Jumalan surkeaa rakennustaitoa?

Kun Jumala oli raamatun mukaan saanut kaiken luomistyönsä valmiiksi, niin hän totesi kaiken olevan sangen hyvin.
1:31 Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää.

Kun maapallo on kuitenkin kovin epävakaa ja ihmiskuntaa on kohdannut vuosituhansien kuluessa monet mittavat luonnonkatastrofit, niin herää mieleen muutama kysymys.
Jos ihminen ei olisi tehnyt syntiä vaan ikuinen paratiisi vallitsisi täällä maan päällä, niin olisiko tuon paratiiselämän uhkana nämä samat luonnonvoimat ja niiden aiheuttamat katastrofit, kuin meillä on?
Jos ei olisi, niin onko Jumala niin sairas sadisti että muutti tämän maapallon näin epävakaaksi elinpaikaksi ollen siinä tapauksessa myös suoranaisessa vastuussa kaikesta ihmisten kohtaamasta tuhosta ja kärsimyksestä?
4223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

>>1:31 Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää.

Äänestä
  • Myös ihminen oli tehty. KAIKKI oli tuolloin valmista.

    Äänestä

Uudessa asianjärjestelmässä ei enää tapahdu luonnonkatastrofeja ym. Nyt tapahtuu vielä nii kauan kun maailmamme on paholaisen vallassa.

Äänestä

Pankaamme merkille, mitä kirjassa Natural Disasters—Acts of God or Acts of Man? sanotaan tästä asiasta: ”Mikään ei todista sen puolesta, että kuivuuksiin, tulviin ja sykloneihin liittyvät ilmastolliset mekanismit olisivat muuttumassa, eikä yksikään geologi väitä, että maanjäristyksiin, tulivuorenpurkauksiin ja tsunameihin (maanjäristysaaltoihin) liittyvät maan liikkeet olisivat käymässä rajummiksi.” Samansuuntainen huomio tehdään kirjassa Earthshock: ”Kaikkien mannerten kallioperässä on merkkejä lukuisista suurista ja pienistä geologisista tapahtumista, joista jokainen olisi katastrofaalinen onnettomuus ihmiskunnalle, jos se sattuisi nykyaikana — ja on tieteellisesti varmaa, että sellaisia tapahtumia sattuu vielä monta kertaa tulevaisuudessa.” Maa ja sen dynaamiset voimat ovat toisin sanoen pysyneet kutakuinkin samanlaisina kautta aikojen. Viittaavatpa siis jotkin tilastot jonkinlaisen geologisen tai muun aktiivisuuden lisääntymiseen tai eivät, maan toiminta ei ole muuttunut hallitsemattoman rajuksi viime aikoina. )***w93 1/12 s. 6 Onko Jumala vastuussa luonnonkatastrofeista? ***
”Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja ALISTAKAA SE VALTAANNE, ja VALLITKAA meren kaloja ja taivaiden lentäviä luomuksia sekä kaikkia elollisia, jotka liikkuvat maan päällä.” !Moos 1
:28

Maan alistaminen valtaan on epätäydellisiltä ihmisiltä onnistunut varsin huonosti.
Tästäkin huolimatta meillä on hämärä aavistus ihmisen mahdollisuudesta luonnonvoimien uhmaamisesta, ja niiden ALISTAMISESTA VALTAANSA, kun katsomme vaikkapa taitavaa lainelautailijaa .Joka ratsastaa aallon harjalla, vetää poikittain aallon alla kulkien sen mukana ,ja äkisti kääntäen aallon läpi kuin, pitäen pilkkanaan mahtavaa tuulen puhaltamaa aallokkoa.

”Ensimmäisen ihmisparin tottelemattomuus merkitsi Jumalan johdon ja huolenpidon hylkäämistä. He eivät enää halunneet Jumalan olevan heidän ja heidän kotinsa, planeetta Maan, Hallitsija. Menettäessään Jumalan ohjauksen he menettivät myös hänen antamansa suojeluksen onnettomuuksilta. *** g86 8/10 s. 7 Ovatko onnettomuudet Jumalan aiheuttamia?” ***



Mikä sitten on syynä niiden luonnonkatastrofien esiintymistiheyden ja tuhoisuuden lisääntymiseen, joista luemme? Jos niistä kerran ei voida syyttää luonnonvoimia, niin vastuu näyttäisi lankeavan ihmiselle. Ja viranomaiset ovatkin todella tunnustaneet, että ihmisen toiminta on tehnyt ympäristömme sekä alttiimmaksi että haavoittuvammaksi luonnonkatastrofien suhteen. Kasvava ruoan tarve on pakottanut kehitysmaiden maanviljelijät ryöstöviljelemään hallussaan jo olevaa maata tai valtaamaan sitä lisää kaatamalla elintärkeitä metsiä. Tämä on johtanut pahaan eroosioon. Lisääntyvä väestö jouduttaa myös slummien ja hökkelikaupunkien umpimähkäistä rakentamistaVAARALLISILLE ALUEILLE. Ihmiset ovat vauraammissakin maissa — esimerkiksi ne miljoonat, jotka asuvat Kaliforniassa San Andreasin siirroksen varrella — antautuneet vaaraan selvistä varoituksista piittaamatta. Kun näissä olosuhteissa sattuu jokin epätavallinen tapahtuma — myrsky, tulva tai maanjäristys — niin voidaanko tuhoisia seurauksia OIKEASTAAN SANOA”luonnon” aiheuttamiksi?
Vaikka esimerkiksi on hyödyllistä tietää, että Bangladeshin rannikon suistoalue on jatkuvasti alttiina tulville ja hyökyaalloille, tuo tieto ei muuta sitä, että miljoonien bangladeshilaisten on pakko asua siellä. NIINPÄ katastrofit seuraavat toinen toistaan, ja ihmishenkien menetykset nousevat satoihintuhansiin.
w93 1/12 s. 6 Onko Jumala vastuussa luonnonkatastrofeista? ***

Jos ja kun Jumala loi ihmisen, hänellä oli häntä varten mielenkiintoisia haasteita ja tehtäviä. Ja millaisia ne olivatkaan, eläinkuntaan oli tutustuttava ja yritettävä tehdä se sitten Jumalan suunnitelmien mukaisesti itselle alamaiseksi hyödylliseksi ystäväksi ja auttajaksi. Tästäkin Jumalan tarkoituksesta meillä on jonkinlainen hämärä aavistus, kun ajattelemme vaikka erilaisiin hyödyllisiin tarkoituksiin, koulutettuja koiria.
Aaasian maissa on myös taitava ammattikunta, joka tekee bambuista vahvoja rakennustelineitä pilvenpiirtäjiin.
Jotka kestävätkin sitten uskomattomia, taifuuneja ja rajumyrskyjä lähes vahingoittumattomina. Japanissa ollaan edistyksellisen pitkällä rakentamisessa, huomioon ottaen maanjäristyksiä.
Tuleva JUMALAN UUSI MAAILMA tulee, epäilemättä kunnioittamaan jokaisen ihmisen innovoivia kykyjä parhaalla mahdollisella tavalla. Niin että elämä paratiisissa tulee olemaan, loputon jännittävä ja kiihkeä seikkailu ,jossa jokainen voi kehittää taitojaan ja kykyjään aina ajan hämärään asti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


theos kirjoitti:

Kun Jumala oli raamatun mukaan saanut kaiken luomistyönsä valmiiksi, niin hän totesi kaiken olevan sangen hyvin.
1:31 Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää.

Kun maapallo on kuitenkin kovin epävakaa ja ihmiskuntaa on kohdannut vuosituhansien kuluessa monet mittavat luonnonkatastrofit, niin herää mieleen muutama kysymys.
Jos ihminen ei olisi tehnyt syntiä vaan ikuinen paratiisi vallitsisi täällä maan päällä, niin olisiko tuon paratiiselämän uhkana nämä samat luonnonvoimat ja niiden aiheuttamat katastrofit, kuin meillä on?
Jos ei olisi, niin onko Jumala niin sairas sadisti että muutti tämän maapallon näin epävakaaksi elinpaikaksi ollen siinä tapauksessa myös suoranaisessa vastuussa kaikesta ihmisten kohtaamasta tuhosta ja kärsimyksestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu