Tänään tv-uutisissa
Aika ristiriitaista. 3 v. Venäjällä asuneet afgaanit hakee turvapaikkaa, kun Isis ja taleban uhkaavat. Pitääkö nyt mun ymmärtää, että Venäjä on näiden terroristien temmellyskenttää?
Eikö noita elintasopakolaisia voi pikakäännyttää heti takaisin?
Olkoon siellä, missä on olleet jo pakolaisena. Suomi viestii tällä hyssyttelyllä, että kaikki tänne.
Aika ristiriitaista. 3 v. Venäjällä asuneet afgaanit hakee turvapaikkaa, kun Isis ja taleban uhkaavat. Pitääkö nyt mun ymmärtää, että Venäjä on näiden terroristien temmellyskenttää?
Eikö noita elintasopakolaisia voi pikakäännyttää heti takaisin?
Olkoon siellä, missä on olleet jo pakolaisena. Suomi viestii tällä hyssyttelyllä, että kaikki tänne.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Venäjä on turvallinen maa vain samoin ajatteleville.
Siis Suomesta ei haeta mitään muuta kuin rahaa !!! onhan tuossa välissä monta turvallista maata eli noi on laittomia kaikki , ihan älytöntä ottaa vastaan ja sitten maksaa lentoliput kotiin ja rahatukku taskuun .
En ymmärrä mikä Sipilää vaivaa. Norja kännyttää nuo suoraan rajalta Venäjälle. Miksi Suomi ei tee samoin? Suomen poliitikot on idiootteja.
Norjalaiset olivat niin viisaita, etteivät liittyneet EU:hun. EU:n jäsenenenä Suomi nostaa kädet pystyyn, mutta on EU:ssa toisenlaisiakin jäseniä. Englanti ei liittynyt Schengensopimukseen joten siellä rajat pysyvät kiinni.
Puola ja Unkari taas noudattamat oman maansa lakeja ja pitävät rajat kiinni, tai käännyttävät maahan pyrkivät pakolaiset.
Eivätkä ihan köyhiäkään ole, jonain päivänä se yksi rouva kertoi maksaneensa 6000 dollaria salakuljettajalle.
Valitettavasti me satutaan asumaan maassa jota EU tarvitsee hyödyllisenä idioottina,se on vain totuus. Suomalaisina meidän on alistuttava koska päättäjät ollakseen vallassa ovat aivopestyjä toteuttamaan järjenvastisuuteen asti meneviä lakipykäliä ja sopimuksia joita muut maat eivät noudata. Siksi meitä tarvitaan ja meidän rajat vuotavat idässä ja lännessä.Lakikirjoilla voi pyyhkiä sitä yhtä paikkaa -sorry siitä.
Miksi Venäjältä pyrkiville ei aseteta passi- ja viisumivaatimusta niin kuin Saksasta laivalla tuleville? Nyt Venäjän raja on ainoa, joka vuotaa.
Venäjän rajan kautta tulee myös afrikkalaisia opiskelijoita. He ovat varmaan kuulleet ilmaisesta opiskelusta ja ties mistä kansalaispalkasta, joka täältä heltiää. Ties vaikka saisi perheensä Afrikasta tuotettua.