Haluan toivottaa kaikille rauhaisaa ja toiveikasta uutta vuotta esittäen samalla muutamia hartaita toiveita palstan tulevaisuudelle ja helluntailaisuudelle - kun nyt on uusi seriffikin saatu:
1) Lukekaa ihmiset, ja lukekaa muutakin kuin Raamattua. Ajatelkaa myös lukemaanne ja miettikää, mikä on totta ja mikä tarua, mikä perusteltua ja mikä vain höpinää.
2) Kuunnelkaa toisianne, olkaa avoimia ja perustelkaa omat käsityksenne ja ottakaa vakavasti myös toisten perustellut käsitykset.
3) Lopettakaa kukin tuomion kivien heittely ja herjaviestien postittelu.
4) Uudelle seriffille toivon malttia ja lujaa sietokykyä tällä muutamien hellarifundamentalistien terrorisoimalla foorumilla. Koeta jaksaa katsoa palstan etua yli yksittäisten vouhkien "raamatuntulkintaan" perustuvien roskajuttujen.
Omalta osaltani aion noudattaa toiveitani itse parhaani mukaan.
1) Lukekaa ihmiset, ja lukekaa muutakin kuin Raamattua. Ajatelkaa myös lukemaanne ja miettikää, mikä on totta ja mikä tarua, mikä perusteltua ja mikä vain höpinää.
2) Kuunnelkaa toisianne, olkaa avoimia ja perustelkaa omat käsityksenne ja ottakaa vakavasti myös toisten perustellut käsitykset.
3) Lopettakaa kukin tuomion kivien heittely ja herjaviestien postittelu.
4) Uudelle seriffille toivon malttia ja lujaa sietokykyä tällä muutamien hellarifundamentalistien terrorisoimalla foorumilla. Koeta jaksaa katsoa palstan etua yli yksittäisten vouhkien "raamatuntulkintaan" perustuvien roskajuttujen.
Omalta osaltani aion noudattaa toiveitani itse parhaani mukaan.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Aletaanko savustamaan samantien tämäkin uusi sheriffimme pihalle? Mitenkä olisi aiheena jälleen vaikka näin aluksi homous tai joku muu asiaan liittyvä kaikkia kiinnostava aihe? Katsoppa löytyykö sieltä Setan listalta vinkkiä niin päästään taas pureutumaan asiaan?
Muuten, itsestäsikö tämän kirjoitit?
"Uudelle seriffille toivon malttia ja lujaa sietokykyä tällä muutamien hellarifundamentalistien terrorisoimalla foorumilla. Koeta jaksaa katsoa palstan etua yli yksittäisten vouhkien "raamatuntulkintaan" perustuvien roskajuttujen.
hellitä jo juhani
Rajansa kaikella, tuo en ole minä joka kirjoitti.
Etkö näe, että minulla on nimimerkki?
Kaikki on toisten syytä. Etkö salli muiden mielipiteitä vaan käytät toisten nikkejä. Olet kummallinen poikalapsi.
4) Tämä on palsta helluntailaisuus. Joten homo-jorinat muualle.
vai missä mättää?
Tämä palsta EI ole helluntailaisuus vaan tämän palstan TEEMANA on helluntailaisuus. Käsityksesi on sama kuin ex-seriffin harhat. Täällä on voitava keskustella asioista, jotka koskettavat helluntailaisuutta elämässä ja jotka ovat enemmän tai vähemmän ongelmallisiakin uskovien yhteisölle. Tämä EI OLE mikään seurakuntien ylläpitämä propagandakanava - sellainen on Netmission, joten sellaista tahtovat voivat mennä uhoamaan sinne.
Homous on aiheeksi täälläkin ihan sopiva silloin, kun puhutaan helluntailaisten vaikeudesta hyväksyä erilaisuutta, kun puhutaan elämän TOSIASIOISTA, joita muutamat luulevat muutettaviksi, koska taikausko on vienyt harhaan. Tulen edelleen puolustamaan vähemmistöjä täälläkin AINA, kun joku asiattomasti hyökkää, kuten OLEVAISEN AIKANA USEIN JOPA OLEVAISEN SUULLA TAPAHTUI.
Paha myyräntyön tekijä. Marginaalinen osa on homoja ja se ei liity mitenkään helluntailaisuuteen. Palsta on helluntailaisuus ja teille on oma palsta.
uutta vuotta ja siunausta sinulle Poikalapsi.
Nasse
- hetero hellareiden kiusaksi -
myos hyvaa uutta vuotta sinullekin!
"1) Lukekaa ihmiset, ja lukekaa muutakin kuin Raamattua. Ajatelkaa myös lukemaanne ja miettikää, mikä on totta ja mikä tarua, mikä perusteltua ja mikä vain höpinää."
-Jo vain!
"2) Kuunnelkaa toisianne, olkaa avoimia ja perustelkaa omat käsityksenne ja ottakaa vakavasti myös toisten perustellut käsitykset."
-Niin olen/olemme tehneetkin. Olemme mm. perustelleet homouden synniksi Raamatulla. Kukaan homo taasen EI ole perustellut miten homous voi olla OK Jumalan mielesta. Sanovat kylla etta nain olen syntynyt, tai etta Paavalin mielesta homous oli synti mutta Jumala luo homoja tms. Mutta kertaakaan yksikaan homo ei ole Raamatusta loytanyt puolustusta ko. asialle. En tassa halua haastaa riitaa, vaan tuon oman nakokantani esille.
"3) Lopettakaa kukin tuomion kivien heittely ja herjaviestien postittelu."
-Etkohan sina(kin) ole tuohon sortunut...? Olen kylla lukenut aika monta viestiasi joissa olet aika herjaavalla savylla puhunut. Kerro jos olen vaarassa.
"Omalta osaltani aion noudattaa toiveitani itse parhaani mukaan"
-No hyva, niin minakin aion tehda. Hyvaa uutta vuotta 2005!
Palstan sefu on edelleenkin poikalapsi.
uutta asiaa?
Oliko tuo viimeinen lause vitsi? Kyllä on pojalla heikko itsetuntemus.
Hei Poikalapsi!
Kuten myös, toivon sinulle myös oikein hyvää (nyt jo) kuluvaa vuotta!
>>3) Lopettakaa kukin tuomion kivien heittely ja herjaviestien postittelu. >>
Tuohon yhdyn täydestä sydämestäni!!!
Terveisin Anne