Pitäisikö tuota auton ilmastointilaitetta käyttää nyt talvella? se kun ei pakkasessa lähde pyörimään. Mikä on riittävän lämmin halli? Olen parina päivänä ajanut -18 asteessa ja -10 asteessa lämpimään Prisman parkkihalliin, mutta ilmeisesti auton lämpömittari (ei moottorin) on niin jäässä, ettei lämpötila siinä nouse plussalle puolen tunnin jälkeen, eikä ilmastointia saa käyntiin. Itsellä ei ole omaa tallia eikä muuta keinoa kuin julkiset parkkihallit. Missä päin Helsinkiä tai pääkaupunkiseutua olisi oikeasti lämmin paikka, missä voisi saada testattua?
Ilmastointi ja lämmin halli talvella
6
1157
Vastaukset
- talvi-ilmastointi
Mistä tiedät ettei ilmastointilaite käy talvella? Jos laittaa tuulilasin huurteenpoiston päälle, niin silloin yleensä myös ilmastointilaite lähtee käymään. Ilmastoinnin käytön idea on siinä, että huurteenpoistossa tarvitaan kuivaa ilmaa ja ilmastointi poistaa kosteutta. Meikäläisen Nissanissa ilmastointi menee päälle samaan aikaan huurteenpoiston kanssa, vaikka olisi ollut manuaalisesti pois päältä (A/C off).
- lämmintähallia
Yleinen käsitykseni on, ettei ilmastointi pelaa talvella. Kiitos kuitenkin.
Onkohan ilmastoinnilla muuten oma lämpömittarinsa sittenkin? - eipyöriei
se, että ilmastoinnin nappiin syttyy valo ei tarkoita että kompressori pyörisi. eikä varmasti pyöri kuin korkeintaan jollain muutaman asteen pakkasella, monessa autossa toiminta loppuu jo plussan puolella.
- talvi-ilmastointi
Näinhän se näköjään menee. Höyrystimen jäätymisen riski on olemassa viileällä ilmalla, koska sinne kondensoituu aina vettä. Tarkemmin tutkimalla selvisi, että omassa autossa kompura tosiaan pysäytetään höyrystimen lämpötilan laskiessa 2 asteeseen ja käynnistetään taas kun lämpötila on 3,5 astetta.
- talvi-ilmastointi
Kaikki lämpimät hallit on joko maksullisia tai kiekkopaikkoja muutaman tunnin pysäköintiajalla. Kannelmäen Prisman/kauppakeskus Kaaren parkkihallissa sai muistaakseni pysäköidä 5 tuntia kiekolla (eli 6h jos tulee tasalta).
- eiSeVaikeaaOle
Ilmastoinnin kompura ei käynnisty vasta kuin lämpötila on vähintään 4 astetta.
Ilmastointi kannattaa silti pitää päällä myös talvella, koska se kuitenkin kuivaa ilmaa ja automaatti versio jakaa lämmön tasaisesti. Itse pidän ilmastoinnin aina automaattiasennossa kesä/talvet, ainoastaan jossain erikoistilanteessa saatan ohjata lämppärin puhaltamaan pelkästään tuulilasiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753597
- 622694
- 812627
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2492146- 431922
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151491EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408