Tämä on ihan tositarina:
Uskonnon opettaja: Ei kannata lukea ja uskoa Raamatun tarinoita, ne ovat höpö-höpö-juttuja.
Tehtävä: Luokaa ryhmässä oma Jumalanne. Tulos: Pinkki yksisarvinen hevonen on Jumala, pyhäpaikka on vessa. Toisen ryhmän uskonnollinen kirja(t): Taru sormusten herrasta.
On todellakin hienoa, että tunnustuksellista uskonnon opettamista ei enää koulussa ole.
Ja näilläkin palstoilla (aikuiset) ihmiset huutavat isoin kirjaimin Raamatun Jumalan olevan elossa. Järki ja ihmisten oma ajattelu on vihdoinkin voittamassa taikauskon ja ihmisten luomat Jumalat.
Koulussa-opetusta
2
124
Vastaukset 2
- LukijanHuomio
Kirkko ja uskovaiset ovatkin kiristäneet otetta 2000-luvulla, vaikka toisin luulisi tai toivoisi.
Nyt on OPH:kin tukemassa Raamattuvisaa ja Virsivisaa jne.
Ja kirjat ovat hyvin tunnustuksellisen lunteisia varsinkin alaluokilla, joilla luokanopettajat eivät välttämättä uskalla mitään tuolliasta.... - eksytyksenkavaluus
Onpa taivaassa tarjona lapsillekin, jotka Jeesusta rakastavat.. Onneksi vielä kristittyjen kotien lapset tietävät totuuden. Heidän omatuntonsa syyttää moisten leikkien jälkeen! Jeesuksen ristin luona on armahdus ja lepopaikka. Saatanalla on enää vähän aikaa eksyttää ihmisiä, joten sen on otettava kaikki keinot käyttöön, jotta se saa ihmisiä tulimereensä iankaikkisesti kiusattavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681026
- 60822
- 86800
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46663
- 62599
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko76597Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569- 28565
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35565