla uhreilla kerrottiin olleen vammoja sirpaleista.

Sairaalalähteiden mukaan uhrien joukossa oli myös siviilejä.

Äänestä

Mikäs natotiltun kynnet on tylsyttänyt.

Äänestä
  • Pakkanen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TiltunHarmi kirjoitti:

Meidän kotoperäiset natokyykyt ovat riemiussaan, kun natomaiden avustama vallakumous Libyassa kantaa outoa hedelmäänsä:
Afrikan väki vaeltaa salakuljettajien ja natovapauttajien vapaata liikkumista edistävien toimien ansiosta Eurooppaan ja maan järjestystä edustavat viranomaiset ovat väkisin luodun valtatyhjiön takia vapaata riistaa ns. maltilliselle opposisiolle, vähän kuin Syyriassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu