Rikkailta pitää kieltää työnteko!

Rikkailla on jo riittävästi! Nyt on aikalisän paikka. Pitäkää lomaa, käyttäkää pankkitilejänne. Antakaa muillekin mahdollisuus!
2075
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Pitäisin mielelläni, mutta silloin joutuisin irtisanoutumaan ja tuskin enää työllistyisin. En ole rikas nytkään mutta voisin elää useamman vuoden pelkillä säästöillä.

Äänestä

Voi eicää miten vihainen ja katkera AP on! Voi eicä mitkä itkupotkuraivarit jäbä vetäs netissä :DD:DD: Tosi nolo juttu :D:D:

Menehän röihin siitä ja se korkki kiinni! :DD

Äänestä
  • Ja sinulle suosittelisin menemistä psykiatrille

    Äänestä

  • Kurijajärjestys kirjoitti:

    Ja sinulle suosittelisin menemistä psykiatrille

    Alahan selittää mikset oo röissä??? Nyt odottaa koko palsta kuulikko jäbä??????

    Äänestä

  • Hahahahahahahaha, hyvin sanottu tuolle sekopäälle.
    Meistä jokainen voisi ottaa sen kotiinsa töihin, mehän sen elätämmekin. En vaan tiedä mihin sitä vois käyttää?

    Äänestä

  • ...röihin... hiihhh... ?

    Äänestä

  • HetiSelität kirjoitti:

    Alahan selittää mikset oo röissä??? Nyt odottaa koko palsta kuulikko jäbä??????

    Tänään on lauantai. Lauantait eivät ole työpäiviä meidän alalla. Toivotaan että sinäkin työllistyisit niin oppisit asiaa eri työaikamuodoista, työelämänsäännöistä ja muista tärkeistä asioista elämänhallintaasi. Toivotan kuitenkin hyvää kevättä

    Äänestä

  • HetiSelität kirjoitti:

    Alahan selittää mikset oo röissä??? Nyt odottaa koko palsta kuulikko jäbä??????

    Röihin röihin, menen menen. Paskat housussa

    Äänestä

enpä oo rikas, mutta työt lopetin jo 2009, ihan omasta tahdosta.Joku nuori sai silloin jäädä, kun mä laksin....nyt tosin loppuu sekin ilo kun se firma lopettaa tänä vuonna.Mutta riittävästi on, katunut en ole.

Äänestä

Verotusta tulisi korottaa niin, että kaikki halukkaat pääsevät julkiselle sektorille töihin. Suomalaiset yritykset eivät todellakaan huku veroihin, kuten Tehokoneistus Oy:n 65 miljoonan euron tulos vuodelta 2011 osoittaa. Kun puhutaan rahasta, puhutaan aina myös arvovalinnoista.

Äänestä
  • Ei tartte korottaa veroja, kun estetään pelkästään nykyisten verojen kierto. Just nämä ministeri Bernerin Luxemburgin seikkailut ja vastaavat. Jos jokainen eläisi sääntöjen mukaan, niin aika paljon vähemmällä kituutuksella täällä pärjättäisiin.

    Nyt mennään ahneiden ehdoilla.

    Äänestä

Voisin vaihtaa rooleja vähäksi aikaa mutta ei se ainakaan helposti käy. Jäisin vuorotteluvapaalle, jos se olisi mahdollista, mutta kun ehtoja kiristettiin, niin ei onnistu.
Harvalla on niin paljon säästöjä, että voi ottaa palkattoman loman ja elää säästöillä ilman mitään tukia. Ei minulla ainakaan ole. Työssäkäyvällä menee kaikki lainojen lyhennykset, korot, vakuutus- ym. maksut koko ajan. Eläminen toimeentulominimillä on mahdotonta, jos on jo ehtinyt järjetää elämänsä toisella tavalla. Vaatisi kodista ja autosta luopumista, mikä taas ei ole mahdollista, koska ensiksikään myynnistä saa tuskin omiaan pois tällä hetkellä kun hinnat ovat mitä ovat, ja pitäähän olla paikka, mihin palaa sitten kun on lomat pidetty ja auto, jolla pääsee taas töihin.

Äänestä
  • Ennen mahtui uusi perhe 25 neliön vuokra-asuntoon ja säästettiin visusti tuloista. Nyt otetaan julmettu iso laina jopa 300.000 € ja yli jotta saa näyttää suvulle ja naapureille että täältä pesee... varaa on. Ja velaksi matkustetaan etelän auringon alle. Rusketuksen häivyttyä otetaan vallan yhteyttä velkaneuvojaan ja ihmetellään...

    Äänestä

  • onnellinenvelaton kirjoitti:

    Ennen mahtui uusi perhe 25 neliön vuokra-asuntoon ja säästettiin visusti tuloista. Nyt otetaan julmettu iso laina jopa 300.000 € ja yli jotta saa näyttää suvulle ja naapureille että täältä pesee... varaa on. Ja velaksi matkustetaan etelän auringon alle. Rusketuksen häivyttyä otetaan vallan yhteyttä velkaneuvojaan ja ihmetellään...

    jep...noita löytyy suvusta...veljenpoika esim. Asuu vuosaaressa velkaisessa luukussa, auto liisattu, kädestä suuhun, mutta on vaan esitettävä jotta hyvin menee vaikka vaikeuksia siinä auton maksuissakin. Velaksi taikkuihin joka vuosi parikertaa....luottokortit vaan piippaa....yksi tuttu oli samaan aikaan samassa paikassa ja näki kun ei kortit oikein päteneet.

    Äänestä

  • onnellinenvelaton kirjoitti:

    Ennen mahtui uusi perhe 25 neliön vuokra-asuntoon ja säästettiin visusti tuloista. Nyt otetaan julmettu iso laina jopa 300.000 € ja yli jotta saa näyttää suvulle ja naapureille että täältä pesee... varaa on. Ja velaksi matkustetaan etelän auringon alle. Rusketuksen häivyttyä otetaan vallan yhteyttä velkaneuvojaan ja ihmetellään...

    Elintaso on noussut, myös köyhillä. Ennen ei maksettu toimeentulotukeakaan vaan piti kiertää kerjuulla. Ei varmaa oikeasti kukaan halua palata entisaikoihin.

    Itselläni on aivan kohtuullisen hintainen asuntolaina, jonka pystyn palkastani maksamaan. Lomamatkat teen lomarahoilla ja säästöillä. Lomiakin tarvitaan, että jaksaa taas töissä ahertaa.

    Onhan se aika rankkaa koko talvi nousta klo 5.30, mennä pimeässä pakkasesa töihin, puurtaa 7-15.30, tulla kotiin neljän ruuhkassa. Ja kun kotiin pääsee, taas on päivä vaihtunut pimeyteen. Jos voisi, niin vaihtaisin mieluusti osia työttömän kanssa. Harmi minustakin, että tiukensivat vuorotteluvapaan ehtoja. Se oli virhe, joka kannattaisi perua.

    Äänestä

Se joka pienellä palkalla melkein eläkeikään asti siivonnut toisten sotkut yötä myöten ja sen lisäksi jakanut postin ja säästänyt roposensa saadakseen oman pienen yksiön jotta saa nauttia vanhoilla päivillä, voiko änet kutsua rikkaaksi?

Äänestä
  • Ahkera voisi olla kuvaavampi sana. Sillä mitään merkitystä oli rikas tai köyhä kunhan on vain omaa elämäänsä tyytyväinen.

    Äänestä

  • juuri noin. Rikkaus on aina jonkun toisen näkemys toisen asemasta.Täysin pa olevan mielestä on rikas se jolle maksetaan jotain tmt tms. Sen tmt saavan mielestä rikas on se joka saa anssia, sen mielestä taas se joka saa palkaa, olkoonkin vaikka ihan se 8-9e minimitaso...sen miekestä on rikas se joka saa esim. yli 15e/t ja sen mielestä taas se joka on päässyt putkeen hyvältä palkalta ja saa kohtuullista anssia eläkkeeseen asti.Pientä eläkettä saavan mielestä on rikas se joka saa suurta eläkettä. Jonkun mielestä rikas on se joka on perinyt miljoonia....tätä voi jatkaa vaikka kuinka ja paljon, mutta aitoa rikkautta on se, kun on tyytyväinen omaan eloonsa ja oloonsa.Minulla ei suuria rikkauksia ole eikä tule, mutta senverran töissä ollessa on säästöön jäänyt että nyt reilun 6 vuoden vapaaehtoisen työttömyyden jälkeen eläkkeelle jäätyäni olen täysin tyytyväinen tulotasooni ja omaan elämääni.Koskaan en näin onnellinen ole ollut kuin siitä 2009 lähtien kun 'pääsin' pois työelämästä.Siis 'pääsin', kun sovin ta.n kanssa asian niin tapahtuvaksi.

    Äänestä

Sinunlaisesi roskaväen edustajako sen sanooi?

Hohohohohoho.
Ei hemmetti mikä odiootti.
Sinä et kelpaa kuin naksuja ja raksuja pupeltaan ja neljästi suihkuun päivässä.

Muista sit pestä itse kalsaris ettei se näe.

Äänestä

Mikähän on tulo- ja omaisuusraja, jonka yläpuolella kielletään työnteko? Oletko ajatellut tarkemmin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivo.viimeinen kirjoitti:

Rikkailla on jo riittävästi! Nyt on aikalisän paikka. Pitäkää lomaa, käyttäkää pankkitilejänne. Antakaa muillekin mahdollisuus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu